czwartek, 13 grudnia 2018 16:51

Koncepcja cmentarza komunalnego w Gnieźnie już wkrótce

  UM (opr)
Koncepcja cmentarza komunalnego w Gnieźnie już wkrótce źródło: UM w Gnieźnie

Mieszkańcy Gniezna w najbliższym czasie będą mogli zapoznać się z koncepcją cmentarza komunalnego, który planowany jest w północno-zachodniej części miasta.

Prace nad powołaniem nekropolii trwają już od ponad roku, a kilka miesięcy temu rozpoczęły się prace związane z projektowaniem takiej przestrzeni na terenie Gniezna. Nad koncepcją, wspólnie z firmą Ewa Beck Studio, pracuje zespół urzędników pod kierunkiem Jarosława Grobelnego, zastępcy prezydenta Gniezna.

Planowana lokalizacja cmentarza komunalnego to działka miejska o wielkości 15 ha, usytuowana przy ul. Powstańców Wielkopolskich, w północnej części miasta, w której już istnieją cmentarze św. Piotra i św. Krzyża. Teren ten od wielu lat w Studium Uwarunkowania i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Gniezna jest przeznaczony na cmentarz. Nekropolia, o charakterze parkowym, ma być dostępna dla wszystkich, niezależnie od przekonań religijnych.  

12 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie, które podsumowało prace nad przygotowywaną koncepcją cmentarza komunalnego, która w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana opinii publicznej.

36 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 26 grudnia 2018 13:41 napisane przez mieszkaniec

  Umowa umową, ale żołnierze czerwonoarmiści to nie bohaterowie. To ofiary nieludzkiego systemu , którzy powinni już dawno być ekshumowani na jedno miejsce cmentarne, z góry zaznaczam, że zadbane, sam zapalałbym im na tym miejscu świeczki. A tak zajmują całą część cmentarza, niby jako kto?

 • Link do komentarza Henryk środa, 26 grudnia 2018 12:59 napisane przez Henryk

  Do ToJa- swietnie to ująłeś. Budas, przecież wiadomo, że katoliki jak wynika z Twojego postu uruchomieniem cmentarza komualnego odcina sie od Kościoła Katolickiego i od niego sie uniezależnia. Chociaż nie musi, bo nie ma takiej potrzeby. Ciekawa postawa.

 • Link do komentarza ToJa poniedziałek, 24 grudnia 2018 10:48 napisane przez ToJa

  Psy szczekają a prezydent dalej skutecznie realizuje zadania gminy. Brawo!!! Czas najwyższy uniezależnić się i odciąć od KK!

 • Link do komentarza wilk sobota, 22 grudnia 2018 16:57 napisane przez wilk

  bobhaus--- kogo obraziłem ,Ciebie ???? Co do pomników ,to jakich nieszczęśników??? Ilu z nich było zwykłymi rabusiami,a może mordercami czy gwałcicielami,mamy ich gloryfikować,okupantów ?????? Widzisz gdzieś tyle grobów niemieckich żołnierzy ???? Zgoda,że Polacy leżą na całym świecie,a widziałeś groby polskich patriotów w ZSRR czy dzisiejszej Rosji ???? Tam NIE MA żadnych grobów,prócz KATYNIA,gdzie z resztą pielęgnowane są groby rosyjskie,nie polskie !!!!! Tak jak napisałem wcześniej,NASZYCH,ta dzicz sowiecka chowała głęboko w dołach w lasach ,polach czy śmietniskach !!!!

 • Link do komentarza nędzarz ziemski wtorek, 18 grudnia 2018 18:30 napisane przez nędzarz ziemski

  Bobhaus, wypij melisę przed kolejnym komentarzem, miejskie spółki wcale nie zarabiają na wywozie śmieci z cmentarzy bo sa dwa razy tak drogie, jak inne przedsiębiorstwa śmieciowe,. Twoje wywody sa tak głupie, że nie da się z nimi nawet dyskutować. rzekomo kościół ( kto?) jest tak bogaty, bo żyje z ..............ubogich! Ty naprawdę masz świra pisząc takie brednie!

 • Link do komentarza 1234 wtorek, 18 grudnia 2018 18:16 napisane przez 1234

  Popieram przygotowywanie cmentarzy bo smog w Gnieźnie przekracza wszelkie normy.

 • Link do komentarza Cmentarz wtorek, 18 grudnia 2018 09:41 napisane przez Cmentarz

  do bobhaus za śmieci nie płacił i nie płaci samorząd... Z jednego z cmentarzy gnieźnieńskich w listopadzie wywieziono ponad 19 ton śmieci co daje ponad 11000 zł. płatne na konto Urbis. Proszę nie wprowadzać w błąd.

 • Link do komentarza ukasz wtorek, 18 grudnia 2018 09:31 napisane przez ukasz

  cmentarz na takim wywiejewie to jak pogrzeb na psim polu

 • Link do komentarza pitupitu wtorek, 18 grudnia 2018 01:29 napisane przez pitupitu

  Wodę i śmieci cmentarz płaci miejskim spółkom. ....

 • Link do komentarza bobhaus poniedziałek, 17 grudnia 2018 23:53 napisane przez bobhaus

  Ree do wilk. Obrażasz ludzi misiu.. Tego się nauczyłeś w domu?? szkole?? kościele? Właściwe podkreśl.
  Co do żołnierzy Armii Czerwonej spoczywających na cmentarzu przy ul. Witkowskiej . To po pierwsze :ich groby podlegają prawnej ochronie . I nie szargaj pamięci tych nieszczęśników. Przypomnę tylko że Polscy żołnierze spoczywają na cmentarzach całej Europy i Afryki i Azji . Dla przypomnienia [poczytaj troszkę poczytaj o czasach I i II Wojny a i o wojnie w Korei i Wietnamu również.. I nie chciał bym aby podobny tobie idi_ta bez wyobraźni chciał tego samego wobec grobów polskich żołnierzy w krajach w których spoczywają.. Wystarczy że Gniezno zostało okaleczone przez ideologicznie skażonych ludzi bez wyobraźni w początkach lat 60-ch . Gdy zniszczono dworzec kolejowy i cmentarze innych wyznań i to w ramach przygotowań do obchodów 1000 lecia Państwa Polskiego. Pod pretekstem usuwania germanizmów z przestrzeni publicznej.. Jesteś godnym mentalnie spadkobiercą tych zachowań jak widzę. Taka gomułkowska skamielina . Tyle ze kato komunistyczna obecnie.

 • Link do komentarza bobhaus poniedziałek, 17 grudnia 2018 23:28 napisane przez bobhaus

  Ree do mjj .A jakie miasta przerabiały już to o czym piszesz?? Podaj nazwy miast.

 • Link do komentarza bobhaus poniedziałek, 17 grudnia 2018 23:22 napisane przez bobhaus

  No tak , typowo kościelne podejście do tematu .Ten kto zwraca uwagę czy robi wytyki natychmiast jest wrogiem kościoła albo knuje przeciwko niemu.Typowe dla klerykałów ,gdy prawda jest niewygodna natychmiast odwoływanie się do bezczelnie sugerowanej niepoczytalności interlokutora.Misiu to że płaci samorząd za wywóz śmieci i wodę jest pewne jak to że po poniedziałku jest wtorek.Ujawniając źródło informacji natychmiast narażam osoby które to ujawniły na groźbę utraty pracy.Sztandarowi katolicy , samozwańczy obrońcy wiary i interesów kościoła by nie przepuścili okazji by przyłożyć i dokopać . To że pokładne czy też opłata grobowa idzie na utrzymanie cmentarza jest tak samo wiarygodne jak to że kościół żyje w ubóstwie.. Raczej żyje z ubogich a nie w ubóstwie.Według twych tez proboszcz żyje prawdopodobnie z przyzwyczajenia a nie z dochodów. a swoja drogą zobacz jak na tym przykładzie widać brak jawnej księgowości kościelnej tak jak nakazał II Watykański w swych postanowieniach .Powołujesz się na opracowania prezydenta poprzedniego w sprawie cmentarzy. I sam sobie przeczysz co ma prezydent miasta do cmentarzy wyznaniowych. I gdzie te opracowania dotyczące cmentarzy są publikowane?? Oczywiście chodzi o ilość miejsc?? W jakim wydziale mogę się tego dowiedzieć lub otrzymać te informacje na piśmie ??Nienawiść do kościoła szerzę ty chyba jesteś nawąchany lub napity na co dzień. Stwierdzenie faktów jest nienawiścią??? W kościele zawsze jeśli spytać się o finanse kościoła lub o wydatkowanie i rozliczenie dotacji z UE natychmiast poczytywane jest to jako nienawiść. , więc to żadne novum jeśli chodzi o reakcje.

 • Link do komentarza stypa poniedziałek, 17 grudnia 2018 21:18 napisane przez stypa

  czas umierać

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 17 grudnia 2018 14:31 napisane przez wilk

  No to to inwestycja dla Gnieźnian,na miarę wyborców POKO,tego chcieli to mają !!!! Dzięki temu miasto się bardzo mocno rozwinie,na miarę......metropolii hahahahahha,......by żyło się lepiej !!!!!!!!
  Mam propozycję dla komuchów,po co nowy cmentarz dla WAS ,wykopcie groby "wyzwolicieli" ,na cmentarzu przy Witkowskiej i odeślijcie tych czerwonoarmiejców do rodzin w Rosji,tam jest ich miejsce !!! Zaraz się pełno miejsca zrobi,a i to miejsce będzie WAM odpowiadało,blisko ogromny obelisk z CZERWONĄ GWIAZDĄ,więc idealnie będzie pasowało !!!!!! Po co nam takie groby ,ruscy polskich żołnierzy zakopywali w bezimiennych dołach w lasach i na polach ,przysypując śmieciami i odpadkami !!!!

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach poniedziałek, 17 grudnia 2018 11:37 napisane przez urzednikpogodzinach

  Miasto po prostu zakłada, że po tej kadencji i być może kolejnej, po prostu wszyscy wymrą z nudów, a jak dajmy na to te 30 tysięcy seniorów, które będzie za kilka, kilkanaście lat w naszym mieście, to faktycznie dotychczasowe cmentarze ich nie pomieszczą :)

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 17 grudnia 2018 08:18 napisane przez mjj

  Prowadzenie cmentrzy oczywiscie jest powinnością samorządu, ale to nie znaczy, że gdy istnieją w dostatecznej liczbie cmentarze prowadzone przez parafie, to samorząd ma obowiązek zakładać cmentarz tylko sztuka dla sztuki. Dla samorządu to żaden biznes, bo zgodnie z ustawą nawet kopanie grobow może wykonywać każda firma pogrzebowa. Zatem sama sprzedaż kilku miejsc grzebalnych miesięcznie na nowym cmentarzu nie bedzie w stanie utrzymać cmentarza i Miasto juz dzisiaj musi mieć świadomość dokładania pieniędzy z kasy miejskiej do tego wątpliwego interesu. Słabych menedżerów ma ten gnieźnienski ratusz. No, a może chodzi tylko rzeczywiście o walkę z Kosciołem, bo na to wygląda. A dlaczego? Otóż parafialne cmentarze bedą ulegały powolnej degradacji i lokalnych parafii bez wpływow za tzw. pokładne nie będzie stać na bieżące utrzymanie istniejących nekropolii. To już przerabiały inne miasta w Polsce i należy wyciagać wnioski z podobnych sytuacji.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 17 grudnia 2018 00:25 napisane przez urzędas

  Nie wiem, kim jestes bobhausie, ale jedno wiem na pewno, że jestes chorym czlowiekiem z nienawisci. Skad masz taka wiedzę, ze samorzad placi za wode i za wywóz smieci z cmentarza? Jestes pukniety głosząc takie glupoty. Szerzysz tym samym nienawisc do koscioła poddajac czytelnikom w watpliwośc uczciwośc zarzadcow parafialnych, ktorzy płacą wysokie rachunki wlasnie za te uslugi. A jeżeli chodzi o informacje o miejscach do wykorzystania na kolejne pochówki, to nie jest zadna tajemnica i jeżeli ktos chce sie tego dowiedziec, to droga prosta. Takie opracowanie powstalo za poprzedniego prezydenta i nic sie w tej materii nie zmienilo, a nawet miejsc przybylo z powodu częstszych niż kiedys kremacji. Powstaly także kolumbaria, ktore zajmuja niewiele miejsca. Mrzonki wiec niektorych fantastów o koniecznosci powolania nowej nekropolii prawie w centrum miasta, bez zadnego rozpoznania logistycznego są zwykłym mąceniem ludziom w glowach , fałszują obraz potrzeb gnieźnienskich i nie ma to żadnego przełożenia na religijny biznes, bo pieniadze z oplaty grobowej idą wyłącznie na utrzymanie cmentarza, a nie do kieszeni proboszcza.

 • Link do komentarza bobhaus niedziela, 16 grudnia 2018 19:46 napisane przez bobhaus

  Tworzenie cmentarza komunalnego jest atakiem na kościół?? Brednie piszesz wierutne , co ty pijesz ?? Wino mszalne??? Prowadzenie cmentarzy komunalnych jest zadaniem samorządu.. To zgodne z ustawą.. Od kiedy wiesz ile jest wolnych miejsc na cmentarzach?? Pracujesz w biurze diecezji gnieźnieńskiej .Przecież tych informacji nigdzie nie ma ..

 • Link do komentarza bobhaus niedziela, 16 grudnia 2018 19:40 napisane przez bobhaus

  Woda i śmieci za które płaci samorząd..I gdzie tutaj sens by napychać kieszenie organizacji religijnobiznesowej pieniędzmi podatnika??

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 16 grudnia 2018 16:36 napisane przez mieszkaniec

  Budasz powiedział, że budowa cmentarza komunalnego została uzgodniona z władzami kościelnymi! Naprawdę, władze kościelne zakładają pętlę parafiom? Nie wierzę! Ale to fakt, cytuję:" Jestem po rozmowie ze stroną kościelną, która też nie ma uwag do powstania takiego cmentarza. "

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane