czwartek, 02 sierpnia 2018 16:25

Gnieźnianie wystawili 100 ton odpadów wielkogabarytowych - pójdą na przemiał

  UM
Gnieźnianie wystawili 100 ton odpadów wielkogabarytowych - pójdą na przemiał źródło: UM w Gnieźnie

Z tą dużą ilością niepotrzebnych już mieszkańcom mebli czy sprzętu RTV i AGD, radzi sobie specjalna maszyna pracująca w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.

Pełna nazwa urządzenia to mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy. To właśnie dzięki niej ZZO może uporać się z odpadami wielkogabarytowymi, zbieranymi z terenu Miasta Gniezna. Tych, jak pokazała przeprowadzona niedawno zbiórka, nie brakuje, a z całego miasta samochody zwiozły ich aż sto ton. Wszystkie one trafią do maszyny rozdrabniającej.

Producentem sprzętu, który w listopadzie 2016 roku trafił do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie jest firma Pronar z Narwii. Dwuwałowy rozdrabniacz jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem odpadów, a zamontowane w nim elektromagnesy pozwalają na oddzielenie części metalowych od materiałów, które nie nadają się do dalszego recyklingu.  400-konny silnik w trakcie godziny pracy spala 17 litrów oleju napędowego i jest w stanie zutylizować 40 metrów sześciennych odpadów.

Rozdrabniacz nie tylko pomaga w gospodarowaniu odpadami wielkogabarytowymi. Jest także powodem częstych odwiedzin gości z różnych części świata. Zakład Zagospodarowania Odpadów jest niejednokrotnie wybierany przez firmę Pronar jako miejsce prezentacji możliwości tej maszyny. Tylko w ostatnim czasie goszczono delegacje z Ukrainy, Rosji, Korei Południowej, USA, Australii, Danii, Anglii i Norwegii.

Zbiórki odpadów wielkogabarytowych przeprowadzane są zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Gniezna przyjętego uchwałą Rady Miasta Gniezna, a odbywają się od kilku lat, 3 razy w roku: przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i w okresie wakacyjnym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane