wtorek, 08 maja 2018 15:18

Nowe autobusy MPK dotarły do Gniezna

 
Nowe autobusy MPK dotarły do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Spółka miejska MPK wzbogaciła się o pierwsze cztery z dwunastu zamówionych nowych autobusów, które zastąpią wysłużony tabor.

To pierwszy etap finalizacji zakupu fabrycznie nowych autobusów, na które umowa została podpisana w październiku ubiegłego roku. Nowe pojazdy marki Solaris zostały zakupione ze środków zewnętrznych, pozyskanych w ramach Obszarów Strategicznych Interwencji (wartość całości: 17 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 11,5 mln zł). Jest to część większego projektu, obejmującego nie tylko nabycie nowego taboru, ale także przebudowę zajezdni.

- Już od 2013 roku ubiegaliśmy się, by w projekcie OSI były wpisane pieniądze na modernizację i rozbudowę MPK. To pięć lat od tego czasu, kiedy w pierwszych projektach OSI pojawiły się takie zapisy, poprzez styczeń 2016 roku, kiedy na twardo OSI zostało zapisane, w tym środki na modernizację zajezdni i zakup bazy transportowej, a dzisiaj w 2018 roku jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu na modernizację zajezdni, na co czekaliśmy wiele lat i w końcu się doczekaliśmy, a także dostaliśmy pierwsze cztery autobusy - mówił prezydent Tomasz Budasz. 

Cztery pierwsze autobusy od Solarisa musiały spełniać wiele wymagań, w tym także te dotyczące ekologii. W tle, za prezentowanymi nowymi autobusami, trwały prace budowlane: - Pierwsza dostawa autobusów została zrealizowana i widzimy trwające prace rozbiórkowe. W wykopie po zburzonym budynku znajdzie się automatyczna portalowa myjnia, nasze marzenie od wielu lat, aby w ten sposób wyglądało mycie autobusów. Do tego dziś przyjechały pierwsze cztery autobusy, co z punktu widzenia naszych mieszkańców jest najistotniejsze. Są one nowoczesne, to najnowszy model z premierą w ubiegłym roku. Każdy z autobusów to koszt 800 tys. zł netto, są bardzo ciche, wyposażone w ekologiczne silniki Euro 6 i w kilka "bajerów", które mają poprawić zarówno funkcjonowanie pasażera w autobusie, jak ładowarki USB, kamery nadzorujące bezpieczeństwo pracy kierowców, a także są klimatyzowane po stronie kierowcy, jak i w przedziale pasażerskim - mówił Piotr Stasiak, prezes MPK Gniezno.

Jak przekazano, nowe autobusy są jeszcze wdrażane w system spółki przewozowej, a także zapoznają się z nimi kierowcy. Pierwsze kursy Solarisami odbędą się jeszcze w tym tygodniu. W najbliższych miesiącach do Gniezna dostarczone zostaną także kolejne autobusy - w sumie nowych pojazdów ma być 12.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 12 maja 2018 10:29 napisane przez Jam_Jest

  Autobusy wielkogabarytowe w komunikacji miejskiej — jak najbardziej, ale najbardziej zastanawiające jest to, że miejsc stojących w tych autobusach jest znacznie więcej, niż miejsc siedzących? Dlaczego tak jest i czy kupujący ww. autobusy, wziął pod uwagę to, że jednak większość powierzchni pokładu autobusu zajmuję masywne siedzenia i wszelka „magistrala” relingów tak pionowych, jak i poziomych? Skoro już tak ma być, że producenci tych autobusów myślą o estetyce i komfortowej komunikacji pasażerów korzystających z tych wspaniałych „cudów techniki komunikacyjnej”, to może przydałoby się zwrócić uwagę czy też sugestię ze strony zainteresowanych zakupem ww.autobusów, że jednak miejsc siedzących w tych autobusach przydałoby się znacznie więcej, a z pewnością nie dochodziłoby do dantejskich scen o to, kto komu ma obowiązek ustąpić miejsca siedzącego, zważywszy na to, że każdy posiadacz biletu na przejazd ma pełne prawo zająć miejsce siedzące i nikt, czy też nic, nie ma prawa zmusić go do podróży w niewygodnym staniu, trzymając się ww. relingów. Ile faktycznie powinno być miejsc siedzących w autobusie, a ile miejsca stojących? Czy wolna przestrzeń, jaką jest większości miejsca w tych autobusach dla stojących, ma być powodem do przewozu ludzi „ubitych jak sardynki w puszce?”

 • Link do komentarza Hans piątek, 11 maja 2018 07:52 napisane przez Hans

  Te autobusy spełniają normę Euro 6, najnowszą. Więc o jakich paru latach piszemy? Ta norma będzie nieaktualna najszybciej za 20 lat
  Spaliny autobusów to nie jest główny powód zanieczyszczenia powietrza w mieście, trzeba zimą karać ostro tych co palą syfem i będzie ok

 • Link do komentarza Miłośnik spożywania dykty na Weneni. czwartek, 10 maja 2018 22:05 napisane przez Miłośnik spożywania dykty na Weneni.

  Szkoda, że nie kupili elektryków. Za parę lat spalinowce pójdą w odstawkę. Budasz okazał się nieprzewidującym prezesem MPK.
  Powietrze się nie oczyści.

 • Link do komentarza s czwartek, 10 maja 2018 07:38 napisane przez s

  autobusy ku radości emerytów i uczniów

 • Link do komentarza avalon środa, 09 maja 2018 23:23 napisane przez avalon

  Fajne tablice rejestracyjne dostały te busy :)
  #072 - PGN 372HJ, #073 - PGN 373HJ, #074 - PGN 374HJ, #075 - PGN 375HJ

 • Link do komentarza Kupszcza środa, 09 maja 2018 09:28 napisane przez Kupszcza

  No przecież nasz super prezes MPK tłumaczył że w Gnieźnie przystanki są za blisko i dlatego klimy się nie włącza. Takie jaja. Byłem w wielu miastach w Polsce i korzystałem z komunikacji miejskiej. Wszędzie jeśli tylko pojazd ma klimę jest ona uruchamiana. Przystanki mogą być co 300 lub 500m. Tylko w Gnieźnie na opak.

 • Link do komentarza MPKMPK wtorek, 08 maja 2018 23:22 napisane przez MPKMPK

  Szkoda tylko że nizbyt dużo miejsca do siedzenia. Mercedesy więsze o wiele...

 • Link do komentarza MpK G wtorek, 08 maja 2018 22:32 napisane przez MpK G

  Nie zostaną oklejone reklamami ponieważ były zakupione ze środków UE a to nie pozwala na oklejenie. Zapisy w dofinasowaniu.

 • Link do komentarza qwertz wtorek, 08 maja 2018 21:58 napisane przez qwertz

  Co z tego, że jest klimatyzacja, skoro nawet w obecnie eksploatowanych pojazdach nie jest ona w ogóle włączana i w lecie można się poczuć w autobusie jak w fińskiej saunie?

 • Link do komentarza X wtorek, 08 maja 2018 20:51 napisane przez X

  A p. Grobelny po co tam twarz "przyklejał"? Nie wystarczy prezydent, zastępca też niezbędny? Wiadomo, sukces ma wielu ojców...

 • Link do komentarza Max wtorek, 08 maja 2018 19:12 napisane przez Max

  A za rok zamontujemy emulator AdBlue by były jeszcze bardziej "ekologiczne"

 • Link do komentarza kpm wtorek, 08 maja 2018 18:26 napisane przez kpm

  A tu się zaraz okaże, że Solaris z kraju ucieknie pod nowym właścicielem i tylko czekać aż się okres gwarancyjny skończy...

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 08 maja 2018 15:06 napisane przez Kierowca

  Fajnie, szkoda tylko, że przez gnieźnieńskie dziurawe ulice zaraz trafią do serwisu :)

 • Link do komentarza M. wtorek, 08 maja 2018 14:50 napisane przez M.

  Są ładne te autobusy . Nie powiem. Ale jak długo ???
  Zaraz je obkleją jakąś śmieszną reklamą i ich urok pryśnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane