Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 marca 2018 09:25

Inwestycje budowlane w mieście zimą

 
Inwestycje budowlane w mieście zimą fot. Rafał Wichniewicz

Mróz daje się we znaki gnieźnieńskim inwestycjom, na których w wielu przypadkach wstrzymano prace na zewnątrz, przechodząc z wykonaniem zadań do środka.

Utrzymujące się od kilku dni niskie temperatury w niektórych przypadkach pokrzyżowały plany inwestycyjne - m.in. planowane jeszcze w marcu otwarcie Galerii Piastova zostało przełożone wstępnie na kwiecień. Przy tym obiekcie do zrealizowania jest jeszcze sporo prac przy elewacji oraz urządzeniu terenu. Niemniej w środku trwa na okrągło wykańczanie wnętrz, realizowane przez najemców przyszłych sklepów.

W ostatnich miesiącach ukończono główne prace budowlane przy zakładzie produkcji materiałów tekstylnych, który powstał przy ul. Cegielskiego, poza Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jednocześnie w pobliżu postawiono już pierwszy akcent budowy nowej drogi, łączącej ul. Osiniec z al. Reymonta - tablicę informującą o dofinansowaniu unijnym dla tego zadania. Prace przy tej inwestycji ruszą jesienią, po zaprojektowaniu całego przedsięwzięcia (zadanie typu "zaprojektuj i zbuduj").

Trwają prace naprawcze w hali sportowej przy ul. Sobieskiego. Otwory po oknach, które w sierpniu 2017 roku nie wytrzymały naporu wiatru i pod jego naciskiem wpadły do środka, rozsadzając przy tym także dach, zostały zamurowane. Jednocześnie trwa realizacja prac na poszyciu dachowym. Zdjęcia hali, jak i szpitala, zostały wykonane tuż przed silnymi mrozami, tak więc przy drugim z obiektów można dojrzeć prace instalacyjne dla przyszłej elewacji obiektu, w którym prace cały czas postępują we wnętrzach, na wszystkich poziomach. Na dachu rozpoczęło się także ustawianie końcowych fragmentów filarów (przechodzących od samych fundamentów), na których wspierać się będzie płyta lądowiska dla śmigłowców LPR. 

W niedużej odległości od szpitala, przy ul. Żuławy postępują prace przy budowie domu wielorodzinnego. W stanie surowym znajduje się już część frontowa, od strony drogi, a także środkowa część - w budowie jest obecnie tylne skrzydło bloku. Część otworów okiennych już jest zamknięta nową stolarką, co umożliwia prowadzenie prac wewnątrz budynku mimo panujących na dworze ujemnych temperatur.

W równie zaawansowanym stanie znajduje się kompleks budynków wielorodzinnych pomiędzy ul. Konopnickiej a Wrzesińską. Obecnie ukończone są już dwa bloki mieszkalne przy pierwszej z ulic, do których wprowadzają się już pierwsi mieszkańcy, a jednocześnie trwa budowa dwóch kolejnych - z adresem przy ul. Wrzesińskiej. Ostatnim etapem będzie blok położony równolegle do ul. Wrzesińskiej, dla którego trwa już budowa parkingu podziemnego. Jednocześnie inwestor wyburzył fragment dawnej sali widowiskowej w budynku u zbiegu ul. Wrzesińskiej i Konopnickiej, gdzie również planuje się realizację budynku mieszkalnego. 

W niedużej odległości trwa budowa ww. Galerii Piastova, która jest już w zasadzie na ukończeniu - zarówno budynek główny, jak i tzw. DIY od strony ul. Składowej. 

Pogoda pokrzyżowała również prace na budowie domów wielorodzinnych przy ul. Orzeszkowej, gdzie po południowej stronie drogi powstaje ostatni budynek z tzw. dominantem (dodatkowym piętrem, przewyższającym inne istniejące domy). Do ukończonej części tego bloku, dobudowywana jest południowa część gmachu. Po przeciwległej stronie trwa wykonywane elewacji dla drugiego z budynków, a także wykonano też wykop pod fundamenty dla trzeciego zaplanowanego w tym miejscu (w sumie kompleks osiedlowy ma liczyć 6 bloków).

W galerii nie ujęto prac, jakie obecnie prowadzone są przy hali sportowo-widowiskowej przy ul. Zabłockiego, gdzie trwa cały czas układanie instalacji. Póki co również nie prezentujemy postępu prac przy budowie pawilonu handlowego przy ul. Gdańskiej (stacja Gniezno Winiary), o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Nie ujęliśmy także budowy bloków komunalnych przy ul. Cymsa - mury pną się cały czas w górę. Na wszystkie inwestycje zajrzymy ponownie wczesną wiosną.

Galeria

7 komentarzy