czwartek, 15 lutego 2018 10:22

Kolejka zatrzyma się na przystanku w Lesie Jelonek

 
Kolejka zatrzyma się na przystanku w Lesie Jelonek archiwum redakcji

Pierwsza od lat większa inwestycja budowlana na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej już wkrótce - Powiat ogłosił przetarg na budowę stacji mijankowej na przedmieściach Gniezna oraz remont torowiska na terenie miasta.

To pierwsza od co najmniej kilkunastu lat większa inwestycja na szlaku kolejki. Przez dziesiątki lat GKW była systematycznie zwijana - likwidowano bocznice, zamykano odległe fragmenty szlaku (w kierunku Sompolna) czy jeszcze w latach 70. odnogi linii do Mielżyna czy Grotkowa. Od lat też szlak nie przechodził żadnych większych remontów, a jedynie kosmetyczne poprawki, pozwalające na utrzymanie ruchu. W efekcie na wielu odcinkach, szczególnie na trasie za Witkowem, podkłady zwyczajnie rozpadły się ze starości. Podjęte w ostatnich dwóch latach działania, pozwoliły na unormowanie sytuacji oraz ustalenie działań, które trzeba podjąć by przywrócić wstrzymany ruch pociągów (o wszystkich pracach, jakie miały miejsce w sprawie GKW informowaliśmy na bieżąco). 

Teraz Powiat Gnieźnieński ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy dla zadania "Przebudowa i remont wąskotorowej linii kolejowej na odcinku Gniezno-Jelonek". To pierwszy etap prac, jakie są planowane na dla całego odcinka GKW. W kolejnych latach realizowane mają być następne odcinki, umożliwiające dojazd do kolejnych stacji.

W zakresie prac, które zostały przewidziane na samym szlaku o długości około 3,5 kilometra, zaplanowano usunięcie ziemi zalegającej odcinkach o łącznej długości 500 metrów, uzupełnienie podsypki tłuczniowej na odcinkach o łącznej długości 460 metrów, odtworzenie 330 metrów rowów, wymianę podkładów na łącznej długości 300 metrów (większość na obszarze samej stacji). Przy okazji tor zostanie na całej długości wyprostowany w miejscach, gdzie się nieznacznie zapadł. Ponadto zaplanowano rozebranie dwóch rozjazdów na zlikwidowane lata temu bocznice - do Cukrowni oraz do składu opałów budowlanych przy ul. Witkowskiej. Oba zestawy zostaną wykorzystane do inwestycji, która realizowana będzie w Lesie Jelonek. Znaczną część materiałów, jak szyny czy podkłady nowe lub staroużyteczne, zapewnia inwestor.

Na końcu odcinka remontowanej trasy, tuż za ostatnimi zabudowaniami przy ul. Witkowskiej (teren gminy Niechanowo), zostanie odtworzona mijanka wraz z peronem. Istniejący tu do lat 70. przystanek Jelonek był drugim, tuż za Ogrodem Wiktorii, jaki mieścił się na szlaku po opuszczeniu Gniezna. Docelowo zaprojektowano odtworzenie toru bocznego o długości niespełna 150 metrów (nasyp przetrwał do dziś), przebudowę toru głównego i odtworzenie peronu o długości prawie 100 metrów z kostki brukowej. Tor boczny pozwoli na przejazd lokomotywy na drugą stronę składu i poprowadzenie go w drogę powrotną do Gniezna.

Ponadto wybudowany zostanie krótki fragment chodnika, prowadzącego z peronu do przejścia dla pieszych, kierującego się na drugą stronę ul. Witkowskiej (na wysokości dzisiejszego Moto Baru). Przy tym wykonane zostanie odwodnienie liniowe, odprowadzające wodę z jezdni od strony przystanku. 

Potencjalni zainteresowaniem wykonanych prac mają czas do 1 marca na złożenie ofert. Zadanie powinno zostać wykonane do 31 lipca 2018 roku. Oznacza to iż najwcześniej w drugiej połowie wakacji na szlak, choć krótki, ale na pewno w dobrym stanie, będą mogły powrócić kursy gnieźnieńskiej wąskotorówki.

7 komentarzy

 • Link do komentarza polo środa, 14 marca 2018 10:49 napisane przez polo

  Ponoć przetarg został unieważniony z powodu braku chętnych... :( Prawda to czy blaga? Wielka szkoda, bo likwidacja kolejki gnieźnieńskiej byłaby wielką stratą... Tak malowniczego odcinka, jak ten od Powidza przez Przybrodzin do Anastazewa, czynne kolejki turystyczne (Żnińska, Nadmorska czy Górnośląska) mogą tylko pozazdrościć...

 • Link do komentarza Uczestnik Wyjazdów piątek, 16 lutego 2018 16:35 napisane przez Uczestnik Wyjazdów

  Jak już, to wyjazdy do Niechanowa, tam jest mijanka, nie potrzeba budować nowej, a pieniądze przeznaczyć na wymianę tych najgorszych podkładów kolejowych. A w kolejnych latach wymienić aż do Powidza. DOBRY GOSPODARZ BY TAK ZROBIŁ.

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 15 lutego 2018 23:37 napisane przez Vegatermik

  Gniezno łaknie i pragnie rozwoju infrastruktury politechnicznej w każdym wymiarze. Może owe jazdy w tę i z powrotem po dawnym acz krótkim szlaku, natchną wpływowych młodych ludzi do ubogacenia naszego miasta w tej kwestii. Pozdrowienia dla odważnych!

 • Link do komentarza a czwartek, 15 lutego 2018 17:22 napisane przez a

  Pytanie kto i jak długo będzie chciał jeździć na Jelonek i spowrotem.... Turyści może tak, ale mieszkańcy, może pojadą z raz i na tym koniec.. Remont ok, ale budowa od podstaw mijanki to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

 • Link do komentarza MotoBarFan czwartek, 15 lutego 2018 14:30 napisane przez MotoBarFan

  Hurra! A w Moto Barze pyszna golonka!

 • Link do komentarza jt czwartek, 15 lutego 2018 13:49 napisane przez jt

  Nareszcie, ob tylko się udało!!!

 • Link do komentarza ja czwartek, 15 lutego 2018 12:09 napisane przez ja

  brawo!!! :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane