wtorek, 13 lutego 2018 13:22

Nowoczesna siedziba Muzeum na Lednicy za 20 mln złotych!

 
Nowoczesna siedziba Muzeum na Lednicy za 20 mln złotych! źródło: Wizualizacja projektu / UMWW

W pierwszej połowie 2020 roku turyści odwiedzający Szlak Piastowski zyskają unikalny obiekt muzealny, który zostanie wybudowany w Dziekanowicach. W środku znajdzie się nowa wystawa, opowiadająca o dziejach Ostrowa Lednickiego.

Obecnie większość turystów, która zwiedza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ma okazję do poznania nie tylko ruin palatium na wyspie czy Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, ale także do zwiedzenia wystaw ulokowanych w dawnym budynku gospodarczym (siedzibie muzeum), znajdującym się w Dziekanowicach. W ciągu najbliższych dwóch lat obiekt ten ulegnie całkowitej przemianie.

13 lutego w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę pomiędzy UMWW a MPP na Lednicy o dofinansowanie projektu rozbudowy na kwotę 13 mln złotych. Środki zostały przyznane na ten cel w trybie pozakonkursowym: - Dbamy o naszą przeszłość. Od wielu lat wspieramy projekty związane z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu. Przypomnę, że w bieżącej perspektywie unijnej Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał już ponad 152 mln zł na inwestycje w tym obszarze - powiedział Maciej Sytek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Całkowita kwota zadania wynosi 19 mln 864 tys. złotych (dofinansowanie 12 mln 909 tys. złotych).

W ramach ww. środków, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zrealizuje projekt, którego celem jest rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko – wystawienniczej. O szczegółach inwestycji dyrektor Muzeum prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa mówił: - Chcielibyśmy nadać tej przestrzeni taki charakter, aby nie można było obok tego miejsca przejechać obojętnie, aby było ono kultowe. Opowiemy w nim całą historię państwowości polskiej, która tutaj ma swój początek.

W ramach inwestycji, której zakończenie zaplanowano na kwiecień 2020 roku – w kolejną rocznicę Chrztu Polski – planuje się przebudowę wraz z rozbudową dawnej stodoły, budowy łącznika z sąsiednim budynkiem, remont i przebudowę magazynów, spichlerza i jałownika, które obecnie są wykorzystywane jako tymczasowe magazyny archeologiczne i gospodarcze. We wnętrzach powstaną nowe sale wystawiennicze, edukacyjne, pracownie konserwatorskie i naukowe oraz przestrzenie magazynowe. Jednocześnie teren pomiędzy budynkami zostanie zagospodarowany zielenią, a miejsca parkingowe zostaną przeniesione w pobliże drogi.

źródło także: UMWW

6 komentarzy

 • Link do komentarza Iwona niedziela, 20 października 2019 13:14 napisane przez Iwona

  Po co ? To całkiem nie pasuje do tego rodzaju zabytku

 • Link do komentarza Kleopatra środa, 14 lutego 2018 18:37 napisane przez Kleopatra

  20 miln zł inwestycja która nigdy sie nie zwróci pasuje do skansenu jak krowa do karocy ale gdzieś trzeba utopic fundusze a tworzenie nowych godnych miejsc pracy za godziwe wynagrodzenie jest niwskazane

 • Link do komentarza Oburzona głupotą ludzką środa, 14 lutego 2018 18:18 napisane przez Oburzona głupotą ludzką

  rozumiem, że wizualizacja na dołączonym "zdjęciu" - "widok od północnego wschodu" jest komentarzem do Żeromskiego "Szklanych domów"? bo do muzeum Pierwszych Piastów ma się nijak. Używam kompletnie nieadekwatnych słów i zupełnie inne cisną mi się na usta, ale staram się być miła, zgodnie z prośbą admina strony: "Zapraszamy do kulturalnej dyskusji." Ale co sobie pomyślałam... @#$%^&*()_+|!!!

 • Link do komentarza BUGI wtorek, 13 lutego 2018 20:50 napisane przez BUGI

  strata pieniędzy ... lepiej by muzeum w Gnieźnie rozbudowali / zmodernizowali

 • Link do komentarza Maciej wtorek, 13 lutego 2018 17:48 napisane przez Maciej

  Dizajnerski architektoniczny kicz. Pasuje do tej lokalizacji jak Filharmonia Karłowicza do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 13 lutego 2018 15:14 napisane przez Paweł

  Super...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane