Wydrukuj tę stronę
środa, 13 grudnia 2017 17:23

Tradycja browarnictwa powraca do Gniezna!

 
Tradycja browarnictwa powraca do Gniezna! fot. Rafał Wichniewicz

Już za kilka miesięcy, po wielu dekadach przerwy, w Gnieźnie ponownie będzie rozlewane piwo miejscowej produkcji. To powrót do tradycji, która przeminęła kilkadziesiąt lat temu.

Przed ponad rokiem informowaliśmy o nowej inwestycji, która wchodziła w fazę realizacji w miejscu rozebranej kamienicy u zbiegu ul. Grzybowo i Krzywe Koło. Od tego czasu, ten zaniedbany przez wiele lat miejski kąt, został zabudowany przez inwestora, który wzniósł na tym miejscu trzypiętrowy budynek. Obiekt, który posiada w sumie pięć kondygnacji, wyróżnia się swoją bryłą, dodając (bardzo wymieszanej architektonicznie sąsiedniej zabudowie) nowego tchnienia. Budynek, który z zewnątrz jest już ukończony, w środku jednak wybrzmiewa pracownikami zajmującymi się realizacją wnętrz – obecnie głównie w piwnicy oraz na parterze. To na tych poziomach realizowane będzie przedsięwzięcie, które ma sprawić iż do Gniezna powróci tradycja browarnictwa.

- Planujemy otworzyć browar restauracyjny z bardzo dobrym piwem produkowanym na miejscu, o właściwościach prozdrowotnych. Planowana jest także produkcja piwa bezglutenowego z owsa, którą chcemy wdrożyć dla osób z celiakią, aby również mogły pić piwo. Oprócz tego, dla szerokiego grona konsumentów, dostępne będą piwa produkowane na bazie słodów pszenicznych i jęczmiennych. Wszystkie piwa będą niepasteryzowane i niefiltrowane, co będzie miało istotny wpływ na wysoką zawartość witamin i mikroelementów. Nasze piwo będzie przede wszystkim zdrowe i bardzo dobre pod względem smaku i jakości - mówi inwestor, który zamierza prowadzić działalność pod nazwą „Dobry Browar”.

Gniezno z browarnictwem związane jest co najmniej od późnego średniowiecza. Najstarsze ślady, jakie odnaleźli archeolodzy, to drewniane rurociągi, najprawdopodobniej doprowadzające wodę do siedzib piwowarów. Odnaleziono także pomost, który znajdował się przy nieistniejącym już Zamku Biskupim nad Jeziorem Jelonek, a który w XVI wieku służył znajdującemu się weń browarowi. Najwięcej informacji na temat piwowarstwa gnieźnieńskiego odnajdujemy dopiero w XIX wieku, a jego zmierzch wyznaczyła II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku było ich kilkanaście - jedne produkowały na skalę masową, a inne były małymi browarami restauracyjnymi. Tak też będzie i teraz przy ul. Grzybowo 34: - Chcemy gnieźnianom przywrócić dumę z tego, że w Gnieźnie też jest browar. Wszystko będzie robione na miejscu z bardzo dobrej jakości surowców z najlepszych słodowni. To nie będzie piwo kupowane i rozlewane, ale produkowane od początku do końca przy ul. Grzybowo 34 - przyznaje inwestor.

Na początku listopada br. mieszkańcy mogli obserwować wyładunek dużych tanków oraz innych instalacji, które zostały zlokalizowane w nowym budynku. W samej piwnicy gmachu, wysokiej na kilka metrów, zmieściło się kilka zbiorników, które za jakiś czas wypełnią się piwem. Od kilku tygodni trwa ich łączenie wraz z aparaturą, służącą do warzenia. Całość wykonuje firma Pacovske Strojirny, specjalizująca się w wykonywaniu małych browarów restauracyjnych: - Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. Zgodnie z wymogami unijnymi dostawca linii technologicznej do produkcji piwa został wyłoniony w wyniku przetargu- mówi przedstawiciel „Dobrego Browaru” i opisuje całą instalację browaru: - Serce browaru stanowi warzelnia widoczna w centralnym punkcie lokalu. To tu, po wcześniejszym zmieleniu słodu, zaczyna się cały proces warzenia piwa. W piwnicy znajduje się pomieszczenie fermentowni, w której stoi dziewięć dwudziestohektolitrowych tanków, gdzie piwo będzie fermentować i leżakować. Pozostałe pomieszczenia piwnicy będą stanowić zaplecze dla wszystkich pozostałych urządzeń niezbędnych do produkcji piwa, mycia urządzeń, a także rozlewu do kegów i butelek.

Całe przedsięwzięcie, łącznie z częścią konsumpcyjną, ma zajmować trzy poziomy budynku. Co ciekawe, z poziomu piwnicznego goście będą mogli także obserwować pracę fermentowni przez duże przeszklenie. Planowane otwarcie już niebawem, w marcu 2018.  

 

Galeria

22 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec