środa, 13 grudnia 2017 17:23

Tradycja browarnictwa powraca do Gniezna!

 
Tradycja browarnictwa powraca do Gniezna! fot. Rafał Wichniewicz

Już za kilka miesięcy, po wielu dekadach przerwy, w Gnieźnie ponownie będzie rozlewane piwo miejscowej produkcji. To powrót do tradycji, która przeminęła kilkadziesiąt lat temu.

Przed ponad rokiem informowaliśmy o nowej inwestycji, która wchodziła w fazę realizacji w miejscu rozebranej kamienicy u zbiegu ul. Grzybowo i Krzywe Koło. Od tego czasu, ten zaniedbany przez wiele lat miejski kąt, został zabudowany przez inwestora, który wzniósł na tym miejscu trzypiętrowy budynek. Obiekt, który posiada w sumie pięć kondygnacji, wyróżnia się swoją bryłą, dodając (bardzo wymieszanej architektonicznie sąsiedniej zabudowie) nowego tchnienia. Budynek, który z zewnątrz jest już ukończony, w środku jednak wybrzmiewa pracownikami zajmującymi się realizacją wnętrz – obecnie głównie w piwnicy oraz na parterze. To na tych poziomach realizowane będzie przedsięwzięcie, które ma sprawić iż do Gniezna powróci tradycja browarnictwa.

- Planujemy otworzyć browar restauracyjny z bardzo dobrym piwem produkowanym na miejscu, o właściwościach prozdrowotnych. Planowana jest także produkcja piwa bezglutenowego z owsa, którą chcemy wdrożyć dla osób z celiakią, aby również mogły pić piwo. Oprócz tego, dla szerokiego grona konsumentów, dostępne będą piwa produkowane na bazie słodów pszenicznych i jęczmiennych. Wszystkie piwa będą niepasteryzowane i niefiltrowane, co będzie miało istotny wpływ na wysoką zawartość witamin i mikroelementów. Nasze piwo będzie przede wszystkim zdrowe i bardzo dobre pod względem smaku i jakości - mówi inwestor, który zamierza prowadzić działalność pod nazwą „Dobry Browar”.

Gniezno z browarnictwem związane jest co najmniej od późnego średniowiecza. Najstarsze ślady, jakie odnaleźli archeolodzy, to drewniane rurociągi, najprawdopodobniej doprowadzające wodę do siedzib piwowarów. Odnaleziono także pomost, który znajdował się przy nieistniejącym już Zamku Biskupim nad Jeziorem Jelonek, a który w XVI wieku służył znajdującemu się weń browarowi. Najwięcej informacji na temat piwowarstwa gnieźnieńskiego odnajdujemy dopiero w XIX wieku, a jego zmierzch wyznaczyła II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku było ich kilkanaście - jedne produkowały na skalę masową, a inne były małymi browarami restauracyjnymi. Tak też będzie i teraz przy ul. Grzybowo 34: - Chcemy gnieźnianom przywrócić dumę z tego, że w Gnieźnie też jest browar. Wszystko będzie robione na miejscu z bardzo dobrej jakości surowców z najlepszych słodowni. To nie będzie piwo kupowane i rozlewane, ale produkowane od początku do końca przy ul. Grzybowo 34 - przyznaje inwestor.

Na początku listopada br. mieszkańcy mogli obserwować wyładunek dużych tanków oraz innych instalacji, które zostały zlokalizowane w nowym budynku. W samej piwnicy gmachu, wysokiej na kilka metrów, zmieściło się kilka zbiorników, które za jakiś czas wypełnią się piwem. Od kilku tygodni trwa ich łączenie wraz z aparaturą, służącą do warzenia. Całość wykonuje firma Pacovske Strojirny, specjalizująca się w wykonywaniu małych browarów restauracyjnych: - Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. Zgodnie z wymogami unijnymi dostawca linii technologicznej do produkcji piwa został wyłoniony w wyniku przetargu- mówi przedstawiciel „Dobrego Browaru” i opisuje całą instalację browaru: - Serce browaru stanowi warzelnia widoczna w centralnym punkcie lokalu. To tu, po wcześniejszym zmieleniu słodu, zaczyna się cały proces warzenia piwa. W piwnicy znajduje się pomieszczenie fermentowni, w której stoi dziewięć dwudziestohektolitrowych tanków, gdzie piwo będzie fermentować i leżakować. Pozostałe pomieszczenia piwnicy będą stanowić zaplecze dla wszystkich pozostałych urządzeń niezbędnych do produkcji piwa, mycia urządzeń, a także rozlewu do kegów i butelek.

Całe przedsięwzięcie, łącznie z częścią konsumpcyjną, ma zajmować trzy poziomy budynku. Co ciekawe, z poziomu piwnicznego goście będą mogli także obserwować pracę fermentowni przez duże przeszklenie. Planowane otwarcie już niebawem, w marcu 2018.  

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 16 grudnia 2017 10:03 napisane przez Gnieźnianin

  Swój pseudonim używam od dłuższego czasu, ale widzę że ktoś używa takiego samego w tym artykule, dla wprowadzenia zamieszania ? A odnośnie komentarzy, domyślam się adresowanych pod moim pseudonimem, adwersarze moi jak widzę krzewią cyniczną kulturę ignorancji zgodnego współżycia mieszkańców nie uznającą prawa do zachowania miru domowego. A wszelką działalność gospodarczą i rozrywkową uciążliwą należy lokalizować z dala od siedzib stałego zamieszkania i nie mieszkańcy miasta powinni z niego się wynosić a przedsiębiorcy i organizatorzy tych uciążliwych działalności. A co do browaru, nie jest to tylko wyszynk a produkcja, z jak można się domyślać, większym przerobem i na pewno adekwatną uciążliwością nieobojętną.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 16 grudnia 2017 09:32 napisane przez kibolo

  Bo jak dzisiaj produkuje się piwo?Cysterna wody,szypa chemii i jutro w butelki albo i nawet dzisiaj.Pomarzyć można,że piwo produkowane w tym browarze będzie miało smak "gniezna",lata 70-te chyba,w małych buteleczkach,tzw. beczułkach o pojemności 0,33 l.To było mistrzostwo świata.Można było wypić i skrzynkę w pojedynkę.Co prawda był wiek XX,lata lecą ale,wydolność nie ta ale i piwo do ... do bani.

 • Link do komentarza Anna sobota, 16 grudnia 2017 07:17 napisane przez Anna

  Ciemne Gnieźnieńskie będzie ? Nie piłam 38 lat :-) Do dzisiaj pamiętam butelkę :-D

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 15 grudnia 2017 10:17 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Wstydem było, iż Gniezno o najdłuższej tradycji browarnictwa w Polsce (patrz Zjazd Gnieźnieński) nie posiadało współczesnego, własnego browaru. Brawo dla inwestorów, wreszcie coś ambitnego i na poziomie!

 • Link do komentarza Scarlet czwartek, 14 grudnia 2017 16:43 napisane przez Scarlet

  Do "nich" - Oczy by Tobie zbielały, gdybyś wiedział. Mam jednak w sobie pokorę i moje osiagniecia pozostawię w prywatnym zakamarku.

 • Link do komentarza nich czwartek, 14 grudnia 2017 09:43 napisane przez nich

  scarlett - Pochwal się co Ty osiągnęłaś?

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 14 grudnia 2017 08:39 napisane przez Jam_Jest

  Zastanawiam się, w jaki sposób inwestor ma zamiar pozbywać się t/z odpadów po produkcyjnych i czy wszelkie opary wydobywające się z procesu produkcji piwa, nie będą uciążliwe dla mieszkańców sąsiadujących z ww. browarem? Inwestycja, jak i powrót do tradycji, jak najbardziej mile widziana, ale nie za wszelką cenę.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 14 grudnia 2017 08:24 napisane przez Gnieźnianin

  Rewelacja. Tylko przyklasnąć takiej inwestycji. Z chęcią tam będę zaglądał. A jak komuś przeszkadza taki biznes w środku miasta, to niech się przeniesie na wieś. Tam będzie miał spokój, chyba że krowy lub świnie będą za głośne. To wtedy proponuję las.

 • Link do komentarza lokator czwartek, 14 grudnia 2017 01:00 napisane przez lokator

  @ Gnieźnianin - jak nie odpowiada wielkomiejski zgiełk, to wyprowadzić się trzeba na peryferie gminy Gniezno. Spokój, cisza, ciemno tylko gwiazdy świecą na niebie. Sam romantyzm.
  @ rosomak - Ty widocznie z tych, co za kołnierz nie wylewają. A my, to inni gnieźnianie. Pijemy i owszem, ale z kulturą, której jak widac ty nie znasz. I to dla takich, a nie dla opijusów jest ten lokal.
  A co do ścian sąsiedniego budynku, o który tak się trzoszczysz, to suń do urbisu, niech przeprowadzą remont, bo ta chata dzięki tej nowej budowli jeszcze jako tako się trzyma. A ściany do jeden grzyb, woda , no i co za śmietanka tam mieszka!

 • Link do komentarza Marek środa, 13 grudnia 2017 23:07 napisane przez Marek

  Do SzaryEminent - przyznaję Tobie rację, zresztą gdyby ta działalność miałaby być jakkolwiek uciążliwa dla okolicznych mieszkańców - to w centrum również nie powinno być szkół - no dzieci, dzwonki szkolne, to co na boiskach jest również uciążliwe dla starszych w szczególności, ponadto niedawno szeroko omawiany pomysł z przeniesiem siedziby pogotowia i związanym z tym HAŁASEM, zresztą już wystarczająco uciążliwym bo w końcu karetki włączają często sygnał dopiero będąc przed szlabanem, do tego imprezy z Rynku też powinny się wynieść za miasto a i jeszcze trzeba by zlikwidować wszelkie imprezowe, bary, a nawet spożywcze gdzie wszelakie alkohole są sprzedawane.... w końcu to też jest uciążliwe! ! Ludzie zrozumcie, wreszcie KOMUŚ SIĘ PO PROSTU CHCE COŚ DLA NAS ZROBIĆ i przy okazji jeszcze chce zarobić! Gratuluję i powodzenia! Mam nadzieję, że się dobrze będzie warzyło!

 • Link do komentarza Wojtek środa, 13 grudnia 2017 22:45 napisane przez Wojtek

  SzaryEminent - w 100% się z Tobą zgadzam, nic dodać nic ująć. Ja również przyłączam się z wyrazami uznania dla pomysłodawców. Nie samymi kościołami miasto żyje

 • Link do komentarza SzaryEminent środa, 13 grudnia 2017 22:29 napisane przez SzaryEminent

  Oto i są wielcy wrażliwcy. W Gnieźnie hałas lokali przeszkadza ludziom na Rynku, na deptaku, na Winiarach, a nawet kiedy był bar zlokalizowany na wyspie na Wenecji, to i na to narzekali że hałas dociera na Cierpięgi. W tym mieście nikomu się nie dogodzi. Na szczęście ani radni ani inni tacy nie mieli nic do tego, co kto otwiera w danym miejscu. Mamy wolny rynek.

  Co do obaw o pijany element to zakładam, że ekwiwalent społeczeństwa gnieźnieńskiego, jaki spotyka się przy nieodległym blaszaku koło św. Jana czy w rejonie pubu panda, nie będzie godzien opłacić swojego pobytu w tymże lokalu. Zresztą, ten margines społeczny jest powoli na wymarciu i w jego miejsce wchodzą ludzie na wyższym poziomie kultury picia, zwłaszcza piwa bardziej wyszukanego.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 13 grudnia 2017 22:13 napisane przez Gnieźnianin

  Lokalizowanie takiego zakładu produkcyjnego w centrum miasta, za ścianami domów mieszkalnych jest wielce niemądrą decyzją, naruszającą interes miru domowego mieszkańców. Tak jak organizowanie ryczących imprez rozrywkowych pod oknami domów mieszkalnych w centrum miasta, ignorujących uciążliwość dla higieny życia mieszkańców.

 • Link do komentarza rosomak środa, 13 grudnia 2017 21:49 napisane przez rosomak

  Lepszej lokalizacji nie mogli wybrać...nobel dla tych którzy się na to zgodzili w dzielnicy w której alkohol leje się strumieniami. Będzie konkurencja dla amatorów tego trunku spożywających go na schodach między Grzybowem a Franciszkańską. Brawo Panowie Radni...będziecie mieli zasługi.

 • Link do komentarza Joanna środa, 13 grudnia 2017 21:06 napisane przez Joanna

  Czy ktos wie czy powstanie tez laboratorium do kontroli jakosci tego piwa? Szukam pracy.

 • Link do komentarza Anna środa, 13 grudnia 2017 20:53 napisane przez Anna

  Super inwestycja..napewno to miejsce znajdzie wielu miłośników

 • Link do komentarza Scarlett środa, 13 grudnia 2017 20:06 napisane przez Scarlett

  @ Nich - należysz do tych wiecznych malkontentów a sam pewnie niczego nie osiągnąłeś w zyciu. Brawa dla pomysłu tego browaru!

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 13 grudnia 2017 19:57 napisane przez Gnieźnianin

  Wreszcie coś godnego uwagi w Gnieźnie :)

 • Link do komentarza wielkopolanka środa, 13 grudnia 2017 19:06 napisane przez wielkopolanka

  brawo! za odwagę! brawo! za chęć stworzenia czegoś, na co wszyscy machają ręką, że nie warto! podziwiam, naprawdę!

 • Link do komentarza Nich środa, 13 grudnia 2017 18:46 napisane przez Nich

  Znając życie będą mieli Pilsa i pszenicę a nowofalowych piw zero

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane