Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 września 2017 10:27

Miasto rusza z budową bloków. Dla kogo będą mieszkania?

 
Miasto rusza z budową bloków. Dla kogo będą mieszkania? fot. Rafał Wichniewicz

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie bloków mieszkalnych z lokalami komunalnymi, socjalnymi oraz dla seniorów, które powstaną przy ul. Cymsa. Nowi lokatorzy wprowadzą się jesienią 2018 roku.

Założeniem inwestycji jest generowanie wolnych mieszkań w istniejącym już zasobie komunalnym na terenie miasta. W tym celu w pierwszym etapie powstaną dwa bloki z różnym przeznaczeniem - pierwszy z nich, powstały bliżej przychodni, przeznaczony będzie dla seniorów: - Społeczeństwo się starzeje. W zasobie komunalnym Miasta Gniezna zamieszkuje wiele starszych osób, także samotnych. Często zajmują oni lokale o bardzo dużym metrażu, a w budynku senioralnym będą lokale mniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Sam budynek będzie wyposażony w windę, a mieszkania w stosowne urządzenia dla seniorów, np. w łazienkach - mówił prezydent Tomasz Budasz. 

W drugim bloku znajdzie się 46 mieszkań - 20 socjalnych, 24 komunalnych i 2 chronionych. Lokale będą miały powierzchnię od 30 do 50 metrów kwadratowych, a na parterze znajdzie się także miejsce na sklep. Oba bloki będą miały podziemne garaże, a także strefy aktywności - pierwszy z bloków dla seniorów, a przy drugim powstanie plac zabaw. 

Kto dostanie mieszkania w nowych blokach? - Lokale te mają generować mieszkania w naszym zasobie. Chcielibyśmy, aby w nich zamieszkały osoby, które już są naszymi mieszkańcami i które są dobrymi płatnikami, godnymi zaufania. Chodzi o to, by ta inwestycja i wysiłek, jaki jest w nią włożony, nie została zniweczona. Mamy przykłady z innych samorządów, gdzie pobudowano nowe bloki i nieodpowiedzialność mieszkańców spowodowała, że po roku czy dwóch trzeba było remontować - mówi wiceprezydent Michał Powałowski. Kto będzie decydować o tym, kto otrzyma mieszkanie w nowych budynkach? - Będzie powołana komisja, składająca się nie tylko z urzędników, bo nie chcemy by nam tutaj coś zarzucano. Prezydent powoła komisję, która będzie decydowała o przydziale mieszkań, w skład której powołani będą przedstawiciele społeczeństwa, a więc radni - dodaje wiceprezydent.

Wartość inwestycji wyniesie 15,5 miliona złotych brutto, przy czym udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 2 mln 200 tys. złotych. Jak zapewnili przedstawiciele wykonawcy, którym jest firma Wegner, będą starali się aby zadanie zostało wykonane zgodnie z terminem. Nowi lokatorzy powinni wprowadzić się do nowych bloków przy ul. Cymsa na jesień 2018 roku.

Po zachodniej stronie działki znajduje się jeszcze miejsce, na którym - jak zapowiedziano - będą mogły powstać jeszcze dwa budynki wielorodzinne. Ich wykonanie będzie możliwe dopiero po ukończeniu obecnej inwestycji, a także przy możliwości uzyskania dofinansowania na to zadanie.

Galeria

14 komentarzy