czwartek, 21 września 2017 14:09

Nowe autobusy MPK będą od Solarisa!

 
Autobusy Solaris zakupione przez Miasto Gniezno w 2012 roku Autobusy Solaris zakupione przez Miasto Gniezno w 2012 roku

Dostawcą nowego taboru dla gnieźnieńskiego MPK będzie wielkopolski Solaris. Decyzję tę podjęto po ponad dwóch tygodniach analizowania propozycji złożonych przez dwóch oferentów.

Na początku września informowaliśmy iż do przetargu na dostarczenie dwunastu fabrycznie nowych autobusów dla spółki miejskiej, zgłosili się dwaj potentaci - Solaris oraz MAN. Obie firmy przedłożyły zbliżone cenowo oferty, a także takie same gwarancje dla podzespołów pojazdów. Nowe autobusy mają mieć 10,5 metrów długości, a także spełniać określone wymagania techniczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. To właśnie te ostatnie stały się przedmiotem rozważań obu ofert. Solaris złożył ofertę na kwotę 11 mln 808 tys. złotych, a MAN na 11 mln 778 tys. złotych. 

Jak zawarto w uzasadnieniu wyboru: - W zakresie kryteriów: "właściwości techniczno-eksploatacyjne" i "gwarancja" obaj Wykonawcy uzyskali maksymalną liczbę punktów za spełnienie wszystkich kryteriów podlegających ocenie przez Zamawiającego. W zakresie kryterium "oszczędność zużycia paliwa" zaoferowane przez Wykonawców wartości różnią się więcej niż 2% z tego powodu Oferta nr 1 otrzymała maksymalną liczbę punktów, a Oferta nr 2 - 0 pkt. W ostatecznym rozrachunku, oferta Solarisa została oceniona na 99,98 punktów, a ocena MAN-a na 90 punktów. 

Wobec powyższego spółka MPK zdecydowała o wyborze oferty "Solaris Bus & Coach" S.A. z wielkopolskiego Bolechowa. Środki na zakup pochodzić będą z Obszarów Strategicznej Interwencji. Nowe autobusy w ilości dwunastu sztuk, zostaną dostarczone w 2018 roku. Pierwsze z nich na ulicach Gniezna mają się pojawić jeszcze wiosną. 

Przypomnijmy iż ostatni duży zakup fabrycznie nowych autobusów, miał miejsce w 2012 roku. Wówczas także zakupiono pojazdy marki Solaris. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 22 września 2017 18:31 napisane przez wilk

  No i dobrze,już dawno Gniezno powinno związać sieęz tą firmą !!!

 • Link do komentarza urzędas piątek, 22 września 2017 09:33 napisane przez urzędas

  Solaris już około 12 lat temu starał się o wejście na gnieźnieński rynek, ale wtedy nie było dla nich zielonego światła. Gnieznem rządzili ludzie nie czujący ducha komunikacji miejskiej. Teraz także nie czuć tego powera, bo koumunikacja powinna być darmowa, no ale chociaż autobusy będą lepszej klasy.

 • Link do komentarza rojber piątek, 22 września 2017 09:08 napisane przez rojber

  jaka znowu żółć zalewa? tak po prostu sobie mówimy - bez imienia i nazwiska. A że urzędnicy potrafią nawet kilka przecznic przejechać samochodem, zamiast przejść się pieszo, to nie jest żadna tajemnica.

  Śmieszkowy jesteś :D

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 22 września 2017 08:30 napisane przez czytelnik

  Kupszcza i rojber. A jaki jest cel tych Waszych żenujących wpisów? Jak Was żółć zalewa to do lekarza!

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 22 września 2017 08:29 napisane przez Kupszcza

  Do rojber. Chyba o tego. On jest jeszcze że starego nadania. Ale zawsze chodził pieszo.

 • Link do komentarza rojber piątek, 22 września 2017 08:07 napisane przez rojber

  Kupszcza, może dlatego, że jest z nadania, nakazano mu chodzenie na piechotę? Mowa o tym, który codziennie przychodzi od strony Witkowa? :)

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 22 września 2017 07:21 napisane przez Kupszcza

  Może 2 % urzędników pojedzie MPK lub pójdzie pieszo. Raczej by chcieli do urzędu wjechać autem. Choć jeden ważny urzędnik z nadania chodzi wiele kilometrów pieszo dzień w dzień.

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 22 września 2017 07:16 napisane przez EagleEye

  Dziekuje za odpowiedz gdyz wczoraj na stronach MPK zadnej informacji nie było

 • Link do komentarza Zorro piątek, 22 września 2017 00:02 napisane przez Zorro

  Do EagleEye. Tak warunkiem jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta, zarejestrowanego na
  swoje nazwisko

 • Link do komentarza Gom czwartek, 21 września 2017 23:34 napisane przez Gom

  Tak ,dla kierowców aut są darmowe przejazdy mpk.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 21 września 2017 19:50 napisane przez EagleEye

  Czy z racji iź jutro jest Światowy Dzień Bez Samochidu nasze cudowne i kochane MPK przewiduje bezpłatne przejazdy dla kierowcow pozostawiajacych auto na parkingu. W wszystkich "ostatnich bastionach" gdzie rzadzi PO takowe przejazdy są. Ciekawe ile urzednikow z UM i Starostwa Powiatowego da przyklad mieszkancom Pierwszej Stolicy Polski i przyjedzie komunikacja MPK

 • Link do komentarza avalon czwartek, 21 września 2017 19:09 napisane przez avalon

  VW zaciekle walczył z VW w ustawionym pod VW "przetargu". Sprawa dla NIK...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane