poniedziałek, 18 września 2017 14:37

Zniknie dworzec PKS, a powstanie ZCP. Pomysł czeka na nabór wniosków

 
Zniknie dworzec PKS, a powstanie ZCP. Pomysł czeka na nabór wniosków Koncepcja zagospodarowania terenu pod Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Miasto Gniezno dopięło już większość formalności, związanych z przygotowaniem się do przebudowy terenu dzisiejszego dworca PKS. Ma powstać nowy układ peronów, a także przystanek MPK.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o założeniach powołania Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, a obecnie przedstawiono jego koncepcję oraz przekazano, na jakim etapie są przygotowania: - Będziemy starali się o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Przede wszystkim chcemy poprawić infrastrukturę, która dzisiaj jest na terenie wykorzystywanym przez PKS. Chcemy umożliwić zatrzymywanie się tam nie tylko przewoźnikom PKS-u, ale także MPK czy przewoźnikom prywatnym - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Szacuje się iż cała inwestycja ma kosztować 1,5 mln złotych, z czego milion ma pochodzić ze środków w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. W OSI powstaną oszczędności uzyskane z realizacji innego projektu.

- Jesteśmy w kontakcie z PKS-em i zagwarantowaliśmy im, że będą mogli dalej z tego miejsca korzystać. Po przebudowaniu ul. Pocztowej ta inwestycja jest bardzo konieczna, ponieważ wyjazd autobusów w takiej formie, jakiej się to odbywa, nie jest zbyt bezpieczny. Na dziś, jako Miasto, jesteśmy przygotowani do całego przedsięwzięcia, mamy większość dokumentów aplikacyjnych przygotowanych łącznie z koncepcją i mamy nadzieję, że do końca października zamkniemy rozmowy z PKP, tak byśmy mogli podpisać stosowne umowy i ten projekt złożyć - dodał Jarosław Grobelny.

Urząd Marszałkowski nabór wniosków ma ogłosić na początku listopada. Jeśli projekt zostanie przyjęty i zyska dofinansowanie, realizacja nowego dworca PKS, który stanie się w tym momencie Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, nastąpi w latach 2018-2019.

12 komentarzy

 • Link do komentarza senior środa, 20 września 2017 20:27 napisane przez senior

  W Gnieźnie sa wg mojej wiedzy cztery te najbardziej popularne urzędy pocztowe - Chrobrego, Jagiellońskie, Sikorskiego i koło dworca. I do żadnego urzędu nie można dojechać samochodem. Człowiek starszy jest na straconym. Zaparkowanie na Chrobrego czy Sikorskiego, ale też na Jagiellońskim graniczy z cudem. W zasadzie w czasie, kiedy urząd pocztowy jest czynny zawsze brakuje miejsca. Do poczty przy dworcu dojechać nie wolno. Zakaz i tyle. To je się pytam pana prezydenta, któremu powinna być istotna troska o seniorów, jak mamy załatwiać sprawy pocztowe, skoro nie można podjechać do tych urzędów samochodem? Problem rozwiązywałyby parkowania czasowe. Ale, czy ktoś jeszcze w tym mieście myśli?

 • Link do komentarza avalon środa, 20 września 2017 17:55 napisane przez avalon

  Poczta jest na wizualizacji, pierwszy budynek z lewej. Tam nic nie zmienią. Powstanie tylko nowy układ przystanków.

 • Link do komentarza Anonim środa, 20 września 2017 16:37 napisane przez Anonim

  A co z Urzędem Pocztowym ? Jakos nie ma słowa gdzie zostanie przeniesiony..... ciekawe czy wgl wiedzą, ze takie cos jest w planach....

 • Link do komentarza rob środa, 20 września 2017 07:46 napisane przez rob

  Mai, przebudowana została nawierzchnia, ustawiono nowe lampy, przebudowano częściowo infrastrukturę podziemną, powstał fragment chodnika przy ul. Pocztowej i przebudowano całkowicie ten przy Parku Kaczorowskiego wraz z budową zatok. Takie są teraz ceny i wciąż idą w górę

 • Link do komentarza avalon wtorek, 19 września 2017 23:33 napisane przez avalon

  Podobne wielkością do Gniezna, maleńkie Tarnowskie Góry, mają taki dworzec autobusowy:

  https://www.youtube.com/watch?v=y0fgZ1T1FnA

  Przy tym dworcu śmiesznie wygląda pomysł postawienia sześciu daszków i zmiany kierunku ruchu na gnieźnieńskim przystanku PKS.

  Z drugiej strony jednak to i tak nieźle w porównaniu do innego podobnego miasteczka - Inowrocławia:

  http://inowroclaw.naszemiasto.pl/artykul/zmiany-na-dworcu-pks-w-inowroclawiu-zdjecia,4002307,artgal,t,id,tm.html

 • Link do komentarza Mai wtorek, 19 września 2017 23:12 napisane przez Mai

  Poszerzyli ulice Pocztowa ????!!!!!! Tylko 800 tys kosztowało 30 cm

 • Link do komentarza osiek wtorek, 19 września 2017 21:28 napisane przez osiek

  aha, czyli skoro nie mamy usprawnionego dworca PKS, to niech gnieźnianie dalej się męczą w korkach na Lecha. Takim tokiem rozumowania, to działało do niedawna też PKP -skoro trzeci wiadukt jest w dobrym stanie technicznym, to po co go przebudowywać? Jaki interes ma kolej w poszerzeniu wiaduktu? Ano żaden. Ale krok wykonano po stronie miasta i w końcu dobra wola się pojawiła. To samo i tutaj - poszerzenie Pocztowej to karta przetargowa do przebudowy dworca PKS. To oczywiste.

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 19 września 2017 19:51 napisane przez Stefan

  Zeus - dokładnie! Sam prezydent Grobelny złapał się w swojej wypowiedzi na tym, że po przebudowie ul Pocztowej wyjazd z dworca PKS jest niebezpieczny. Czyli krótko mówiąc udrażniając ten odcinek pogorszono bezpieczeństwo uczestników ruchu. Sama idea dobra a kolejność niestety nie.

 • Link do komentarza Zeus poniedziałek, 18 września 2017 21:16 napisane przez Zeus

  Zmiana dobra kierunek też tylko dlaczego nie ta kolejność. Dworzec pks potem dwukierunkowy odcinek ul.Pocztowej a tak to kocioł gotowy

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY poniedziałek, 18 września 2017 16:17 napisane przez DOCIEKLIWY

  pomysł architektoniczny " jak za króla Świeczka".

  Czy Gniezno nie może mieć nic ładniejszego??
  Np takie perony autobusowe jak przy POLITECHNICE w Poznaniu

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 18 września 2017 16:12 napisane przez Teodor

  Za ciosem idzie tercet z Lecha 6 - oby tak dalej! Cieszę się, że to jednak widać są przemyślane projekty, powiązane jeden z drugim (w tym przypadku Osiniec - Trzy Mosty - Konikowo - Pocztowa - dworzec i parki), a nie chaotyczne działania

 • Link do komentarza Pan Doktor poniedziałek, 18 września 2017 15:25 napisane przez Pan Doktor

  Miasto jakby obudzone, a Powiat przewraca się aktualnie na drugi bok ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane