Wydrukuj tę stronę
środa, 13 września 2017 10:00

Mały Skansen z odnowionymi zabytkami

  mnopr
Mały Skansen z odnowionymi zabytkami zdjęcie nadesłane

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mogło dokonać konserwacji dwóch obiektów zabytkowych, znajdujących się na terenie Małego Skansenu.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach programu: Wspieranie działań muzealnych 2017, na realizację zadania „Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa- muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu” Wniosek ten był zgłoszony w ramach pierwszego naboru i uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 188 585,68 zł.

Celem zadania było przywrócenie stanu właściwego obiektom poprzez przeprowadzenie ich konserwacji, a w ramach zadania podjęto się renowacji dwóch obiektów - muzealiów ze zbioru Wielkopolskiego Parku Etnograficznego - wiatraka z Gryżyny oraz spichlerza z Majkowa.

Wiatrak z Gryżyny gm. Kościan to wiatrak typu "koźlak". Jest  obiektem o drewnianej konstrukcji ścian i dachem, pokrytym gontem. Wiatrak ten posiada jeden z najstarszych  zachowanych w Polsce elementów wyposażenia -  mianowicie  ruchomą  belkę tzw. mącznicę, która jest opatrzona datą 1585 roku. W 1972 roku obiekt został przeniesiony do Muzeum.

Spichlerz z Majkowa to XVIII-wieczny budynek gospodarczy, pierwotnie posadowiony w podwórzu folwarcznym majątku rodziny Lipskich. Jest to drewniany budynek wolnostojący, jednokondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, posiadającym dach o konstrukcji drewnianej, dwuspadowy kryty gontem. W 1970 r. przeniesiony do muzeum, pełnił rolę sali ekspozycyjnej, w której urządzane były wystawy o tematyce archeologicznej.

Wiatrak i spichlerz zostały translokowane na teren Małego Skansenu (obok siebie) przy przeprawie promowej na Ostrów Lednicki. Przeprowadzenie konserwacji w/w muzealiów umożliwi udostępnienie ich do zwiedzania turystom oczekującym na przeprawę na Ostrów Lednicki oraz zachęci do zwiedzenia Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i zapoznania z obrazem XIX wiecznej wsi wielkopolskiej.

Efektem realizacji zadania jest ponowne wyeksponowanie i udostępnienie dla zwiedzających dwóch muzealiów etnograficznych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie wczesnośredniowiecznej rezydencji na Ostrowie Lednickim. Zapraszamy do zapoznania się z "Małym Skansenem" w nowej odsłonie.

Galeria