wtorek, 12 września 2017 08:40

Trzemeszeńska bazylika z dofinansowaniem

 
Bazylika w Trzemesznie Bazylika w Trzemesznie źródło: Google Street View

Renowacja zabytkowych wnętrz oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności bazyliki dla zainteresowanych jej zwiedzeniem - na te działania trzemeszeńska parafia otrzymała niespełna 2,5 miliona złotych.

W miniony poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, podpisana została umowa o dofinansowaniu na inwestycje z zakresu dziedzictwa kulturowego regionu. W sumie, na to zadanie, w którym uczestniczyły cztery podmioty z Kalisza, Pleszewa, Kościana i Trzemeszna, przeznaczone było w ramach WRPO 2014+ ponad 16,5 mln złotych (przy 22 mln zł wartości projektów). 

Środki otrzymane z programu, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie zamierza przeznaczyć na realizację projektu, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i dostępności bazyliki. Wśród głównych celów jest utworzenie nowego miejsca pracy na stanowisku przewodnika po bazylice oraz przeciwdziałanie degradacji zabytkowej tkanki świątyni, poprzez podjęcie prac restauratorsko-remontowych. Te ostatnie to konserwacja i odnowienie ołtarza głównego oraz polichromii sklepienia i ścian prezbiterium oraz konserwacja i restauracja polichromii w latarni (oraz jej zewnętrznej części), która znajduje się na kopule kościoła.

Ponadto planuje się, że po ukończeniu projektu, zwiększy się oferta kulturalna. Dzięki temu, że zostanie powiększone wejście do podziemi, będzie można organizować wycieczki do krypt znajdujących się pod kościołem (do tej pory niedostępnych). Planuje się także uruchomienie wystawy archeologicznej, ukazującej pozostałości po XII-wiecznym klasztorze i przedmiotach dnia codziennego. Ponadto przewidywane jest zorganizowanie imprez kulturalnych z okazji 50-lecia nadania godności bazyliki mniejszej.

Łączna wartość projektu, który obejmie trzemeszeńską świątynię, wyniesie 2 mln 936 tys. złotych, przy czym z dofinansowania pochodzić będzie 2 mln 480 tys. złotych. Podpisania umowy dokonał proboszcz parafii ks. Piotr Kotowski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane