poniedziałek, 04 września 2017 12:20

Powstanie ścieżka rowerowa z Gniezna do Jankowa Dolnego

 
Powstanie ścieżka rowerowa z Gniezna do Jankowa Dolnego źródło: Google Street View

To jeden z kilku szlaków, który powstanie w ramach programu, obejmującego zintegrowany niskoemisyjny transport w powiecie gnieźnieńskim. Ponad trzykilometrowy odcinek pozwoli na bezpieczniejsze pokonanie ruchliwej drogi.

Inwestycję realizuje Urząd Gminy Gniezno w ramach dofinansowania ze środków WRPO. Ścieżka powstanie na odcinku ul. Roosevelta, od granicy Gniezna, przez Jankówko, aż do skrzyżowania we wsi Jankowo Dolne (rozjazd na Trzemeszno i Strzyżewo Paczkowe). Docelowo ma ona mieć długość 3 kilometrów i 250 metrów, powstanie po prawej stronie jezdni (jadąc od strony miasta, przy jezdni), o szerokości 2,5 metra z przewężeniami do 2 metrów. Ma zostać ona ułożona z szarej kostki betonowej, a na trasie przewidziano także przebudowę lub budowę pięciu zatok autobusowych, przy których powstaną wiaty przystankowe. Wysokie nasypy ścieżki, zgodnie z przepisami zostaną zabezpieczone barierami.

Istniejący odcinek chodnika w Jankowie Dolnym zostanie rozebrany pod budowę nowej ścieżki. Na wysokości szkoły powstanie zadaszona wiata dla 48 rowerów. Ponadto ścieżka rowerowa zostanie oświetlona na całym odcinku za pomocą 4,5 metrowych latarni z lampami typu LED, dzięki czemu poprawi się widzialność po zmroku.

Wykonawca prac ma zostać wyłoniony 11 września br., a czas na wykonanie zadania będzie miał do 28 czerwca 2018 roku. 

Dodajmy iż w 2018 roku wykonywany będzie czwarty, ostatni etap inwestycji PWiK, polegającej na budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na ul. Roosevelta, od ul. Kasztelańskiej do granic miasta. Przy tej inwestycji, powstanie też ostatni odcinek chodnika, dzięki czemu, wraz z przedsięwzięciem gminy, Gniezno zyska bezpieczne pieszo-rowerowe połączenie z Jankowem Dolnym.

40 komentarzy

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 11 września 2017 10:35 napisane przez Ja_Jestem

  Inicjatywa jak najbardziej mile widziana. Zapewne miasto GNIEZNO, ma już wystarczającą ilość ścieżek rowerowych, że przyszedł czas, na następną inwestycję, wybudowania wielokilometrowej ścieżki poza miasto? Mimo wszystko w GNIEŹNIE nadal można zaobserwować rowerzystów poruszających się po chodnikach i zmuszających przechodniów, do ustępowania im miejsca na poruszanie się po chodniku. To jakoś nie przekonuje mnie, że mamy wystarczająco dużo ścieżek rowerowych.

 • Link do komentarza gawron niedziela, 10 września 2017 22:01 napisane przez gawron

  GnieznoNaRowery - mnie osobiście infrastruktura rowerowa nie cieszy bo w zdecydowanej większości jest źle zrobiona i jest upierdliwa do sprawnego poruszania się rowerem. Na dobrą sprawę tylko spowalnia i powoduje całą masę innych zagrożeń. W powiecie gnieźnieńskim jedyna sensowna ścieżka rowerowa (chociaż też ma parę mankamentów) jest w Trzemesznie przy krajówce, reszta to badziew którego lepiej jakby nie było.

 • Link do komentarza Osabzyk niedziela, 10 września 2017 19:21 napisane przez Osabzyk

  Nie rozumiem jednego dlaczego przez tyle lat nikt nie pomyślał nad ścieżką rowerową łącząca Gniezno - Skorzęcin - Powidz.

 • Link do komentarza GnieznoNaRowery piątek, 08 września 2017 22:13 napisane przez GnieznoNaRowery

  gawron , masz wpływ na to co będzie położone ? nieee ... ja sugeruję z swojego jeździeckiego doświadczenia i każdy odcinek infrasktrustury rowerowej powinien cieszyć , tak ?

 • Link do komentarza gawron piątek, 08 września 2017 07:26 napisane przez gawron

  GnieznoNaRowery - przecież pisałeś że mamy się cieszyć że robią nawet jak to jest kostka. Ta kostka na Osińcu była luźna od samego początku i nie nazwałbym tego przepięknym odcinkiem bo niestety za dużo przejazdów jest z jednej na drugą stronę i na skrzyżowaniu z Kawiarami trzeba z roweru zejść bo przejazdu nie zrobiono. Teraz jest spoko bo nie ma tam ruchu, ale jak się zacznie to pewnie będę tą ścieżkę szerokim łukiem omijać aby co chwila nie stawać aby przepuścić samochody

 • Link do komentarza GnieznoNaRowery czwartek, 07 września 2017 23:14 napisane przez GnieznoNaRowery

  gawron , zgadzam się , przykładem jest np. odcinek lednogórski - jest tam fajna ścieżka , ale zapadnięta kostka , chwasty itd . wyklucza ją z jazdy już od dawna , więc wolę śmignąć sobie starą asfaltową eską , tym samym narażając się na mandat , tak ? No bo skoro jest ścieżka ...... Tu może być podobnie za 5 lub 10 lat , więc patrzmy nie na wygląd - bo kostka może ładnie wygląda - lecz na trwałość , która posłuży jakiś czas . Nie hejtuje , ale przepiękny odcinek ścieżki na Osińcu , niedawno oddany , a już dziś jadąc po niej czuć jak kostka " lata " pod kołami - i co ? Nie jestem fachowcem , ale za jakiś czas zacznie przypominać tą lednogórską . Dlatego jestem za nawierzchnią bitumiczną .

 • Link do komentarza Podatnik gminy czwartek, 07 września 2017 08:48 napisane przez Podatnik gminy

  GnieznoNaRowery - nie ma być byle była jakakolwiek. Ma być porządna, dobra, równa. A kostka nie spełnia takich wymagań. Przetarg przetargiem, a może Gmina jeszcze pomyśli, zanim wykona coś, co - jestem pewien - rozłoży ją na łopatkach przed kolejnymi wyborami. Bo pokažemy im wtedy każde zagłębienie, każdą nierówność i wszystkie komentarze, żeby nie było, że nie mówiliśmy.

 • Link do komentarza gawron czwartek, 07 września 2017 08:33 napisane przez gawron

  GnieznoNaRowery - problem jest w tym że jak pojawi się tam ścieżka rowerowa to aby nie dostać mandatu będziesz musiał nią jechać. Na początku będzie spoko bo będzie równo (o ile nie zapomną o niskich krawężnikach) ale jak za 5 lat zacznie się już rozłazić to dziękuję bardzo tam jeździć.

 • Link do komentarza GnieznoNaRowery środa, 06 września 2017 23:51 napisane przez GnieznoNaRowery

  Nawierzchnia bitumiczna , wystarczyłaby . Kto jeździ , ten wie jak to wygląda i czyż nie poprawiła komfortu jazdy rowerem ( i nie tylko ) w stronę wierzbiczan od orlika ??? Tam teraz nawet carbonówka nie obawiam się śmigać , a o stalowej ramie bez amorów nie wspomnę . Ale niedzielni rowerowi malkonenci , znawcy bywający w Holandii którzy przejechali tam rowerem może z 3 km i marudy , chwalący się ilością przełożeń z tyłu , jakąś tam nazwą na ramie , wyjeżdzający rowerem raz na jakiś czas do marketu pod nazwą Cho No Tu po papier toaletowy chcieli by mieć może wyciąg , by nie musieli pedałować pod góreczkę w stronę G - zna , cooo ? 100 lat nie było ścieżki rowerowej na tym odcinku , więc cieszcie się , że w końcu będzie , obojętnie jaka , osobiście wierzę , że bitumiczna .

 • Link do komentarza Gnieznianin środa, 06 września 2017 17:41 napisane przez Gnieznianin

  Kto wymyslil ta kostke - kto jest za to odpowiedzialny ?? Sciezka rowerowa powinna byc z asfaltu !

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 06 września 2017 13:40 napisane przez Stefan12

  Dopytywacz - przecież w projekcie jest napisane jak wół, że nawierzchnia ma być z kostki.

  Startujący do przetargu musi realizować inwestycję zgodnie z projektem.

 • Link do komentarza ekspert środa, 06 września 2017 12:07 napisane przez ekspert

  Do neo - tutaj jest Polska, na szczęście nie Holandia. Bo w Holandii jest tez eutanazja, więc niby co, ten kraj jest dla Ciebie przykładem?

 • Link do komentarza Dopytywacz środa, 06 września 2017 11:21 napisane przez Dopytywacz

  Kinia, to znaczy jesteś pewna, że kostka już leżała przed przetargiem? Bo jeżeli to prawda, to trzeba zainteresować odpowiednie czynniki. Że wszystko było uzgodnione przed wynikiem przetargu, bo chyba w ekspresowum tempie nikt nie zwiózł już tej kostki na ten projekt. Przecież przetarg chyba można jeszcze unieważnić. Nie znam się na tym, ale skoro jak twierdzisz, że kostka była przed przetargiem czyli przed tygodniem, to chyba jednak coś nie tak?

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 06 września 2017 10:22 napisane przez Stefan12

  W projekcie:

  "nawierzchnia ścieżki rowerowej – kostka betonowa szara bezfazowa
  grubości 8cm na podsypce cementowo-piaskowej h=5cm "

  A kto za to zapłaci? Pan, pani, ja...

 • Link do komentarza melchior środa, 06 września 2017 09:34 napisane przez melchior

  jeszcze zróbcie krawęzniki na tej ścieżce rowerowej - jak na Witkowskiej. Skandal. A neo, która pisze,że ścieżki w Holandii są z kostki to kit wciska i pewnie jest jednym z beneficjentów tego przetargu na kostkę

 • Link do komentarza ToJa środa, 06 września 2017 07:26 napisane przez ToJa

  Przetarg na wykonastwo zostal ogloszony 29.08. Nawierzchnia bedzie z kostki: http://www.urzadgminy.gniezno.pl/bip/zamowienia-publiczne/2017/2712017.html

 • Link do komentarza Kinia środa, 06 września 2017 00:47 napisane przez Kinia

  Po co te dyskusje skoro kostka juź leźy i czeka na połoźenie? Dziwne, źe przetargu nie było a materiały przygotowane.Byle solidnie.Na dzień dzisiejszy jest syraszny bałagan bo nie ma gdzie chodzić :(

 • Link do komentarza kolarz wtorek, 05 września 2017 23:30 napisane przez kolarz

  Panie gminny - chodzi o to, by, jeżeli cokolwiek robić, to robić z głową, a nie odwalankę, bo ktoś gdzieś rzucił jakieś pieniądze. Ta gmina, jeżeli naprawdę zbuduje ścieżkę rowerową z kostki to po niej, znaczy po gminie. Nie podarujemy im tego a przy kolejnych wyborach pokażemy, co potrafimy.

 • Link do komentarza Maria wtorek, 05 września 2017 22:44 napisane przez Maria

  Cieszę się, że powstanie droga rowerowa na tym odcinku. Walczyliśmy o to na sesjach, inaczej pieniądze z OSI by przepadły. Dróg rowerowych miało powstać więcej- pierwotnie wyznaczono jeszcze drogę z Osińca przez Szczytniki Duchowne do Lubochni i trasę Gniezno - Mnichowo. Niestety nie przeprowadzono konsultacji społecznych chociażby z rowerzystami. Profesjonalne zaprojektowanie drogi rowerowej z odpowiednich materiałów nie jest łatwe, chociaż niektórym ..... wydaje się to błahostką. Teraz już nic nie można zrobić. W rozmowie z urzędnikiem UG Gniezno dowiedziałam się, że projekt zatwierdzono w Poznaniu. Podobno wszystkie drogi rowerowe w powiecie tak zaprojektowano, co dla mnie jest żadnym argumentem . Od lat zajmuję się tematyką rowerową, mam kontakt ze specjalistami w całej Polsce. Kilkakrotnie gościliśmy min. na moje zaproszenie specjalistów w Gnieźnie, ale cały czas "walimy głową w mur". Prezes Stowarzyszenia "Miasta dla rowerów" ( był dwa razy w Gnieźnie i zna realia)na moją informację odpowiedział- cytuję " to jest albo korupcja, albo zacofanie na poziomie "my u szwagra chodnik układali". Takie rozwiązanie nie ma żadnego uzasadnienia, jest dużo droższe niż asfalt, mniej trwałe i nieczytelne (np. gorzej się na tym trzyma oznakowanie poziome). Kostka zawsze wymaga obrzeży czy krawężników które wymagają ręcznego układania - a to już robi wielkie koszty. Asfalt układa się maszynowo, jak ktoś uważa że się tak nie robi to jest zacofany o 20-30 lat - kilkadziesiąt miast w Polsce robi wyłącznie tak. Od 20 lat rozkłada maszynowo Gdańsk, potem wszystkie inne miasta. Wpisywanie kostki do przetargu jest technologią wyraźnie droższą. I nie chodzi o to, czy fazowana, czy niefazowana .... Także jeżeli pojawi się argument, że "uzbrojenie pod spodem" - to kolejne kłamstwo/niekompetencja. Te wszystkie zagadnienia od 20 lat w Polsce są rozpracowane, kostkę stosują tylko ci, co nie potrafią. Jak pod spodem jest gaz, prąd, kanalizacja -to na górze i tak jest asfalt. I to wynika z obowiązujących przepisów (!"). No cóż może innym razem będzie lepiej. Bądźmy dobrej myśli. a tak na marginesie kilka lat temu byliśmy już o krok od opracowania dokumentów związanych z polityką rowerową.

 • Link do komentarza gminny wtorek, 05 września 2017 22:20 napisane przez gminny

  Wszyscy komentujący skupili się na kostce, dla mnie większym problemem jest mała ilość budowanych dróg rowerowych, drogi miejskie i gminne budowane są z myślą o dwuśladach a droga rowerowa to taki hipsterski wynalazek dla nielicznych

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane