Jesteś tutaj:Gospodarka Gniezno wśród miast zagrożonych zapaścią
piątek, 18 sierpnia 2017 09:05

Gniezno wśród miast zagrożonych zapaścią

 

Gród Lecha znalazł się na niezbyt zaszczytnej liście ośrodków, któremu grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Jest to wynik prac Polskiej Akademii Nauk, która przygotowuje ów dokument na potrzeby rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Na liście zagrożonych miejscowości znalazła się niemal połowa z 255 średnich miast w Polsce. Pod uwagę były brane ośrodki, które miały powyżej 20 tys. mieszkańców (lub powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). 

Jak wprost przekazuje PAN, tym ośrodkom grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe, związane z licznymi ograniczeniami rozwoju, na które wpływ ma wiele różnych czynników. Na liście 122 miejscowości, znalazło się także Gniezno, które jednak uplasowało się na jednym z ostatnich miejsc, zajmując 108 pozycję. Według typologii, dzielącej ww. skalę problemów na cztery kategorie, w Pierwszej Stolicy Polski występuje utrata funkcji na rzecz innych ośrodków, a także niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza. Na liście tej Gniezno otrzymało 57 punktów, oznaczających sumę nasilenia owych problemów, co jest jednak jedną z najniższych spośród innych ośrodków, jakie znalazły się na liście. Warto też wspomnieć iż na wysokim, 25. miejscu znalazł się Konin. Bliżej Gniezna, na 107 miejscu znalazła się Piła, a na 110 miejscu - Inowrocław.

Polska Akademia Nauk poinformowała iż pod uwagę brane było wiele czynników, m.in. spadku liczby ludności, odpływ ludzi młodych, zachwianie równowagi na rynku pracy, a czemu w procesie długofalowym towarzyszyć mogą narastające problemy społeczne, w tym rozpad więzi lub nawet patologie. Aby temu zapobiec, w ramach wspomnianej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, planuje się wydzielać środki (planowana kwota 2,5 mld) dla miast, które znalazły się na ww. liście, a które to mają je wspierać i pomóc odwrócić owe tendencje.

51 komentarzy

 • Link do komentarza sąsiad zza miedzy środa, 23 sierpnia 2017 13:52 napisane przez sąsiad zza miedzy

  Drodzy Mieszkańcy Gniezna, naprawdę nie macie źle. W takim np. Wągrowcu są same markety, a o 4-5 rano tłumy ludzi jadą pociągami, busami, autami do fabryk pod Poznań, do Bolechowa, Kozigłów, Obornik, Rogoźna.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahaha poniedziałek, 21 sierpnia 2017 21:29 napisane przez hahahahahahahahahahaha

  Pracownik w urzędzie pensje są różne i różniste , zależy kto co i kiedy

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 21 sierpnia 2017 17:35 napisane przez EagleEye

  @urzędnikpogodzinach a Ty co "jasnowidz".Co to jest zakaz czytania ogólnodostępnej strony z informacjami lokalnymi i komentowania. Wiem pewnie trochę komentarz zabolał.Pozdrawiam i bez odbioru do 4 września br.

 • Link do komentarza Scarlett poniedziałek, 21 sierpnia 2017 10:39 napisane przez Scarlett

  @ pracownik - znam firmy w Gnieźnie, w kórych pracownicy pracują na całych etatach, a na umowie mają............1/5 etatu. ZUS o tym wie, inne urzędy do pilnowania także i co? I nic. Nadal w Polsce panuje bezprawie i to często pod bokiem instytucji, które mają to kontrolować i o tym wiedzą.

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach poniedziałek, 21 sierpnia 2017 10:00 napisane przez urzednikpogodzinach

  Pracowniku - EagleEye nigdzie nie pracuje i nie zamierza tej pracy podjąć. Ale ma chłop czas na czytanie wszystkiego, bo zna się na wszystkim. Tak to wynika z komentarzy, bo normalny pracujący w czasie pracy nie pisze:)

 • Link do komentarza Pracownik poniedziałek, 21 sierpnia 2017 09:19 napisane przez Pracownik

  EagleEye, a w jakim Urzędzie Ty pracujesz skoro wiesz ile się zarabia ? Może podejmiesz pracę w jakimś i oczy Tobie wyjdą przy wypłacie jaka to kasa. A pod stołem nie dostaniesz jak w prywatnej firmie.

 • Link do komentarza gonzo niedziela, 20 sierpnia 2017 23:25 napisane przez gonzo

  Avalon - o jakich "reżimowych" instytucjach mowa?, bo nie kapuję. A mnie jest w Gnieźnie bardzo dobrze, ciężko haruję, dobrze zarabiam i nie mam zamiaru się stąd nigdzie wyprowadzać. Trzeba było się w życiu uczyć w porządnych uczelniach, nie obijać się, mieć szerokie horyzonty myślowe i żyć za pan brat ze swoim patronem. Gwarantuję, że sukces murowany!

 • Link do komentarza oko niedziela, 20 sierpnia 2017 22:18 napisane przez oko

  @EagleEye ta reguła nie dotyczy wszystkich urzędników

 • Link do komentarza avalon niedziela, 20 sierpnia 2017 21:18 napisane przez avalon

  Kilka razy zabierałem się za napisanie tutaj komentarza, ale z uwagi na mój osobisty stosunek do tzw. polityki i tzw. współczesnego "państwa polskiego" sam się powstrzymywałem...

  To bardzo skrótowa moja opinii na ten temat...

  1* Ranking, jak wszystko co wypocą z siebie reżimowe instytucje tzw. państwowe, można użyć zamiast papieru toaletowego...
  2* W rankingu powinno znaleźć się większość miast.
  3* Inowrocław wyżej od Gniezna? Chyba tylko dlatego, że Toruń zostawił tam kilka urzędów których nie ma już w Gnieźnie lub nigdy nie było. Inowrocław to gospodarcza pustynia, zero inwestycji i zero większych firm. Miasto widmo. Warto spojrzeć na pkt pierwszy - ranking zawarty w rolce papieru toaletowego...
  4* Ranking tendencyjny i zmanipulowany. Nie tylko nie do końca wiadomo co i jak liczyli. Nie pokazuje upadku niektórych dużych miast, co ma na celu ukrycie określonych działań reżimu z Warszawy. Na czym one polegają? Organizacja o charakterze mafijnym - PO-PiS [przed wewnętrzną reorganizacją to coś się nazywało AWS], wyznaczyła CZTERY miasta jako krajowe ośrodki wzrostu. Wpompowano tam miliardy, kierowano przez ostatnie kilkanaście lat większość inwestycji, prezydenci i radni miejscy otrzymywali zadanie wspierania tych inwestycji, tworzenia MPZP, udzielania ulg podatkowych itp. Dzisiaj jedynymi miastami które się rozwijają są Warszawa, Kraków [wschodnia Polska] oraz Gdańsk i Wrocław [tzw. ziemie odzyskane, miasta zamieszkane w większości przez powojennych przesiedleńców z Ukrainy i Białorusi].

  Miasta takie jak Poznań, Łódź, Bydgoszcz czy Szczecin sprowadzono do roli Radomia czy Koszalina. Poznań jest obecnie najszybciej wyludniającym się miastem w PL. W 1991 roku 590 tysięcy, obecnie mniej niż 488 i wyludnia się w tempie 6-8 tysięcy rocznie. Niemal zero inwestycji, nie powstają nowe firmy, nie ma nowych osiedli, nie ma MPZP a na dodatek w to wszystko wsadzono zgnite jajo w postaci lotniska wojskowego które ogranicza budowę czegokolwiek w promieniu wielu kilometrów od Krzesin. Co ciekawe, to samo lotnisko przed archaicznymi F16 nie ograniczało niczego wokół siebie. Poznań w 26% to tereny rolnicze ale nie ma gdzie budować w tym mieście bo tzw. radni PO-PiSu latami debatują o malowaniu kolejnych linii na jezdniach i malowaniu trawy na tęczowo.

  Nie tylko Gniezno jest w czarnej... Całą Wielkopolskę, Kujawy i Łódzkie czeka niebawem zapaść społeczno-ekonomiczna i ucieczka ludności do obszarów rozwojowych. Te trzy regiony to w zasadzie dawne Państwo Polan, gnojone przez wieki przez wschodnich okupantów z Krakowa i Warszawy.
  ...

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler niedziela, 20 sierpnia 2017 20:52 napisane przez Wesoły Kawaler

  Pozwolę sobie zacytować tekst piosenki zespołu SMAR-SW. Pewnie do gnieźnieńskich malkontentów, to nie dotrze, bo raczej nigdy nie czytają ze zrozumieniem, ale próbować zawsze warto :)

  Ludzie o twarzach zżartych nienawiścią
  Oczach świecących dzikim opętaniem
  Omamiają masy, wyszukują winnych
  Kierują nienawiść na inne narody
  Omamiają masy, wyszukują winnych
  Kierują nienawiść na inne narody
  Aby ludzie czasem nie patrzyli na nich
  Aby ich występki zostały nieznane
  Popatrz na człowieka
  Nie na jego wiarę
  Popatrz na człowieka
  A nie narodowość
  A wtedy możliwe
  Że przyjdzie Ci do głowy
  Że liczy się człowiek
  A nie jego rasa

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 20 sierpnia 2017 11:49 napisane przez EagleEye

  @mmmmmm dokladnie tak jak napisaleś i niestety jest to prawdą niskie zarobki (chyba ze jest sie urzednikiem w Magistracie lub w Starostwie Powiatowym ) i na przykladzie choćby benzyny gdzie mamy aź 20 km do Rejowca a na stacjach benzynowych najdrozsze paliwa. (porownanie choćby z Kaliszem,Bydgoszczą,Inowroclawiem i Wrześnią na stacjach sieciowych). Wiem pewnie pomyslicie ze uparlem sie na cene benzyny ale to ona rzutuje teź pozniej cenami w sklepach. O reszcie nie chce sie pisać .Przez 7 lat rządzilo PO-PSL i "ryźawego" zielona wyspa jaka byla Polska ,PiS-LPR-SAMOOBRONA 1 rok 6 m-cy ,a wczesniej SLD-PSL prze taki sam okres. Takze widac kto przez ta dekade miał najwiekszy wklad w marginalizacje naszego miasta i źadne bajki nic nie pomoga

 • Link do komentarza mmmmmm sobota, 19 sierpnia 2017 22:53 napisane przez mmmmmm

  sorry ale jak to ma normalnie funkcjonować jak zarobki w tym śmiesznym mieście to najniższa krajowa a ceny wyższe jak w Poznaniu???? sama niebawem się stąd wyprowadzam do wrześni bo tu przyszłości nie ma....

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler sobota, 19 sierpnia 2017 22:20 napisane przez Wesoły Kawaler

  Gnieźnieńscy malkontenci. Tak w ogóle, to po co Wy mieszkacie w Gnieźnie i płacicie tutaj podatki, skoro Wam się tak tutaj nie podoba? Nie lepiej to wyjechać np. do Edynburga i tam popracować? Zlewozmywaków tam ci pod dostatkiem.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 19 sierpnia 2017 19:26 napisane przez mieszkaniec

  Panie Jerzy, mnie pana cyferki nie przekonują. Dla mnie i moich współmieszkańców liczą się realia, a one są takie, ze miasto jest w agonii! Miasto to nie miejsce imprez dla biedaków, to nie plaża dla ludzi bez wymagań, dla ludzi, którym wystarcza byle piszczałka na rynku lub disco polo w zatłoczonej i zapoconej hali sportowej. Miasto ma się rozwijać w kierunku podnoszenia standardów życiowych ( nowe miejsca pracy), mieszkaniowych ( także dla tych biednych), imprez ale takich o wysokim poziomie artystycznym. Miasto powinno być zainteresowane repertuarem miejscowego teatru, który nie ma eksperymentować, a wystawiać klasykę w tym także tę potrzebną rozwojowi dzieci i młodzieży. Miasto ma być otwarte i przyjazne dla gości czyli turystów, ma wyglądać zachęcająco, a jego obecny wizerunek jest negatywny, zniechęcający, a miejscami odpychający. Turyści snują się po mieście w poszukiwaniu interesującej lokalnej oferty, której notorycznie od lat nie ma. Nawet stadnina koni nie uczestniczy w ofercie turystycznej naszego miasta. Niestety prezydent miasta nie widzi potrzeby zaangażowania się w tę tematykę. jest pewny reelekcji? Tylko jako kto przejdzie do historii tej pierwszej stolicy?

 • Link do komentarza edek sobota, 19 sierpnia 2017 16:39 napisane przez edek

  Brawo Jerzy- wynika z tego, że gdyby ranking był przygotowany na podstawie aktualnych danych to ma tej niechlubnej liście nasze miasto by się nie znalazło... O Twój post w zasadzie kończy dyskusję w temacie. Teraz zostają tutaj tylko krzykacze głusi na wszelkie argumenty i internetowe trolle.

 • Link do komentarza as sobota, 19 sierpnia 2017 12:06 napisane przez as

  Bzdury! Przecież mamy nowy park za 4mln, nowe galerie się budują! Kamienice miasto maluje, hala sportowo-widowiskowa bez możliwości dojazu powstaje.
  Września powinna być na tej liście. Tam idioci tylko fabryki sprowadzają do miasta, a to zanieczyszcza powietrze. Brawo władze Gniezna!

 • Link do komentarza Jerzy sobota, 19 sierpnia 2017 11:28 napisane przez Jerzy

  Dla tych którzy uważają, że pamiętają.
  W okresie 2004 - 2014 którego dotyczy badanie i o którym mówi artykuł, wydatkowane środki przez miasto Gniezno pozyskane z funduszy UE, według danych oficjalnych z Rankingu - Fundusze Europejskie klasyfikują nasze miasto na 305 miejscu na 315 miast powiatowych i na prawach powiatu (257 jako wyłącznie powiatowe). To jest źródło katastrofy. Z tym, że za okres prezydentury Dziela było to miejsce 195, natomiast później już tylko gorzej, znacznie gorzej. Środki unijne wydatkowane na 1 mieszkańca to 229,40. Wiodące w rankingu miasta - podobnej wielkości wydatkowały ponad 5.500 zł na mieszkańca. W roku 2015 awansowaliśmy na miejsce 175, a w 2016 na 145. To tak apropos działalności aktualnego prezydenta.
  W rankingu zamożności miast powiatowych ostatni rok Kowalskiego - miejsce 159, w 2016 miejsce 88 i największy z pośród wszystkich miast powiatowych awans. To nie jest PR to są fakty i cyfry. Facet wyciąga to miasto z totalnej zapaści, ale widać są tacy którzy uważają że inni (wiadomo którzy) zrobiliby to szybciej.

 • Link do komentarza petent sobota, 19 sierpnia 2017 10:02 napisane przez petent

  Ad. Eda - ma być efektownie i wizerunkowo, ale czy wygodnie i racjonalnie? Przecież tego już rozum projektantów, inwestora i wykonawców nie ogarnia. Wystarczy popatrzeć na wysypane kamyszki przy drzewach przy urzędzie, jak się rozsypuja i wysypują na zewnątrz. Naprawdę prezydent i jego służby niedowidzą?

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 19 sierpnia 2017 09:41 napisane przez rezigiusz

  @eda ano właśnie "dlatego" :-) Z tego co widać to nawet trawa tam jest nie po dosiEwangelii w wielu miejscach a leżaki stoją w wodzie od taki chichocik. Sorry ale 3 mln. wydano w sumie nie wiem na co podkreślam 3 000 000 miliony złotych

 • Link do komentarza eda sobota, 19 sierpnia 2017 09:13 napisane przez eda

  czy ktoś wie dlaczego w parku za wiele milionów złotych w którym miały byc jakieś nowoczesne alejki utwardzone i odprowadzające wodę czy jakoś tak , nie za bardzo to widać , tzn. jedna na srodku parku tak wygląda ale pozostałe są czymś zwykłym wysypane tak jak w tym mniejszym parku przy UM ?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane