środa, 26 lipca 2017 14:26

Ul. Kawiary: jest zgoda - będzie budowana droga

 
ul. Kawiary ul. Kawiary źródło: Google Street View

Miasto Gniezno uzyskało zgodę na odstępstwa dotyczące budowy ul. Kawiary w Gnieźnie, co oznacza iż w niedługim czasie ogłoszony zostanie przetarg na jej przebudowanie.

Mowa o odcinku ulicy ul. Kawiary od ul. Słonecznej do ul. Osiniec. Droga, która obecnie zdaniem wielu mieszkańców znacznie odbiega od standardów, jakich by wymagano dla tego typu ulic, czekała na to od kilku lat. Jeszcze dekadę temu nie stanowiła ona żadnej istotnej dla tej części miasta roli, a obecnie nie tylko stanowi łącznik dla dużego osiedla domów wielorodzinnych, ale także nieco spokojniejszy dojazd do Osińca, leżącego tuż za granicą Gniezna. 

Długi czas oczekiwania na tę inwestycję związany był z kwestią kabla elektrycznego, który prowadzi z nieodległej rozdzielni w kierunku zakładów przemysłowych przy ul. Słonecznej. Miasto Gniezno otrzymało właśnie zgodę na odstępstwa od warunków technicznych przy budowie drogi od Ministra Infrastruktury i Budownictwa a także Starosty Gnieźnieńskiego - w związku z tym może składać wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Na listopad 2017 r. planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą w cyklu dwuletnim, w grudniu 2017 r. nastąpi rozpoczęcie robót, a we wrześniu 2018 r. ich zakończenie.

Rozbudowa ulicy odbędzie się  na odcinku długości 470 m od ulicy Słonecznej do ul. Osiniec. Jezdnia nowej drogi będzie miała szerokość od 5 m do 6 m z betonu asfaltowego, dwustronny chodnik o szerokości od 1,5 m do 7 m, ścieżkę rowerową o szerokości 2,20 m, zatoki postojowe, zatoki autobusowe, pętlę autobusową z kostki betonowej wraz z odwodnieniem, oświetleniem itp.

źródło: UM w Gnieźnie

13 komentarzy

 • Link do komentarza Kawiary.pl niedziela, 30 lipca 2017 18:48 napisane przez Kawiary.pl

  Gratulacje dla Pana Prezydenta za pilotowanie inwestycji do końca. Problemem ulicy Kawiary zajmował się już Prezydent Kowalski i już wtedy było to w planach inwestycyjnych na przyszlość, pisma dot. przebudowy drogi dostawali mieszkańcy już od kilku lat, po zakończeniu budowy ulicy Osiniec miała być zrobiona ulica Kawiary bo została bardzo zniszczona jako "droga dojazdowa do budowy". Czy inwestycja jest konieczna? Jak najbardziej i jest bardzo wyczekiwana nie tylko przez kierowców ale przede wszystkich przez pieszych i rowerzystów. Proponuje, żeby osoby niezadowolone z pomysłu remontu tej drogi przespacerowały się od ulicy Słonecznej do ulicy Osiniec w czasie deszczu, to jest niezapomniane przeżycie przejść ten "odcinek specjalny" cało. Jest tam niebezpiecznie dlatego ta inwestycja jest tak ważna. Trzymam kciuki za dokończenie inwestycji, będzie się nam w tej dzielnicy żyło lepiej i bezpieczniej.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 27 lipca 2017 19:05 napisane przez avalon

  @ kawiarosh - dzięki za odpowiedź.

  @ Edek - masz rację. Rozmowa na forum a zadawanie pytań prezydentowi przez radnego na forum jest przynajmniej dziwne.

  @ Marek Zygmunt - na Ustroniu mieszka około 3,5 tysiąca osób. 10 tysięcy ma sąsiednie Tysiąclecie. 3,5 tysiąca to mniej niż osiedle Kawiary-Osiniec które mają kilkuset mieszkańców więcej.

  PS. Od kilkunastu lat nie mieszkam w Gnieźnie a wychowałem się na Sobieskiego więc nie mam interesu w obronie Kawiar.

 • Link do komentarza do edka czwartek, 27 lipca 2017 18:33 napisane przez do edka

  edek a na tym forum lokalnego portalu to radny nie może zadawać pytań prezydentowi ? Przecież radny nie zamieścił żadnych wpisów wulgarnych czy obscenicznych i obrażających. A przepisy o radnych też nie zabraniają zadawania pytań poprzez forum lokalnego portalu !

 • Link do komentarza edek czwartek, 27 lipca 2017 17:39 napisane przez edek

  Drodzy czytelnicy WS i "do edka"- nikt tutaj nie broni Panu bezradnemu dyskutować na forum i komunikować się z wyborcami- tyle tylko, że Pan Marek Zygmunt tutaj nie dyskutuje ani nie komunikuje się z wyborcami a zadaje pytania Prezydentowi Miasta. Jak można będąc radnym zadawać pytania Prezydentowi na forum lokalnego portalu???? Minimum powagi i rozsądku powinien radny zachować- a jeśli mimo wszystko woli takie formy aktywności to powinien zrzec sie mandatu i dalej bić pianę prze kompem.

 • Link do komentarza Jacek czwartek, 27 lipca 2017 17:35 napisane przez Jacek

  W pełni popieram wypowiedź P.Zygmunta. Pan Prezydent pewnie tym zwężonym odcinkiem ul.Sikorskiego jeszcze nie jechał, bo gdyby to miało miejsce to na pewno było by mu wstyd. Odcinek ten jest bardzo niebezpieczny zwłaszcza przy wjeździe pod kątem prostym z ul. Staszica gdzie widoczność ograniczają tam parkujące samochody. Dziwię się tylko,że nie było tam jeszcze wypadku. Chciałbym wiedzieć kto poza Panem M.Zygmuntem reprezentuje ten rejon m.Gniezna w Radzie Miasta i dlaczego do tego czasu nie interweniowali u P.Prezydenta.

 • Link do komentarza WS czwartek, 27 lipca 2017 08:57 napisane przez WS

  Za pewne p. radnemu chodzi o odcinek od Środowiskowego Domu Samopomocy „ Dom Tęcza” przy ul. Sikorskiego 12 do ul. Staszica. W pełni popieram. Przecież to tylko ok. 250m.
  @edek Nie każdy śledzi posiedzenia Rady Miasta. P. radny wybrał taką formę komunikacji ze swoimi wyborcami i ma do tego prawo. A to, o czym pisze, było jednym z punktów programu wyborczego.

 • Link do komentarza do edka czwartek, 27 lipca 2017 06:36 napisane przez do edka

  edek a niby dlaczego radny nie może dyskutować na forum internetowym ?

 • Link do komentarza kawiarosh czwartek, 27 lipca 2017 00:38 napisane przez kawiarosh

  avalon, zwężenie jezdni będzie zapewne w rejonie dojazdu ul. Kawiary do ul. Osiniec, gdzie dwie posesje nachodzą bardzo blisko jezdni. Sytuacja zastana.

 • Link do komentarza j środa, 26 lipca 2017 22:35 napisane przez j

  Ulica Sikorskiego NIE jest w gorszym stanie - uwierz mi albo sam zobacz. I dla wyjaśnienia - nie mieszkam tam, ale czasami muszę przejechać.

 • Link do komentarza avalon środa, 26 lipca 2017 22:19 napisane przez avalon

  Pas ruchu o szerokości 2,5m zgodnie z rozporządzeniem ministra dotyczy dróg dojazdowych. Kawiary są ulicą zbiorczą więc powinny tam być pasy 3 metrowej szerokości. Co oni tam właściwie budują?

 • Link do komentarza Kierowca środa, 26 lipca 2017 19:27 napisane przez Kierowca

  Takich ulic w Gnieźnie, które znacznie odbiegają od standardów jest wiele. Działki miasto sprzedaje, ale o infrastrukturę to już nie dba. Jakoś sobie dojadą.

 • Link do komentarza edek środa, 26 lipca 2017 18:45 napisane przez edek

  Radny zadaje pytania na tym forum zamiast dyskutować na Radzie Miasta??? Hahahaha
  Po co Panie bezradny zasiada Pan w tej radzie- skoro wszystko co może Pan zrobić to bić pianę na lokalnej stronie internetowej?? Mam nadzieję, że w kolejnych wyborach już Pan nie wystartuje bo widzę że szkoda naszych pieniędzy na Pańskie diety.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna środa, 26 lipca 2017 15:34 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  A ILU MIESZKAŃCÓW GNIEZNA Z TEJ DROGI NA CO DZIEŃ KORZYSTA panie prezydencie ???
  200? 300 ? czy może 350 osób ???

  Na osiedlu USTRONIE gdzie mieszka 10 000 osób, też jest taka jedna uliczka zwana ulicą Sikorskiego. I jest w dużo gorszym stanie niż ta ulica na KAWIARACH. Czy ulicy Sikorskiego nie powinno się remontować w pierwszej kolejności ? Czy ulica Sikorskiego nie zasługuje na to, by ja odrobinę poszerzyć ? By samochody dostawcze tam dowożące na co dzień towary do umiejscowionych na Ustroniu sklepów, będą mogły w końcu się swobodnie na każdym odcinku tej ulicy wyminąć ?!! Czy przy ulicy Sikorskiego, nie powinno się zrobić porządnych zatok parkingowych dla mieszkających na USTRONIU gnieźnian ??

  Czy Ci gnieźnianie mieszkający na USTRONIU na to nie zasłużyli ??

  I jeszcze jedno . Czy remont ulicy KAWIARY znajduje się w zatwierdzonym przez Radę Miasta WIELOLETNIM PLANIE INWESTYCYJNYM ?? Czy znowu wprowadza Pan Prezydent coś do remontu na "własna rękę" BEZ ZGODY wcześniejszej Rady Miasta Gniezna ??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane