środa, 21 czerwca 2017 11:01

Park im. T. Kościuszki ponownie otwarty dla spacerowiczów

 
Park im. T. Kościuszki ponownie otwarty dla spacerowiczów fot. Rafał Wichniewicz

Nowe alejki, pergola, fontanna, ławki, plac zabaw i oświetlenie - mieszkańcy już mogą korzystać z odnowionego Parku im. T. Kościuszki.

Po kilku miesiącach prac związanych z rewitalizacją jednego z częściej odwiedzanych terenów zielonych na terenie Gniezna, w końcu został on otwarty. Prace trwające od końca 2016 roku objęły w sumie dwa zieleńce - Park im. R. Kaczorowskiego, który został wykonany do początku 2017 roku, a następnie Park im. T. Kościuszki.

W obu przeprowadzono liczne prace związane z budową infrastruktury ziemnej w postaci sieci elektrycznej oraz okablowania do monitoringu, a także automatycznego nawodnienia traw i krzewów. Same drzewa zostały przycięte i ukształtowane w taki sposób, aby niższa zieleń miała dostęp do słońca. Jednocześnie wykonano podbudowę i ułożono nowe alejki - zarówno w miejsce dotychczasowych, jak i nowo wytyczonych. Najwięcej prac pochłonął Park im. T. Kościuszki, który został podzielony na dwie części - rekreacyjną i wypoczynkową. W tej pierwszej wykonano m.in. nową pergolę ustawioną w miejsce starej, która została całkowicie wyburzona. Niedaleko niej, w południowo-zachodniej części zieleńca zlokalizowano plac zabaw dla dzieci z różnymi urządzeniami, a po drugiej stronie wzniesienia (kryjącego schron przeciwlotniczy), znalazły się ławki w formie foteli, przymocowane na stałe do podłoża. W drugiej części nowe oblicze zyskał także placyk wokół Pomnika Poległych i Pomordowanych w latach 1939 - 1945, do którego prowadzi odnowiona alejka - w miejscu cembrowiny dawnej fontanny, która przez lata służyła jako kwietnik, pobudowano nowy wodotrysk. W tym celu pod nim pobudowano podziemne pomieszczenie służące do sterowania urządzeniem. Woda będzie tryskać od świtu do zmierzchu, a wieczorami jest także podświetlana. 

Na terenie całego Parku im. T. Kościuszki posadzono 22 sztuki nowych drzew, 6678 krzewów, 830 sztuk bylin, pnączy i traw ozdobnych oraz 208 m2 roślin cebulowatych i prawie 8 tys m2 nowych trawników, które jeszcze miejscami nie przyswoiły się do gruntu. Główna oś parku oraz pod pergolą została wykonana nawierzchnią mineralno-żywiczną, przepuszczalną.

Teren parku już za kilkanaście dni zostanie objęty całkowitym monitoringiem, ale już teraz urzędnicy zwracają się z apelem o wspólne pilnowanie tego terenu i reagowanie na ewentualne dewastacje. Do parku, z uwagi na jego także rekreacyjny charakter, nie można wchodzić z psami, dlatego przy chodnikach od strony ulic zlokalizowano psie pakiety, by nie trzeba było wchodzić z czworonogami na teren zieleńca.

Całość prac związanych z rewitalizacją parków pochłonęła 2 mln 825 tys. złotych, z czego środki własne Miasta Gniezna wyniosły 878 740 zł, a pożyczka umarzalna w 40% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wyniosła 1 mln 947 tys. złotych.

42 komentarzy

 • Link do komentarza Marta sobota, 01 lipca 2017 09:58 napisane przez Marta

  trzeba się napatrzeć na ten park póki jeszcze ma wygląd bo jak niedługo zacznie zarastać zielskiem jak teren wokół nowego parkingu przy ulicy Wawrzyńca to już nie będzie to samo

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 29 czerwca 2017 10:57 napisane przez Ja_Jestem

  ...towarzyszu Zenas , skoro radzicie , abym zapoznał się z Savoir-vivre, to muszę was poinformować , że to akurat przydało by się wam.

 • Link do komentarza Zenas środa, 28 czerwca 2017 10:05 napisane przez Zenas

  Popieram tutejszego. Gostek wtrisce o jakość pracy za społeczne pieniadze bierze udzial w dyskusji i używa jezyka Tuska seniora i juniora. I co w tym złego. A niejakiemu Ja_Jestem radzimy lekture savior vivre. Jednak czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starosć trąci - i w tym przypadku pasuje, jak ulal.

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 28 czerwca 2017 09:08 napisane przez Ja_Jestem

  Ad:tutejszy:
  **************

  Pan zapewne mówi językiem PiS-u, tak więc nie dziwi mnie pańska opinia, w której „udowadnia” pan jak powinno być prawidłowo wykonane to, co się panu tak nie podoba. Pańska „błyskotliwa i rzeczowa” wypowiedz, pokazuje aż nadto, jakim jest pan troglodytą niemającym zielonego pojęcia o tym, co dobre a co złe. „Szanowny” panie miejscowy, mniej jadu i nienawiści, a więcej zrozumienia dla czegoś, co ma służyć mieszkańcom Gniezna a w szczególności najmłodszej jego części, (dzieci). Szkoda, że takich miejsc jest tak mało, bo wtedy, miałby pan swoje baczenie na wykonanie i mógłby pan „wdrożyć swoje pomysły na ich poprawę”

  Nie, nie jestem zwolennikiem Platformy Obywatelskiej ani innej partii, jestem bezstronny i uważam, że wielki czas na zmiany w tym mieście, tym bardziej że poprzednicy pana Budasza nie zrobili nic, aby poprawić wizerunek naszego Gniezna.

  ***

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 27 czerwca 2017 22:50 napisane przez tutejszy

  Mówiąc językiem Platformy Obywatelskiej - jedna wielka lipa. Park został po prostu posprzątany po latach zaniedbania przez poprzedników i tyle. Zobaczymy, co będzie dalej. Już dzisiaj widać niedociągnięcia. Wysypane kamyszkami dróżki są fatalne. Tak samo przysypanie kwadratów ziemi z drzewami na chodnikach przy urzędzie,kamyszkami, które rozsypuja się po jezdni i chodnikach jest po prostu głupim pomysłem. Te kamyszki nie chronią przed zielskiem, które będzie między nimi wyrastać, a poza tym wiatr je rozdmucha na pewno do jesieni. Trzeba był najpierw położyć folię, potem podnieść okolenia tych miejsc i dopiero potem bawić się w kamyszki. Czy w tej Zieleni Miejskiej powołanej za grube pieniądze tego nie wiedzą???

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 27 czerwca 2017 18:44 napisane przez Ja_Jestem

  Panie miastowy, może wkrótce doczekamy się takiej strefy, na dzisiaj, cieszy oko ten wspaniały park i to jest ważne, że pieniądze nie poszły na zmarnowanie, tak jak poszły na fontannę w rynku.

 • Link do komentarza miastowy wtorek, 27 czerwca 2017 17:22 napisane przez miastowy

  Tym niemniej trochę brakuje strefy seniora. Śródmieście to jednak miejsce gdzie mieszka sporo starszych osób i takie coś mogłoby powstać po drugiej stronie od placu zabaw

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 27 czerwca 2017 17:02 napisane przez Ja_Jestem

  Najpiękniejsze jest to, że jak się widzi uśmiechnięte twarze dzieci bawiące się w fontannie, oraz w miejscu tak zwanego placu zabaw, to aż się serce raduje. Jeszcze raz wielkie brawa dla inicjatorów pomysłu. Więcej takich inwestycji w naszym mieście, pozwoli na normalny rozwój dziecka.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 24 czerwca 2017 08:15 napisane przez rowerzysta

  Mnie się podoba. No i nareszcie mamy prawdziwą fontannę.

 • Link do komentarza Anna piątek, 23 czerwca 2017 16:20 napisane przez Anna

  Bardzo ładnie :-)
  Teraz trzeba postarać się o następne fundusze i odnowić park przy ul. Sobieskiego. Tam potrzeba dużo więcej pieniędzy ale można zrobić przysłowiowe cacko . Trzymam kciuki ... oby się udało !

 • Link do komentarza Ja_Jestem piątek, 23 czerwca 2017 09:52 napisane przez Ja_Jestem

  Teraz tylko pan prezydent powinien jeszcze pomyśleć o tak zwanych szaletach miejskich. Byłoby to z pożytkiem dla miasta, jak i dla odwiedzających nasze miasto turystów. Miejscowym też byłoby po drodze, ponieważ bramy i wszelakie wnęki w kamienicach cuchną samym moczem, tak więc czas na realizację panie prezydencie, wszystkich pieniędzy na gnieźnieńskie inwestycje chyba ten park nie pochłonął? W samym mieście są tylko dwa miejsca, z którego można skorzystać odpłatnie, ul. Mieszka I i następna przylegająca do targowiska przy ul. Warszawskiej, dlatego, jak na miasto liczące sobie ponad pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, dwa szalety miejskie, to zdecydowanie za mało?

 • Link do komentarza Marcin czwartek, 22 czerwca 2017 22:42 napisane przez Marcin

  Ludzie przestańcie narzekać .Jakaś zawiść czy co?Fajny park takie jest moje zdanie:)

 • Link do komentarza rozumny czwartek, 22 czerwca 2017 16:27 napisane przez rozumny

  Ale to chyba wszędzie tego typu fontanny służą dzieciakom do chłodzenia się w upalne dni.

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 22 czerwca 2017 14:51 napisane przez gonzo

  Fontanny są? Są! Miały być? Miały! A kto mówił, ze mają tryskać? Trzeba podjąć stosowną uchwałę dot. wytrysków!

 • Link do komentarza gnieźnianka czwartek, 22 czerwca 2017 14:02 napisane przez gnieźnianka

  Może nie mam szczęścia, ale woda z tej fontanny, ale także tej na Rynku leci, jakby to było siusianie - przepraszam za wyrażenie, ale inaczej tego nie da się określić.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 22 czerwca 2017 13:10 napisane przez Gnieźnianin

  W swoim rodzaju architektonicznie ładny park, ale z problemem architektonicznym podobnym jak fontanny na Rynku, nie nawiązującym do otaczających go kamienic i tym samym walor estetyczny negatywny. No i pytanie czy rozumu zabrakło, czy pieniędzy na całkowite oczyszczenie i remont pomnika walczących i pamięci ludzi morza ? I jeszcze o estetyce osłony wejść do schronów, czy nie można by chociaż usunąć metalowe elementy z podkładów kolejowych i ich odwrócenie do góry stopą i pomalowanie, co na pewno poprawi estetykę ? Również zwracam uwagę na zachwaszczenie chodników otaczających Parki.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 22 czerwca 2017 11:28 napisane przez rezigiusz

  Wsio super tylko szkoda że z fontanny zrobiono już plac zabaw i kompielisko także ino patrzeć jak dzieci zaczną biegać po trawnika i kwiatach. Ja rozumiem dzieci ale nie rozumie rodziców bo to jest zdaje mi się fontanna nie kompielisko

 • Link do komentarza Ania czwartek, 22 czerwca 2017 11:20 napisane przez Ania

  Piękny park. Byłam wczoraj. Brawo!

 • Link do komentarza tutejszy czwartek, 22 czerwca 2017 09:25 napisane przez tutejszy

  U nas starym zwyczajem wszystko jest cacy na otwarcie. Potem hulaj dusza. Jak można było doprowadzic te dwa skwerki do ruiny? Skwerki od lat zaniedbywane, nawet nie sprzątane liście! I to pod okiem magistratu! Zobaczymy na jesien, jak bedzie wygladalo uprzętanie z lisci, bo one wszędzie bedą leźały, na kwietnikach, na trawnikach, na drogach i będzie trzeba dokladnego i codziennego usuwania i wywożenia. Nie sztuka coś stworzyć, sztuką jest odpowiedzialnie eksploatować. Przy okazji pytanie: a co z miejskim parkiem zwanym szumnie Parkiem gen. Andersa? Tam się nie da chodzić po tych kamyszkach! Jak Miasta nie stac na odrestaurowanie tego onegdaj jednego z najpiekniejszych parków w Polsce, to niech chociaź drogi przystosuje do normalności!

 • Link do komentarza tata z centrum czwartek, 22 czerwca 2017 07:41 napisane przez tata z centrum

  Wygląda to całkiem ładnie, jest reprezentatywnie i widać świeżość w tym projekcie.
  Korzystając z tego forum, mam nadzieję, że ta informacja dotrze do odpowiednich urzędników, chciałbym przypomnieć o pozostałych miejscach w Gnieźnie dla rodzin a szczególniedzieci, jakimi są place zabaw nazywane ogródkami jordanowskimi. Nie wiem jak często osoba odpowiedzialna tam zagląda, ale są strasznie zaniedbane. Ja mogę podać przykład tego z 3 maja (nie wiem jak jest z pozostałymi). W tym tygodniu byłem tam z synem, ponieważ boiska szkolne są pozamykane, udaliśmy się do owego placu pograć w piłkę. Trawa jeśli już rośnie - do kolan, siatki w bramkach porozcinane, siatka oddzielająca boisko od części dla mniejszych dzieci z huśtawkami w połowie brakująca. Byłem świadkiem jak około 8-9 letni chłopiec przestrzelił i piłka trafiła dziewczynkę właśnie na huśtawce. Na szczęście skończyło się płaczem.
  Nie wiem jak pozostałe sprzęty pod względem technicznym.
  Druga sprawa to młodzież, nazwijmy ją gimnazjalna, z papierosami i alkoholem.
  W mojej kilkuletniej karierze ojca będąc na placach zabaw nie widziałem policjanta/ strażnika miejskiego/ urzędnika, który bylby na patrolu. A sprzęt tam znajdujący się jest odmalowaywany chyba tylko na początku sezonu i później laba – jak mniemam.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane