Jesteś tutaj:Gospodarka Ceny za wodę i ścieki minimalnie pójdą w górę
środa, 31 maja 2017 14:35

Ceny za wodę i ścieki minimalnie pójdą w górę

 
Ceny za wodę i ścieki minimalnie pójdą w górę archiwum redakcji

Od lipca gospodarstwa domowe i zakłady, któe są zaopatrywane w wodę przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, czeka podwyżka cen. Dotyczy to także opłat za odprowadzanie ścieków.

Tradycyjnie już - jak to w przedwakacyjnych miesiącach - na ubiegłotygodniowej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska przedłożony został projekt uchwały, dotyczący nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków za okres od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku. Radni mogą podjąć tę uchwałę, ale także ją odrzucić - podwyżki, wprowadzone przez spółkę, i tak wejdą w życie. Tak mówią przepisy.

Po przedstawieniu projektu uchwały na posiedzeniu komisji, radna Teresa Niewiadomska zapytała czy w ogóle jest sens, by taką uchwałę podejmować, skoro działacze i tak nie mają wpływu na przedstawione propozycje. - Rada ma prawo głosować, może za, a może przeciw, a także może zdjąć do z porządku obrad i się tym nie zajmować. Mimo to taki obowiązek informowania radnych przez prezydenta istnieje - mówił Jan Lewandowski, prezes spółki PWiK. Podwyżki wprowadzone są na poziomie 1,5%, co oznacza iż woda podrożeje o 5 groszy, a ścieki o 10 groszy. Jak przyznał prezes PWiK, wzrost cen spowodowany jest wzrostem cen energii elektrycznej, koniecznością utrzymania służb pilnujących jakości wody oraz osób pracujących przy oczyszczalni ścieków. Jak zapewnił Jan Lewandowski, ceny wody, które wejdą od 1 lipca 2017 roku będą poniżej średniej wojewódzkiej i krajowej. Na to radny Marek Bartkowicz stwierdził: - Tak samo jak zarobki. To nie jest żadna rewelacja.

Wokół tematu na posiedzeniu komisji rozgorzała dyskusja, której efektem finalnym był wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad na sesji. W środę 31 maja na posiedzeniu Rady Miasta wniosek ten przedstawił przewodniczący Janusz Brzuszkiewicz, który stwierdził iż odrzucenie uchwały i tak nic nie zmieni w kwestii podwyżki cen, a zdjęcie jej z programu może być sygnałem w przyszłości do zajęcia się kwestią działalności tej spółki. Wniosek ten został podjęty przez wszystkich radnych obecnych na początku obrad. Tym samym podwyżka cen wód i tak wejdzie w życie od 1 lipca 2017 roku - za wodę stawki wyniosą 3,50 zł, a za ścieki 6,50 zł netto.

W przypadku wody jest to niewielka podwyżka - w roku ubiegłym wyniosła ona także 5 groszy. W przypadku ścieków jest to również niewielki wzrost w stosunku do tego z lipca 2016 roku, kiedy to cenę tę podniesiono o 80 groszy.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Stan Konieczny wtorek, 08 sierpnia 2017 08:09 napisane przez Stan Konieczny

  Podwyżki będą na poziomie 100% i to bez związku z działaniami rządu, czyta na naszawodablogspot.com

 • Link do komentarza wilk sobota, 03 czerwca 2017 18:21 napisane przez wilk

  No takiego prezesa wodociągów mieszkańcy powinni już dawno na taczkach wywieźć do bajora !!!!!! Bo kimże jest ON jest ?????
  Skąd bierze pensję i premię,jak nie z naszych podatków !!!! My jako mieszkańcy powinniśmy dziadowi za to obniżyć wynagrodzenie do najmniejszej krajowej brutto !!!!

 • Link do komentarza tutka piątek, 02 czerwca 2017 05:32 napisane przez tutka

  Mieszkaniec... coraz wiecej ludzi się buduje poza miastem to i instalacja musi być coraz dłuższa, a że przypada na mniejszą ilość ludzi to będzie coraz drożej

 • Link do komentarza ????????????????????? czwartek, 01 czerwca 2017 17:34 napisane przez ?????????????????????

  a kiedy obiecana przez Budasza obniżka za śmieci po ustaleniu niepłacących

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 01 czerwca 2017 14:39 napisane przez wyborca

  Myślący jesteś mało myślący. To po co są radnymi, jak nic nie mogą? Taka fikcja, jak z podwyżkami wody i ścieków stawia radnych w kącie. Niby nie, a jednak tak. I żaden z nich nie potrafi raz na zawsze tupnąć nogą i przeciwstawić się głupim przepisom. Czy napisali do sejmu? Czy protestowali w ministerstwach? Należy zmienić przepisy i koniec, a do radnych należy kierowanie takich wniosków do parlamentu. To samo z absolutorium.. Jedna wielka lipa. Dostanie prezydent czy burmistrz czy nie i tak mu włos z głowy nie spadnie. Kolejna fikcja.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 01 czerwca 2017 13:53 napisane przez Mieszkaniec

  A co jest powodem podwyżki, będą wymieniać rury ? Czy to tak dla dobra systematyki, że co roku trzeba ?

 • Link do komentarza myślący czwartek, 01 czerwca 2017 12:51 napisane przez myślący

  Przecież radny Bartkowicz wyraźnie powiedział, w odpowiedzi na słowa prezesa, że fakt iż cena wody będzie niższa niż w województwie, to nie jest żadna rewelacja bo średnia pensja też jest niższa. W skrócie - zdaniem radnego nie ma się prezes czym chwalić. Druga sprawa - podwyżka to podwyżka i żaden radny jej nie uchwalił, tylko prezes ją ogłosił. Czytajcie ze zrozumieniem.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 01 czerwca 2017 12:19 napisane przez mieszkaniec

  Rewelacją to jest to, że radny zamiast troszczyć się o mieszkańców, z radością przyklepuje kolejną podwyżkę. I nie ma znaczenia, że wynosi ona kilka groszy. Może dla radnego te grosze nic nie znaczą, ale dla większości wyborców jest to sygnał, by takich przedstawicieli nie popierać przy urnie wyborczej.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 01 czerwca 2017 11:35 napisane przez wyborca

  Radny Bartkowicz - naprawdę Pan tak myśli? Podwyżka żadna, bo zarobki też rosną? Dziwna postawa. Zapamiętamy Panu te słowa przy kolejnych wyborach.

 • Link do komentarza nopisdu środa, 31 maja 2017 18:42 napisane przez nopisdu

  No to czas uruchomić hydrofor i podziękować wodzie z licznika. Sami sie o to proszą.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane