Wydrukuj tę stronę
czwartek, 02 marca 2017 11:44

Pierwsze w tym roku kamienice zmienią oblicze

 
Pierwsze w tym roku kamienice zmienią oblicze źródło: dokumentacja projektowa

Wymiana okien oraz remont i czyszczenie elewacji, dzięki czemu zyskają na estetyce - to czeka w nieodległym czasie dwa budynki u zbiegu Rynku i ul. Farnej.

Kompleks kilku domów, które które znajdują się w południowej części Rynku, w latach 1975-84 przechodziły rewitalizację. Wówczas kamienice, stojące w tym miejscu od XIX wieku, zostały też gruntownie przebudowane. Od tego czasu przy budynkach nie prowadzono żadnych większych inwestycji, a przez ostatnie lata ich elewacja została znacznie zanieczyszczona.

Zarządzająca tymi obiektami spółka Urbis ogłosiła przetarg na prace budowlane, które zostały podzielone na dwie części. Zgodnie z dokumentacją, wykonaną przez pracownię MDS Architekci, roboty związane z renowacją elewacji frontowych i wymianą stolarki na parterze obejmą kamienicę przy ul. Rynek 5. Nowe okna i drzwi PCV z okleiną dębową zostaną wymienione w całym lokalu usługowym. Sam budynek zyska nową fasadę w miejsce starego tynku - elewacja będzie miała kolorystykę delikatnego, jaśniejszego brązu. Dzięki temu kamienicy zostanie przywrócony bardziej odpowiedni historycznie charakter.

Budynek przy ul. Farnej 9, który powstał tu w miejscu rozebranej tu przed laty kamienicy, zostanie poddany innym pracom. Ponieważ nie znajduje się on w ewidencji zabytków, a jedynie w strefie ochrony konserwatorskiej, znajdujące się na nim tynki będą poddane czyszczeniu hydrodynamicznym, połączonego z uzupełnianiem uszkodzonych fragmentów. Ponadto wymienione zostaną witryny sklepowe i wyremontowane będą balkony. W ciemniejszych tonach kolorystycznych zaakcentowane będą podcienie w przejściu pomiędzy ul. Farną a Kaszarską oraz wybrane detale elewacji.

Podstawowym terminem gwarancji, branym pod uwagę przez inwestora, jest 5 lat. Przetarg na przeprowadzone prace ma zostać rozstrzygnięty w połowie marca br. Prace remontowe mają zakończyć się do 15 czerwca 2017 roku. 

Galeria

50 komentarzy

startpoprz.123nast.koniec