sobota, 07 stycznia 2017 11:05

Migawki z miasta - Dwie sytuacje, a widok ten sam

 
Na chwilę przed przejściem Orszaku Trzech Króli Na chwilę przed przejściem Orszaku Trzech Króli archiwum redakcji

Ktoś, kiedyś wydał przyzwolenie i już jest „wolna amerykanka”. Od święta parkować można jak się chce, a estetyka i względy bezpieczeństwa znikają gdzieś za horyzontem.

Mowa o sytuacji, jaka miała miejsce w miniony piątek w trakcie Orszaku Trzech Króli, a na którą zwrócili uwagę uczestnicy wydarzenia - chodzi o samochody zaparkowane u dołu ul. Tumskiej, które pozostawione przez właścicieli, udających się prawdopodobnie na mszę świętą (mimo iż ta dawno się skończyła) lub do pobliskich lokali, utrudniały ruch przechodzącym tędy uczestnikom. Istotne to było też z tego powodu, że w orszaku uczestniczyły zwierzęta, które mogły - z racji braku większej ilości miejsca - czuć się niespokojnie. Inna sprawa, że pojazdy parkują często tak, że problem z przejazdem mają także karetki pogotowia.

Dla tych, którym taka sytuacja niezbyt mierzi, dołączamy kontekst estetyczny. Chyba mało kto widział, żeby przy Kościele Mariackim w Krakowie, przy Zamku Królewskim w Warszawie czy innych reprezentacyjnych miejscach w polskich miastach (a Wzgórze Lecha do takich chyba też należy?), urządzano dzikie, niczym nieuregulowane parkingi. Robi się to ze względów właśnie estetycznych - by nie brudzić olejami silnikowymi bruku, ale by i turyści mogli zrobić ładne zdjęcia z miejsca pobytu - w tym przypadku z perspektywą katedry. Chyba, że chodzi o to, by turyści wyjeżdżali z takim obrazem naszego miasta...

Poniżej przedstawione sytuacje miały miejsce w trakcie dwóch dużych wydarzeń - Orszaku Trzech Króli oraz Koronacji Królewskiej w lipcu 2016 roku. 

 

 


Migawki z miasta - Codziennie wielu mieszkańców Gniezna spotyka się z różnymi sytuacjami - śmiesznymi, absurdalnymi czy po prostu dziwnymi. Te, które udaje się uwiecznić na zdjęciach, zarówno przez naszą redakcję, jak i Czytelników, staramy się umieszczać w nieregularniku "Migawki z miasta".

33 komentarzy

 • Link do komentarza miastowy poniedziałek, 09 stycznia 2017 13:19 napisane przez miastowy

  @ marek Dener- żadnych miejsc dla niepełnosprawnych. Takie plakietki mają w większości sprawni, zdrowi ludzie, często wnuki i krewni babć i dziadków, którzy w ogóle nie ruszają się z domu. I wiem, co piszę. Taką plakietkę ma teź pewna osoba od bardzo wypasionego samochodu, dzielnie działająca w pewnej organizacji, ala jak widać inwalidztwo pozwala jej na szeroką działalność i ròźne marsze, ale nie pozwala na podejscie do sklepu dwóch kroków i zajmuje miejsce dla tych naprawdę pokrzywdzonych przez los.

 • Link do komentarza ? poniedziałek, 09 stycznia 2017 13:17 napisane przez ?

  Do promocji miasta wykorzystać fotkę gdzie na całej szerokości jezdni stoją zaparkowane samochody bo takiego czegoś to nawet w Tajlandii nie spotkasz gdzie samochody jedynie jadą całą szerokością jezdni. Na całym świecie zazwyczaj tak jest że samochody parkowane są przy krawędzi jezdni a i na to reagują służby gdy jest to w miejscu niedozwolonym. Może błędem było że te wymalowane miejsca strefy parkowania wyczyścili z jezdni ulicy Tumskiej ?

 • Link do komentarza Igrek poniedziałek, 09 stycznia 2017 12:25 napisane przez Igrek

  @eedek - to co mieli zrobuć? Wywozić na lawetach? A temu cwaniakowi, co wini za gnieżnienski bałagan min. Błaszczaka radzę dobrze stuknąć się w głowę i nauczyć się odróżniać wykroczenia od zagrożeń. Swoją drogą sądzić należy, że ten pochód był zgłoszony do urzędu i to prezydent nie dokonał staranności, bo to on organizuje przepustowość trasy. Oczywiście prezydent Gniezna, bo ten od min. Blaszczaka zaraz pomyśli, że chodzi o prezydenta Dudę

 • Link do komentarza Marek Dener poniedziałek, 09 stycznia 2017 11:47 napisane przez Marek Dener

  To za czasów obecnego prezesa TBS zezwolono na parkowanie samochodów koło katedry. Niestety dać ludziom palec to oni biorą od razu całą rękę i myślą, że można parkować zawsze i byle jak.
  Moim zdaniem powinno się wprowadzić na Tumskiej zakaz parkowania oprócz kilku miejsc dla osób niepełnosprawnych. Tym bardziej, że mają powstać kolejne parkingi (tuż obok placu św. Wojciecha i teren gdzie było tymczasowe targowisko przy jeziorze)!!!
  A swoją drogą sam kiedyś widziałem jak Straż Miejska jechała od ul. Łaskiego w stronę Doliny Pojednania (zamykają i otwierają bramy doliny). Był wieczór, nie było nabożeństwa w katedrze, był środek tygodnia. Stały samochody źle zaparkowane. Patrol Straży Miejskiej przejeżdżał obok nich i nic nie zrobił. Pojechał dalej bez zatrzymania!!!

 • Link do komentarza Eedek poniedziałek, 09 stycznia 2017 11:18 napisane przez Eedek

  szofer , w myśl ustawy publiczne sprawowanie kultu na drogach, placach publicznych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej podlega uzgodnieniu z właściwym organem sprawującym zarząd lub upoważnionym do dysponowania nimi .
  Do ustawowych zadań miasta należą między innymi sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

  Czy ty to rozumiesz, to nie jest jakieś widzimisię , to nie jest stróżowanie czy doraźne kontrole, tam jest ulica na której obowiązują przepisy ruchu drogowego i należało tak zorganizować służby miejskie żeby te miejsca odpowiednio zabezpieczyć na czas tych uroczystości. I od tego miedzy innymi jest również powołana Straż Miejska !

 • Link do komentarza Włodas poniedziałek, 09 stycznia 2017 10:29 napisane przez Włodas

  marek - pilnuj siebie. Piekary maja msze niedzielne w kościele św. Piotra, a Obora ma swoja kaplicę na miejscu i tez ma w niedziele msze święte!

 • Link do komentarza do urzędnika poniedziałek, 09 stycznia 2017 10:18 napisane przez do urzędnika

  ano widzisz urzędniku - były komendant był niedobry , była dyrektorka ZGL była niedobra. Czy ci dwaj strażnicy to nie są przypadkiem spokrewnieni z osobami znaczącymi z urzędu czy rady ?

 • Link do komentarza :-))))))))))))))))))))))))) poniedziałek, 09 stycznia 2017 10:09 napisane przez :-)))))))))))))))))))))))))

  Bo są równi i równiejsi. Te fotki wysłać do tego ministra Błaszczaka co się w TV chwalił jakąś "mapą zagrożeń" i innymi takimi sukcesami.

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 09 stycznia 2017 09:22 napisane przez szofer

  Straż Miejska nie jest od stróżowania na Tumskiej. Może co najwyżej robić kontrole doraźne, wyrywkowe. Ale wspólnie z policją musi to robić nieustannie tak długo, aż się naród nie nauczy porządku. Innej drogi wychowania nie ma. Są parkingi - Słomianka, za Placem św. Wojciecha. Jeziorna, no ale jaśnie państwu nie chce się dwóch kroków pieszo zrobić.

 • Link do komentarza urzędnik poniedziałek, 09 stycznia 2017 07:41 napisane przez urzędnik

  Jak ktoś myśli że straż miejska będzie pracować w celu uporządkowania parkowania to jest naiwny. Były Komendant nieraz robił porządek pod katedrą to miał przeciwko sobie samego prezydenta i prasę. Wystarczy przejrzeć prasę z tego okresu. ludzie nadal stoją bo w sytuacji mandatów dzwonią do prezydenta o pomoc I tak to już trwa kilkanaście lat Aby pokazać że są potrzebni to co jakiś czas stoją na Tumskiej.. Żeby było lepiej należałoby spojrzeć na kilku strażników np. Skonecki Szarżynskiego, którym taki stan bardzo odpowiada.

 • Link do komentarza zapytowywacz niedziela, 08 stycznia 2017 20:10 napisane przez zapytowywacz

  Marek, a co robili wg ciebie ci parafianie z wymienionych wiosek poza porami, w których odbywają się nabożeństwa???

 • Link do komentarza joe niedziela, 08 stycznia 2017 20:02 napisane przez joe

  Dziś jechałem Łaskiego koło południa i widziałem Straż Miejską. Jeśli to skutek tego artykułu, to znaczy iż ktoś to czyta. Jeśli tylko rutynowe działanie, to chyba pora znaleźć normalne rozwiązanie

 • Link do komentarza marek niedziela, 08 stycznia 2017 13:48 napisane przez marek

  To parafianie katedry-Piekary,Obora i okolice

 • Link do komentarza tyruetityhhtrfedygh niedziela, 08 stycznia 2017 11:22 napisane przez tyruetityhhtrfedygh

  do "kiko" - niezłe tempo reakcji prognozujesz Budaszowi , to już ponad dwa lata , to już ileś uroczystości w tym miejscu.

  do "Pi" - Straż Miejska w ustawowych zadaniach ma ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrolą ruchu drogowego w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym.
  Ich rolą jest także łapanie śmieciarzy, syfiarzy, obsrańców, pijusów i tych co palą byle g..w swoich piecach - za co mają płacone i na co się decydowali zatrudniając się tam.
  "Tych kilkunastu" - to nie jest wytłumaczenie . Właściwe zarządzanie i organizacja jest wystarczającym do zapewnienia porządku w miejscu publicznym w określonym dniu odbywającej się uroczystości ! Takie uroczystości nie odbywają się 365 dni w roku.

  Pytanie do wszystkich , kto i kiedy obiecywał :
  • stworzenie mapy miejsc najbardziej niebezpiecznych i doprowadzenie do zwiększenia ilości pieszych patroli policyjnych oraz straży miejskiej
  • usprawnienie pracy straży miejskiej
  • przegląd i likwidacja zbędnych znaków drogowych

  Chyba nie czekamy na tego drona żeby nim z powietrza sprawdzać na ul. Tumskiej czy w dniu uroczystości stoją jakieś samochody ?

 • Link do komentarza miejscowy niedziela, 08 stycznia 2017 10:41 napisane przez miejscowy

  @Pi - nie wierzę, że w Trzech Króli SM latała za wymienionymi przez Ciebie degeneratami. W to święto powinni być na trasie pochodu i wspierać policję, która też niestety nie do końca zdała jak widać egzamin.

 • Link do komentarza ozon niedziela, 08 stycznia 2017 09:58 napisane przez ozon

  chyba strażnicy i policjanci na tym forum niezbyt się lubią, ale moim skromnym zdaniem SM po zmianie pracuje tak jak powinna , a Policja no cóż mają ładną siedzibę dużo nowych samochodów i to wszystko

 • Link do komentarza Pi sobota, 07 stycznia 2017 22:16 napisane przez Pi

  Straż miejska jest i robi czarną robotę łapiąc śmieciarzy,syfiarzy,obsrańców,pijusów i tych co palą byle g..w swoich piecach. Tych kilkunastu ludków robi to do czego jest powołana. To nie jest policja drogowa ale wielu o tym zapomina.

 • Link do komentarza szofer sobota, 07 stycznia 2017 22:03 napisane przez szofer

  Mamnadzieję, że służby poproszą autora zdjęć o numery rejestracyjne tych pojazdów i dadzą im nauczkę.

 • Link do komentarza dzrek38 sobota, 07 stycznia 2017 21:31 napisane przez dzrek38

  Panie Dżemail straż miejska nie jest taka święta jak sobie stoi pod doliną pojednania ok 30 min i się grzeją w samochodzie to dobrze a w tym czasie ile można z działać,pomóc. A po drugie przy Katedrze stoją i zatrzymują nieznane im pojazdy,a znajomych nawet nie zatrzymują to jest w porządku,a pozostałym dają upomnienia,albo dzwoniąc do straży miejskiej o interwencje oni przyjeżdżają po pięciu godzinach bo tak są zapracowani itd.

 • Link do komentarza Jacek sobota, 07 stycznia 2017 21:22 napisane przez Jacek

  Ludzie są bezczelni. Pewnie chcieliby wjechać do katedry. Mam nadzieję, że wkrótce się to skończy. Według mnie w tym miejscu powinien być bezwzględny zakaz parkowania. Policja powinna wykorzystać te zdjęcia i wystawić solidne mandaty.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane