piątek, 30 września 2016 15:33

Nowy budynek Policji otwarty

 
Nowy budynek Policji otwarty fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe południe odbyły się uroczystości oddania do użytku nowego skrzydła Komendy Powiatowej Policji, a także odnowionego starego gmachu przy ul. Jana Pawła II.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, sprawowanej w gnieźnieńskiej katedrze pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Homilię do zgromadzonych funkcjonariuszy oraz pracowników komendy wygłosił ks. Jacek Orlik, kapelan garnizonu, który w swoich słowach mówił o wadze obowiązku, jaki ciąży na policjantach, służących na co dzień drugiemu człowiekowi. Po nabożeństwie wszyscy udali się w uroczystej paradzie ulicami miasta w kierunku komendy, wzbudzając przy tym niemałe zainteresowanie mieszkańców. 

Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu komendy, przy którym ustawiono nowy budynek. Wydarzeniu towarzyszyła gra orkiestry policyjnej, która wykonała Mazurka Dąbrowskiego przy wciąganiu flagi państwowej na maszt. Następnie przyszedł czas na podziękowania i gratulacje, a wśród nich było m.in. wręczenie rozkazu objęcia funkcji Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie przez mł. insp. Przemysława Kozaneckiego, który do tej pory pełnił obowiązki na tym stanowisku. 

- Modernizacja tego budynku wpłynie zdecydowanie na warunki przyjęć samych mieszkańców, ale również na godne warunki pracy policjantów, ciężkiej służby oddanej temu społeczeństwu. Ta służba będzie dzięki temu lepsza właśnie przez to, że te warunki się poprawiły, a to przełoży się na poczucie bezpieczeństwa. To właśnie ono jest podstawą wartością w życiu każdego człowieka i wszystko wskazuje na to, że polska Policja jest w stanie to zapewnić - mówił nadinsp. Jan Lach, zastępca Komendanta Głównego Policji. Uroczystość zaszczycił także swoją obecnością wojewoda Zbigniew Hoffman: - To dla mnie wielka satysfakcja, jako przedstawiciela rządu w Wielkopolsce iż taką inwestycję można dzisiaj uroczyście otworzyć. Komendantowi gratuluję awansu i jednocześnie to też moment refleksji, gdyż to bardzo duże wyzwanie kierować taką jednostką - mówił. 

Odznaczenie za zasługi dla Policji otrzymała także starosta Beata Tarczyńska - za wielokrotne wsparcie udzielane gnieźnieńskiej jednostce: - To wyróżnienie traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich samorządowców powiatu gnieźnieńskiego. Ta współpraca z Policją układa się bardzo dobrze i w miarę swoich możliwości samorządy zawsze wspierają pracę komendy - przekazała, dodając iż traktuje to jako dodatkowe zobowiązanie. Wiceprezydent Michał Powałowski dołączył się do gratulacji dla gnieźnieńskiego garnizonu: - Cieszę się, że jako samorządowcy mogliśmy wspierać tę inwestycję. Przypomnę, że mogliśmy to kontynuować dzięki temu, że w poprzedniej kadencji podjęto to zobowiązanie i my jesteśmy kontynuatorami tego dzieła.

Insp. Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu przekazał: - Dla szefa wielkopolskiej Policji bardzo ważna jest poprawa warunków pracy podległych policjantów, poprawa infrastruktury, wyposażenia, sprzętu transportowego, warunków pracy. Serce się raduje, stojąc dzisiaj przed tą piękną częścią nowej komendy i jestem przekonany o tym, że równie bardzo radują się serca wszystkich policjantów oraz pracowników komendy. Jestem przekonany, że od tej chwili wasze zadowolenie z warunków pracy znacząco wzrośnie - mówił komendant dodając, że z Gnieznem wiążą go szczególne więzi, gdyż tu się urodził, a wychował na terenie gminy Łubowo i dlatego cieszy go otwierana tego dnia inwestycja.

W trakcie uroczystości dokonano także poświęcenia nowego radiowozu, który od tej pory będzie służył funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Kłecku, a który został sfinansowany dzięki gminom Kłecko, Kiszkowo i Mieleszyn. Następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem do nowego gmachu, który również został poświęcony. Następnie wszyscy mieli okazję zwiedzać pomieszczenia budynku, a przy okazji abp Wojciech Polak mógł zobaczyć freski odkryte i zakonserwowane w pomieszczeniach dyżurki, a które są pozostałością po znajdującej się tu dawniej szpitalnej kaplicy. Goście wydarzenia wpisywali się także do księgi pamiątkowej, po czym wszyscy udali się na zamkniętą część święta gnieźnieńskiej policji.

6 komentarzy

 • Link do komentarza cywil czwartek, 06 października 2016 14:10 napisane przez cywil

  super budynek i plac, dużo się chwalił szef ale zrobił, ciekawe czy ktoś o to teraz zadba

 • Link do komentarza Dorota niedziela, 02 października 2016 19:00 napisane przez Dorota

  Do "policjant" zazdrość Ciebie zżera, że to nie jesteś komendantem i nie ty dostałeś medal? już od dziś nie powinno ciebie być na tej komendzie. Tam nie potrzeba zawistników tylko ludzi odpowiedzialnych, nawet tych, co stoją najniżej.

 • Link do komentarza policjant niedziela, 02 października 2016 14:23 napisane przez policjant

  najlepszy numer że nowy dostał medal za wybudowanie komendy tak ja misie... za obronnoś

 • Link do komentarza czyli sobota, 01 października 2016 17:06 napisane przez czyli

  oby to co zapowiedział nowy komendant w gnieźnie spełniło się że mieszkańcy odczują bezpieczeństwo tam gdzie żyją i mieszkają,oby policjanci wyszli czasem na ulice bo w tym budynku nas nie obronią. Zabrakło chyba na tej imprezie tych komendantów którzy faktycznie przyczynili się do tego że ta komenda powstała,gdzie Sobolewski gdzie Łozowiecki,na fotkach ich nie ma. Tylko młodzieniaszek śmietanke spił!!!

 • Link do komentarza bom_bardier sobota, 01 października 2016 12:37 napisane przez bom_bardier

  Czy Prymas poświecił też pałki, kajdanki i fotoradary?

 • Link do komentarza karolina sobota, 01 października 2016 11:02 napisane przez karolina

  Bez pokropku pewnie by się zawalił....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane