wtorek, 13 września 2016 17:50

„Nikt nie chciał wyrzucać chirurgów”

 
„Nikt nie chciał wyrzucać chirurgów” fot. Rafał Wichniewicz

Dyrekcja gnieźnieńskiego ZOZ-u postanowiła się odnieść do sprawy pisma z tzw. wotum nieufności kilkudziesięciu lekarzy szpitala przy ul. 3 Maja. Ich zdaniem to są zwykłe pomówienia, a w odpowiedzi przedstawiają fakty.

Przypomnijmy, że w miniony piątek na posiedzeniu Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego przedłożone zostało pismo, w którym grupa gnieźnieńskich lekarzy wystosowała wotum nieufności ws. dyrektora Krzysztofa Bestwiny i wicedyrektor Ewy Jachimczyk. W sumie zarzutów było sześć, a na wszystkie postanowili odpowiedzieć najbardziej zainteresowani jego treścią.

Treść dokumentu w znacznej mierze obejmuje zarzuty o "ustawienie" konkursu na świadczenie usług chirurgicznych. Na konferencji prasowej dyrekcja przedstawiła swoje wyliczenia, według których gnieźnieńscy lekarze w przypadku wyrażenia chęci uczestniczenia konkursie, mogli go wygrać. Nie wygrali, bo nie wystartowali w nim - twierdzą przedstawiciele ZOZ. Na dowód tego Krzysztof Bestwina przedstawił wyliczenia: - Konkurs był przeprowadzony tylko i wyłącznie na wniosek chirurgów. Panowie twierdzą, że nie dla nich, bo oni byli skazani na porażkę. To jest nieprawda. W dalszej części tego pisma z wotum nieufności lekarze wskazują, gdzie chirurdzy byli skazani na porażkę i tu chcemy pokazać sposób przeliczania punktów, stworzony na potrzeby tego postępowania konkursowego. Ewa Jachimczyk od razu zastrzega, że dokumentacja konkursowa jest jawna i jest dostępna na stronie internetowej ZOZ-u od dnia ogłoszenia konkursu: - Jest tam opisany sposób, jakie zasady musi spełnić oferta, wymagania szczegółowe, oraz tzw. kryteria oceny, gdzie wyjaśniliśmy szczegółowo, jak liczymy te kryteria. Ich dobór jest wynikiem tego, co wobec nas stosuje Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli my przystępujemy do konkursu z NFZ. Musi być jakość, doświadczenie, ciągłość opieki. Te rzeczy są w każdym postępowaniu, w jakim szpital występuje wobec funduszu - twierdzi Ewa Jachimczyk. 

Według założeń i wyliczeń dyrekcji, która zaprezentowała możliwości firmy SOWMED oraz ewentualnej oferty chirurgów, ci drudzy mogli wygrać konkurs - proponując niższą cenę, personel na miejscu, doświadczenie i opis organizacji oddziału. Według tych wyliczeń, chirurdzy mogli zdobyć 90,44% podczas gdy SOWMED 83,74%. Na wielokrotnie podnoszony zarzut, że SOWMED jedyny wypełniał doświadczenie pięcioletnie dyrekcja odparła, że w chwili ogłaszania konkursu firma nie spełniała tego warunku. Krzysztof Bestwina mówił: - Oczekuje się od nas, że my mieliśmy unieważnić postępowanie. Nie można było tego zrobić, bo komisja konkursowa zakończyła prace 8 lipca, a dziś jest 13 września. Konkurs był rozstrzygnięty, więc nie można było go unieważnić. Jeżeli ktoś chce od nas oczekiwać, że unieważnimy konkurs, to pytam się, jak mieliśmy go unieważnić, skoro go już nie było. Mogliśmy nie zawrzeć umowy z podmiotem, który został wyłoniony zgodnie z naszymi wymaganiami w konkursie, który został prawidłowo przeprowadzony. Narazilibyśmy szpital na roszczenia ze strony podmiotu o nie wiadomo jakich wartościach. Nie mogłem złamać prawa, a do tego mnie namawiano. 

Wszyscy mogli sprawdzić tę ofertę, dokumenty są dostępne, a to są proste działania matematyczne - dzielenie, mnożenie razy waga plus suma tych elementów. Lekarze natomiast podpisują się pod pismem, które nijak przedstawia wyliczenia, nie mające nic wspólnego z rzetelną oceną tej oferty i na tej podstawie twierdzi, że konkurs był zaplanowany po to, żeby pozbawić kolegów pracy. Jest mi przykro, że 

Dyrekcja nie ukrywa, że cały temat zaczyna być utrudnieniem w momencie, kiedy jest on już podsycany od dwóch miesięcy i nie pozwala zająć się innymi problemami: - Otrzymaliśmy dotację 5 milionów na inwestycje, które musimy wykorzystać w tym roku. Zostało kilka miesięcy na przetargi, konkursy, rozstrzygnięcia i rozliczenia. Chcę zapytać, czy to jest przypadek, że kiedy 7 września ogłaszamy, że udało się uzyskać te pieniądze (co nie udało się przez wiele lat dla tego szpitala), a 8 września grupa lekarzy występuje z wnioskiem o odwołanie dyrekcji w sprawie postępowania konkursowego, które zostało zakończone 8 lipca. Odnoszę wrażenie, że komuś chyba nie zależy, żeby ten szpital został wybudowany w tym mieście. Mamy świetny projekt, który jest już oddawany i jesteśmy na etapie odbioru dokumentacji. Pozyskaliśmy dotację, mamy deklarację że będzie ona kontynuowana. To jest ostatnia szansa dla tego szpitala - przyznał Krzysztof Bestwina.

Pojawił się jednak zarzut, że niektórzy lekarze, podpisani pod wotum nieufności, nie wiedzieli co podpisują: - Nie mam zamiaru poddawać się tylko z tego tytułu, że dwudziestu kilku lekarzy, świadczących usługi cywilno-prawne w szpitalu, wyraża wotum nieufności. Rozmawiałem z jednym z nich i twierdzi, że został zmanipulowany. Powiedział, że podpisał taką listę, ale nie tego pisma, tylko pustą listę, bo doktor, który chodził po te podpisy powiedział, że podpisujemy się pod wnioskiem o przeprowadzenie kontroli tego postępowania konkursowego. Zastępca dyrektora ds. spraw medycznych dodaje: - Jest mi przykro, że część lekarzy naprawdę nie wiedziała co podpisuje. Przykro też, że pod pismem podpisały się osoby, które przyjeżdżają do szpitala jeden lub dwa razy w miesiącu i niewiele mają oglądu na tę sytuację, jest mi przykro też, że podpisali się rezydenci medycyny rodzinnej, którzy w naszym szpitalu w ogóle nie bywają, poza kilkoma stażami w roku i przykro, że podpisała się osoba, która jest zatrudniona w naszym szpitalu od 3 miesięcy z dużą szansą dla siebie - przyznała Ewa Jachimczyk. 

- Naprawdę, niech ktoś przestanie manipulować tym postępowaniem konkursowym, dajcie nam pracować i rozwijać się temu szpitalowi. Przez kilka lat był on elementem rozgrywek politycznych i efektem tego jest to, że stoi - za przeproszeniem - straszydło przy obwodnicy od pięciu lat, które teraz może w końcu powstać. Komu na tym zależy, żeby tego szpitala nie było? - pyta Krzysztof Bestwina. 

Pojawiły się jednak głosy i dowody na to, że firma SOWMED nie wypełnia wszystkich założeń umowy, a pacjenci są przyjmowani w niewielkich grupach po 15-20 osób czy poradnia jest czynna jedynie kilka godzin dziennie. Czy dyrekcja ZOZ ma zarzuty do nowej firmy o to, w jaki sposób wszystko funkcjonuje? - Podmiotowi nie daje się szansę na to, by pracował. Jest inwigilacja, a my już odpowiedzieliśmy na sześć donosów do Funduszu. Firma pracuje i myślę, że czas na ocenę przyjdzie chociaż po miesiącu, kiedy będzie można zobaczyć wykonanie kontraktu, przyjmowanie pacjentów i pracę w poradni. 

Krzysztof Bestwina sprawę ucina krótko: - Poradnia chirurgiczna była źle zorganizowana. Jak tylko przyszedłem do tego szpitala, to moją uwagę zwróciło od razu to, że wchodząc do budynku administracji zawsze widziałem tłumy pacjentów w drzwiach. Wielokrotnie chciałem to uregulować z lekarzami i pielęgniarkami, jednak to była walka z wiatrakami, bo po pierwsze nie było lekarzy chętnych do pracy w poradni, a jedynymi byli panowie seniorzy, którzy pracowali uczciwie, aczkolwiek padł zarzut iż przyjmowaliśmy do 60 pacjentów do południa, a teraz nagle limitujemy do 15-20. Zgodnie z warunkami umowy z NFZ w ciągu jednej godziny w poradni możemy przyjąć maksymalnie czterech pacjentów. Czy 60 pacjentów od 8:00 do 12:00 jest realizacją zgodną z warunkami Funduszu? Jeśli ktoś powie, że tak to działało i było dobrze, to ja odpowiadam: to nie działało dobrze. Drugie pytanie to gdzie jest podejście do pacjenta? Pacjenci musieli przyjść o 7:00 rano, stać w kolejce, łaskawie się zarejestrować i czekać aż do 12:00 ktoś ich przyjmie. To system sprzed 30 lat. Tak ma wyglądać poradnia? 

Jak więc dyrektor odbiera sprawę wotum nieufności? Krzysztof Bestwina mówi: - Nie potrafię tego wytłumaczyć w racjonalny sposób. Spotykamy się z lekarzami ordynatorami, robimy odprawy, poruszamy wiele kwestii, staramy się rozwiązywać ich problemy, które zgłaszają, nie ma ograniczonego kontaktu. Nie widzę podstaw do takiego wotum nieufności. Podpisało je czterech ordynatorów, z czego jeden się wycofał, a drugi się wycofuje, więc chodzi o najbliższe grono osób współpracujących z chirurgami...

36 komentarzy

 • Link do komentarza Déjà vu piątek, 16 września 2016 14:55 napisane przez Déjà vu

  z PO nie jestem ale z Dziekanki tez nie

  i mam nadzieje ze do kolejnych wyborów na nią nie trafię

  czego sobie i innym rozsądnie myślącym trzeźwym umysłom życzę:)

 • Link do komentarza baba jaga piątek, 16 września 2016 00:51 napisane przez baba jaga

  Do Déjà vu - a dlaczego się to panu nie podoba? Są podejrzenia, jest dochodzenie, są powody, to nie bardzo rozumiem - pan się utożsamia z przestępcami? A może Pan jest z PO, bo tam szczególnie jak na razie w stolicy wychodzą coraz ładniejsze kwiatki,a i prowincja nie jest wolna od złodziejskich praktyk tej formacji!

 • Link do komentarza PYTON czwartek, 15 września 2016 21:52 napisane przez PYTON

  CZY TO PRAWDA dyrektorze"Nie dziwi mnie wypowiedź Zenona Łyszczarza z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia i Pracowników Samorządów Terytorialnych w Gnieźnie: - Jesteśmy przeciwni temu, aby poprzez wotum nieufności, wywierać presję dotyczącą odwołania dyrektora".Przecież pan Łyszczarz ,pan Bestwina byli honorowym gośćmi na weselu dziecka pary małżeńskiej z Turku.Para ta, to ratownicy z Turku zatrudnienie w gnieźnieńskim Pogotowiu Ratunkowym. O dziwo pani została koordynatorem gnieźnieńskiego P.R. Cuda na kiju dzieją się w ZOZ Gniezno. Sovmed obsadza na dyżurze syna p. Sowiera. Pytam się jakie może mieć doświadczenie lekarz na pierwszym roku rezydentury ? Nie chciałabym być pacjentką takiego lekarza. Pod telefonem miał być lekarz ze specjalizacją.Może i był ,ale nie na terenie miasta Gniezna. Nie wyobrażam sobie sytuacji,kiedy zajdzie konieczność natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Może będziemy dzwonić po naszych chirurgów z prośbą o pomoc w walce o życie ? Myślę,że żaden by nie odmówił. Nie wiem,co jeszcze można zrobić,żeby sytuacja gnieźnieńskiego ZOZ-u uległa całkowitej zmianie ? Wotum nieufności jest ,nie ma co odwlekać i przekładać podjęcie decyzji na kolejnej radzie. Mijają dni,które działają na niekorzyść szpitala ."

 • Link do komentarza Furia czwartek, 15 września 2016 13:31 napisane przez Furia

  Ad martha

  "
  Podła –
  Na pasku kłamstw mnie wiodła,
  By nagle zepchnąć w otchłań,
  w bezsenną noc bez dna.
  Ooo… zgubna…
  Niewierna, choć nieślubna,
  Fałszywa, samolubna
  Podstępna, pusta, zła,
  Żeby tak jeszcze móc na jej ślad natrafić,
  Żeby tak jeszcze móc spotkać ją… i ..."

 • Link do komentarza Zające i bobry środa, 14 września 2016 20:49 napisane przez Zające i bobry

  Czy to prawda ze procedure konkursowa ma badac komisja ze starostwa?

  Zaiste , klękajcie narody ... Robespierre by się nie powstydził...

 • Link do komentarza Déjà vu środa, 14 września 2016 17:41 napisane przez Déjà vu

  Uwazajcie lekarze gnieznienscy, komu się narażacie - bo o 6 rano mogą wkroczyc do waszych domow - Prof Zembala wypowiadał się dzis w Sejmie jakie najscie mialo miejsce na domy bieglych, ktorzy wydali opinie w sprawie smierci ojca Ziobry...

  Wydawalo sie, ze to nie wroci...

 • Link do komentarza dejot środa, 14 września 2016 14:30 napisane przez dejot

  Drogi*****, suweren tak gnieźnieński jak i ten ogólnopolski, zażyczył sobie dobrzemizróbcizm zawszelkącenny. Podarujmy im ten prezent :))) A nóż się udławią ? Co daj Boże :)

 • Link do komentarza ***** środa, 14 września 2016 14:01 napisane przez *****

  dejot - gnieźnieński suweren płaci 25% sowmedowi - na chirurgii pustki, z kolejki wypisują się kolejni pacjenci - kolejka tym samym skróciła się o 3 miesiące. pielęgniarki boją się, że zostaną bez pracy bo nowi bardzo mało operują . to są oszczędności dla zozu? tym sposobem zoz ma wyjść z długów? pewnie tak, bo im mniej pacjentów ,tym mniej problemów.

 • Link do komentarza dejot środa, 14 września 2016 11:32 napisane przez dejot

  W Koninie chirurdzy mają 20-21% i walczą teraz o więcej !!! Nasi mieli 15 a walczyli o 18. Żebracy !!! Zostawcie SOWMED z ich 25% !!!. Niech gnieźnieński suweren wie, że trzeba zacząć należycie płacić .

 • Link do komentarza czy rozumiesz ? środa, 14 września 2016 11:31 napisane przez czy rozumiesz ?

  Furia tylko jest mały problem z twoim komentarzem bo ten "Zające i bobry" pisze "Obejrzyjcie szczegolnie koncowke jak to czynniki polityczne manipulują lekarzami nie pozwalając dyrektorowi się wykazać" no i po obejrzeniu końcówki tam faktycznie tylko widać tablicę z zakazem fotografowania więc ten "do Zające i bobry" pyta czy to chodzi o ten zakaz fotografowania , a ty w swoim komentarzu przedstawiasz jakby odwrotność tego o co chodzi temu "Zające i bobry" i nijak się ma twój komentarz do pytania o ten zakaz fotografowania.

 • Link do komentarza Furia środa, 14 września 2016 11:03 napisane przez Furia

  Do "środa, 14 września 2016 10:18 napisane przez do Zające i bobry
  Zające i bobry czy tobie w tej końcówce chodzi o tą pokazaną tablicę "zakaz fotografowania" ? Ale pod tą tablicą nie ma podpisane kto ją tam umieścił."

  I to jest cały twoj komentarz do tak powaznej sprawy jak oklamywanie opinii publicznej twierdząc że to politycy sprowokowali lekarzy do wystąpienia przeciwkl dyrekcji?
  Jak mozna w taki sposob jak to zrobil dyrektor w teleskopie uzasadniac brak kompetencji, rowniez tych interpersonalnych, brak przygotowania do prowadzenia tak duzej inwestycji oraz brak sukcesow w kierowaniu zozem faktem jakichś politycznych rozgrywek? To lekarze przez ten ponad rok odkad tu przyszedl utrudniali mu prace ? Jakos o tym bylo cicho. Dopiero teraz mowi o sabotazu. Czyzby przez tyle czasu nie chcial publicznie ujawniac ze ma problemy zeby uchodzic za sprawnego dyrektora?
  To dzieci w szkole tez utrudniaja prace dyrektorowi ale znakomita wiekszosc jednak sobie radzi ...

 • Link do komentarza szarik środa, 14 września 2016 10:49 napisane przez szarik

  na zebraniu byli z ordynatorów dr Główka, Bogielczyk, Dziel , Gliniewicz.Błaszak. Poza tym ostatnim,który nie zabierał głosu, ale to nie znaczy,że był za, wszyscy poparli chirurgów przy oklaskach personelu średniego.

 • Link do komentarza do Zające i bobry środa, 14 września 2016 10:18 napisane przez do Zające i bobry

  Zające i bobry czy tobie w tej końcówce chodzi o tą pokazaną tablicę "zakaz fotografowania" ? Ale pod tą tablicą nie ma podpisane kto ją tam umieścił.

 • Link do komentarza Rysiaw środa, 14 września 2016 09:31 napisane przez Rysiaw

  "Załoga szpitala jest z Wami ".. żałosne
  Na szczescie sa nagrania jak licznie zaloga stawila sie na rade spoleczna zoz wczoraj i jak liczne glosy padaly przeciwko dyrekcji. Gdyby nie nagrania klamaliby dalej tak jak o stracie w szpitalu, nie punktowaniu sowmedu w konkursie itp itd Dzieki nagraniom z wszystkich spotkan mozna wyrobic sobie zdaniena temat rzetelnosci dyrekcji ....i braku poparcia jakie ma wsrod "zalogi"

 • Link do komentarza Zające i bobry środa, 14 września 2016 09:25 napisane przez Zające i bobry

  http://poznan.tvp.pl/26929016/konflikt-w-szpitalu

  Obejrzyjcie szczegolnie koncowke jak to czynniki polityczne manipulują lekarzami nie pozwalając dyrektorowi się wykazać. Lekarze prawdopodobnie w zmowie z odwiecznymi wrogami PISu gnieznienskiego czyli PO SLD i pewnie jeszcze niewidzialną ręką postanowili sprowokować konkurs potem zaś celowo go przegrać zeby mozna było wyrzucic dyrektora. Intryga rodem z brazylijskiego tasiemca ...

  A z kolei sowmed nie radzi sobie w poradni bo pajenci przychodzili nie w tych porach i nie w takiej ilosci jak to było obiecane ... i jeszcze chcieliby takich fanaberii jak jasne czytelne godziny przyjec jak to bylo dotąd ...

  Pobudka , tu jest szpital powiatowy. To nie klinika gdzie uniżony pacjent pomyka ze strachu pod scianami

 • Link do komentarza Aska środa, 14 września 2016 09:13 napisane przez Aska

  Nowi dzielni pełni energii pytają pielegniarki :co robili poprzedni lekarze w takim czy takim przypadku ( jest nagranie).
  To kpina z dyrekcji i pacjentow.
  Nowi dzielni nie potrafią robic usg ( poza jednym jak dotąd, ktorego nauczyli tutejsi chirurdzy) choc program specjalizacji to przewiduje - kazdy moze sprawdzic na stronie cmkp

 • Link do komentarza rozważny środa, 14 września 2016 09:03 napisane przez rozważny

  napisane przez polityk

  " Brawo dyrekcja ! . Nie można bezkarnie pomawiać uczciwych ludzi. Załoga szpitala jest z Wami. Koniec rządów niektórych lekarzy w szpitalu. Lekarze powinni leczyć a nie politykować."
  Na Pana komentarz nie ma słów!! Niech Pan ze spokojem i dogłębną analizą przeczyta co sam napisał? .. Lekarze powinni leczyć a nie politykować..."
  Podważa Pan dotychczasową prace chirurgów!!?? Jakie ma Pan prawo i jakie argumenty, że dotychczas nie leczyli?!

 • Link do komentarza fan serialowy środa, 14 września 2016 08:21 napisane przez fan serialowy

  to teraz chirurdzy niech powiedzą co wiedzą jak to było

 • Link do komentarza Kotka wtorek, 13 września 2016 22:12 napisane przez Kotka

  Pan dyrektor robiura ludziom wodę z mózgu. Jak się odsyła 30-40 pacjentów to lepiej funkcjonuje poradnia.
  Ciekawe czy odsylani też tak sądzą.

 • Link do komentarza Rolnik wtorek, 13 września 2016 21:49 napisane przez Rolnik

  Mysle ze ciekawie bedzie jak przyjda wybor y. Co niektory sie zadziwi .Co niektorzy co prawda zgarna jeszcze jakies dwadziescia i cos pensyjek ale za balagan odpowiedza . I zadne budowanie .swietlicy wiejskiej ani dożynki nie pomoga

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane