wtorek, 30 sierpnia 2016 09:33

List otwarty ws. gnieźnieńskiej chirurgii

 
List otwarty ws. gnieźnieńskiej chirurgii archiwum redakcji

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty, skierowany przez pracowników gnieźnieńskiego ZOZ-u ws. oddziału chirurgicznego.

LIST OTWARTY W SPRAWIE GNIEŹNIEŃSKIEJ CHIRURGII

Słowa te piszemy w imieniu swoim, czyli anestezjologów miejscowych oraz anestezjologów tzw. przyjezdnych, pracujących w naszym szpitalu na dyżurach, a na stałe w innych szpitalach województwa wielkopolskiego. To oni obiektywnie, a może właśnie subiektywnie, potrafią na zasadzie porównania z tym, jak pracuje się w ich macierzystych szpitalach, ocenić bardzo pozytywnie współpracę z naszymi chirurgami.

Do tej pory żadna z osób, podejmujących decyzję o zmianach personalnych na oddziale chirurgicznym, nie pytała nas, czyli członków zespołu bloku operacyjnego ,pracujących na co dzień i w nocy z chirurgami, o opinię. Otóż jesteśmy bardzo zaskoczeni i zaniepokojeni kierunkiem, w jakim zmierza dalsze funkcjonowanie gnieźnieńskiej chirurgii. Do tej pory ,pomimo napięć i konfliktów, które muszą zdarzać się w każdym zespole, nawet bardzo zgranym, współpraca układała się nie tylko poprawnie, ale co najmniej zadowalająco. Nasi chirurdzy to bardzo dobrzy operatorzy, ludzie o otwartych horyzontach, stale poszerzający swoją wiedzę, ale przede wszystkim ludzie pełni empatii dla pacjentów i koledzy – zawsze zachowujący się fair w stosunku do innych kolegów z zespołu leczącego. Można powiedzieć, że praca z nimi należała do przyjemności. Takie relacje to efekt wieloletniej pracy, docierania się i sprawdzania w wielu krytycznych sytuacjach przy pacjentach w stanie zagrożenia życia na bloku operacyjnym, oddziale intensywnej terapii czy na szpitalnym oddziale ratunkowym. Menadżerowie zakładu pracy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ponowne stworzenie takiego zespołu, jeśli w ogóle będzie możliwe, zajmie kolejnych wiele lat. Istotnym wydaje się fakt, że anestezjolodzy z innych ośrodków dyżurują w naszym szpitalu nie dlatego, żfe oferuje im się korzystne warunki finansowe( te akurat są porównywalne lub niższe niż w ościennych powiatach), ale z powodu dobrej atmosfery pracy, która w ok. 60-70 % dotyczy właśnie współpracy z pionem chirurgicznym. Zmiana w kadrze chirurgicznej może zatem skutkować załamaniem obsady anestezjologicznej na dyżurach.

Nasi chirurdzy mają na swoim koncie, przy naszym skromnym udziale, spektakularne sukcesy w ratowaniu życia chorych w stanie zagrożenia życia. Zakres operacji wtedy przeprowadzanych zdecydowanie wykraczał poza umiejętności i procedury szeregowego szpitala powiatowego. Oto przykłady – rozległe operacje trzustki zarówno w przypadku zmian nowotworowych jak i w ciężkich zapaleniach tego narządu, skomplikowane operacje nowotworów żołądka, zaopatrzenie pękającego tętniaka aorty (operacja rutynowo wykonywana w ośrodkach akademickich chirurgii naczyniowej), operacje otwarcia klatki piersiowej z powodu krwotoku urazowego (zabiegi wykonywane w oddziałach torakochirurgicznych), operacja krwotoku wewnętrznego u 9-letniego dziecka (w Poznaniu żadna tzw. chirurgia dla dorosłych nie podejmie się operacji dziecka – nie musi, bo blisko jest szpital dziecięcy).

Nasz szpital pełni nieustający ostry dyżur dla całego powiatu. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, sprawdzoną nie tylko przy wysoko opłacanych procedurach planowych ale w sytuacjach nagłych, gdzie liczy się nie tylko dyplom uczelni medycznej i dokument potwierdzający specjalizację z chirurgii, ale również talent, refleks, wyjątkowa sprawność manualna. Dlaczego niszczy się to ? Dlaczego chcemy się pozbyć bardzo dobrych chirurgów? Bo nowi będą lepsi? Po co ta zmiana? To są ciągle pytania bez odpowiedzi i nie zadowala nas tłumaczenie, ze takie są procedury. Bezduszność urzędników i sztywne stosowanie się do przepisów, jak życie pokazuje, doprowadziło do wielu życiowych katastrof, w których konsekwencje ponoszą zwykli ludzie.

 

z poważaniem
specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii:

Iwona Kocjan-Ernst SPZOZ Gniezno
Dariusz Skrzypek SPZOZ Gniezno, wcześniej szpitale w woj. dolnośląskim i wielkopolskim
Marek Jaxa-Kwiatkowski Wojewódzki Szp. Zespolony Poznań ul. Lutycka,Centrum Medyczne HCP
Marcin Protas Wojewódzki Szp. Zespolony Poznań ,ul. Lutycka
Krzysztof Kozak ZOZ Mogilno, Szpital Powiatowy Strzelno
Joanna Kaczmarek Wojewódzki Szp. Zespolony Poznań, ul. Lutycka
Grzegorz Urbanek SPZOZ Gniezno
Iwona Dragan SPZOZ Gniezno


Gniezno, 28. 08. 2016 r.

28 komentarzy

 • Link do komentarza dejot czwartek, 01 września 2016 11:23 napisane przez dejot

  Dramat układasz... póki co ! ;)

 • Link do komentarza Karenin środa, 31 sierpnia 2016 23:20 napisane przez Karenin

  Dj - pierwsza wtopa to był już przyjazd na sesje:) Indeks ładne kilkadziesiat punktow procentowych w dół. Kurs widocznie przebija linię wsparcia i rozpoczyna silny trend spadkowy ...

 • Link do komentarza ***** środa, 31 sierpnia 2016 21:22 napisane przez *****

  najlepszym się zdarza, a co dopiero im...

 • Link do komentarza Realista polityczny środa, 31 sierpnia 2016 18:55 napisane przez Realista polityczny

  Jeśli Ziemia wyjdzie z koalicji to K.O. Będzie posłem niezrzeszonym :-)

 • Link do komentarza SOW good YEAR wtorek, 30 sierpnia 2016 22:51 napisane przez SOW good YEAR

  Do Gnieźnianin: jak Ci wstyd zawsze możesz się wyprowadzić.
  Po Twoim niezwykle intelektualnym wpisie proponuje miejscowość Wąchock lub Otwock, wprost adekwatny do posiadanych umiejętności.

  A jak ktoś będzie chciał iść pod nóż do Twojego doktorka, którego bronisz
  każdy z nich ma 5 etatów jak się chwalą, więc gdzieś go na pewno znajdziesz !!! Życzę powodzenia.

  Spójrz lepiej na Urząd Miasta jak topi mieszkańców i poszerza dług publiczny !!!
  Prezydent przyjmuje emerytów w myśl zasady 6tys. emerytura i 6 tys. wypłata. Przyjmuje nieopierzonych kandydatów do marketingu w podziękowaniu za szczęśliwie udane wygrane wybory i to nie za najniższą krajową, a umiejętności prawie żadne.

  Poza tym Gnieźnianin radni powiatowi mają tyle do ZOZu, co radni miejscy do MPK, URBiSu lub PECu oni tymi instytucjami nie zarządzają.
  Był konkurs zgłosił się kandydat/kandydaci wygrali Ci co wystartowali lub mieli wygrać przed ogłoszeniem konkursu. Kwestia się nachłapać jak najwięcej, bo to kadencyjne stołki: dziś jesteśmy, jutro nas nie ma.
  Przecież jak PiS wygra wybory w mieście, to będą zmiany w MPK, URBiSie, PECu, MOKu, SOPie, ZZM, jednoosobowym -półetatowym TBSie ….takie jest prawo dżungli i tego pewnie się boisz… ale spokojnie jeszcze dwa lata :-)

 • Link do komentarza Jerzy wtorek, 30 sierpnia 2016 22:08 napisane przez Jerzy

  Ty, Gnieźnianin z dużej litery pamiętaj, że w necie nie jesteś anonimowy. Za te Twoje oszczerstwa na każdą ze stron możesz beknąć i życzę Ci tego, żebyś wiedział, że jest jeszcze coś takiego, jak KULTURA! Tak naprawdę, to jesteś wielkim nieszczęśnikiem, bo wszystko się Tobie nie podoba. No może sam w sobie jesteś zakochany. A wstydzić to powinien każdy sam za siebie i Tobie nic do wstydu za kogoś. Ale czy Ty to rozumiesz?

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 30 sierpnia 2016 21:29 napisane przez mieszkaniec

  List otwarty mieszkańca powiatu do lekarzy.

  Wstyd Panowie i Panie.
  Parajcie się w swoim błotku i dajcie społeczeństwu spokój.

  Pamiętajcie nie jesteśmy już barankami jak kiedyś i jako pacjenci potrafimy i będziemy egzekwować swoje prawa.

 • Link do komentarza adp wtorek, 30 sierpnia 2016 19:27 napisane przez adp

  każdy ma swoje ja i każdy walczy o swoje a kto się będzie liczył z personelem średnim ? może pani naczelna ? może ktoś przyjrzy się pracy tej pani z bliska - zapuściła korzenie i czuje się drugim dyrektorem - może wreście ogłoszą konkurs na zmianę w/w pani

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 30 sierpnia 2016 18:44 napisane przez Stefan

  Kasia, przecież chirurdzy chcieli podwyżkę, to dlaczego nie stanęli do konkursu? Mało im było? Może Ty taka mądra mi odpowiesz?

 • Link do komentarza andżela wtorek, 30 sierpnia 2016 18:06 napisane przez andżela

  mnie to lata bo i tak dostęp do świadczeń zdrowotnych w Polsce jest wciąż bardzo ograniczony

 • Link do komentarza Bolek wtorek, 30 sierpnia 2016 17:37 napisane przez Bolek

  JD - czyje to inicjały ??? Czy tylko mi sie kojarzą ?

 • Link do komentarza jd wtorek, 30 sierpnia 2016 16:55 napisane przez jd

  Chirurdzy Wykleci !!!

  Cześć Wam i Chwała !!!

  Było zaszczytem pracować z Wami !!!

  Aaa... choj !!!

 • Link do komentarza smieszek wtorek, 30 sierpnia 2016 16:20 napisane przez smieszek

  Nie było szpitala. Teraz nie ma szpitala i lekarzy! :D Dobra zmiana rulezzz

 • Link do komentarza kasia wtorek, 30 sierpnia 2016 16:19 napisane przez kasia

  najlepsze jest to, ze z tekstow na g24 wynika, ze chirurdzy po podwyzce mieli dostac 1mln 300 tys, a nowa ekipa dostanie 1mln 500 tys hehe zenada, pomieszanie z poplataniem. mam nadzieje, ze wybory pokaza co Gnieznianie mysla o pisie. w powiecie od poczatku nie dzieje sie nic dobrego.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 30 sierpnia 2016 16:17 napisane przez mieszkaniec

  Mam nadzieje, ze ziemia wyjdzie z koalicji i dobra zmiana w Gnieznie odejdzie w niepamiec.

 • Link do komentarza pacjent wtorek, 30 sierpnia 2016 14:43 napisane przez pacjent

  Nie rozumiem treści tego listu-apelu. Nie rozumiem dlatego, ze od kilkunastu miesięcy nie słyszałem, żeby ktokolwiek podważał kompetencje profesjonalistów, którymi są odchodzący chirurgowie. Nikt nigdzie nie twierdził, że nie są dobrymi ludźmi, wspaniałymi kolegami i że brak im kwalifikacji. raczej odwrotnie, wszędzie ich chwalono i bito pokłony. No, ale oprócz tego jest jednak sprawa, która położyła ich na łopatki, a ta sprawa to pieniądze. Dlatego chciałbym, żeby w imię rzetelności podano do publicznej wiadomości, ile panowie zarabiali, ile mieli etatów, ile godzin w tygodniu pracowali i dopiero wówczas będę miał prawdziwy ogląd ich wydajności i czy była ona zgodna z przepisami prawa pracy itd. Bez tego wszelkie inne dywagacje są psu na budę warte. A wybitni chirurdzy na pewno znajdą zatrudnienie bez problemu, czego im serdecznie życzę.

 • Link do komentarza Sdf wtorek, 30 sierpnia 2016 14:35 napisane przez Sdf

  He he - nikt nie skumał sarkazmu enigmy? Dziumdzioki ...
  Powodzenia chłopaki -
  w tym bajzlu juz cieżko jest pracowac a bedzie jeszcze gorzej. A kokosy są jak widac dla wybrancow. Lokalni internisci, gin ekolodzy i i nni musza obejsc sie smakiem .Takie zycie. Trzeba grac va bank jak widac.

 • Link do komentarza I dobrze wtorek, 30 sierpnia 2016 14:32 napisane przez I dobrze

  Od kiedy pracodawca ma pytać pracowników o zdanie w sprawie zmian?
  Poradnia chirurgiczna wolała o pomstę do nieba, taka prawda, karty były uzupełniane nie starannie.
  Wizyta w poradni chirurgicznej z urazem nogi, po odebraniu karty od lekarza okazuje się że są wpisane badania które nie zostały wykonane. Rejestracja informuje że wizyta jest wpisana z góry czyli "brzuch nie bolesny, głowa..." i tak dalej czy to jest normalne?!?

 • Link do komentarza burx wtorek, 30 sierpnia 2016 12:37 napisane przez burx

  Tak sie konczy , gdy szefem zostaje polityczny ,,spadochroniarz". Koles ktory ogolnie ma gdzies lokalne spoleczenstwo. Dzisiaj Gniezno , wczoraj Gizycko jutro gdzie partia posle. Poprzednie zarzady w swoich decyzjach musialy liczyc sie z faktem ze mieszkaja w naszym miescie itd. Chodza naszymi ulicami , mieszkancy ich znaja. Wiadomo bledy byly i to spore , ale koles nie wiadomo skąd ... bójmy się

 • Link do komentarza Sąsiadka wtorek, 30 sierpnia 2016 11:55 napisane przez Sąsiadka

  Widać kto ma naprawde jaja na IOMie i atrybuty prawdziwego menadzera oddziału, za którym pójdzie poparcie zespołu. Brawo Pani Doktor!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane