czwartek, 18 sierpnia 2016 20:10

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami

 
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe popołudnie Pierwszą Stolicę Polski odwiedził prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa spotkała się z mieszkańcami i samorządowcami.

Prezydent przyleciał do Gniezna krótko po godzinie 17:00, lądując śmigłowcem na płycie stadionu MKS Mieszko przy ul. Strumykowej. Następnie pojazdy prezydenta przyjechały ulicami miasta na gnieźnieński Rynek, gdzie do tego czasu zgromadziło się około dwa tysiące mieszkańców, chcących spotkać się z Andrzejem Dudą.

Na miejscu głowę państwa powitała starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmanem, a także muzyka wykonywana przez Powiatową Orkiestrę Dętą. Następnie, po przejściu do części oficjalnej, głos zabrała starosta, która zwróciła się do prezydenta: - W tym roku, 14 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej - matce polskich kościołów - dziękowaliśmy za dar chrztu, który jak wówczas mówił pan prezydent w swoim przemówieniu - dał podwaliny do tworzenia nowoczesnego państwa o trwałym i uniwersalnym charakterze. Przypomniał pan również o znaczeniu Gniezna, "gniazda naszego rodu", o ziemi po której stąpał książę Mieszko i jego syn Bolesław Chrobry. Dziękujemy za zwrócenie oczu Polaków na powiat gnieźnieński. Na jego ogromne znaczenie dla historii naszej Ojczyzny. To właśnie ta ziemia usiana jest pomnikami minionych czasów świadczącymi o wyróżniającej roli naszego regionu w kształtowaniu się polskiej państwowości - mówiła starosta. W dalszych słowach nawiązała do spraw, jakie dotyczą naszego regionu, m.in. kwestii bezrobocia, rozwoju ekonomicznego, ale także o sprawie rozbudowy szpitala powiatowego.

Prezydent Andrzej Duda, dziękując za powitanie i zwracając się do wszystkich obecnych na Rynku stwierdził: - Ogromnie cenię Gniezno i mam ogromny sentyment, jako do historycznej stolicy polskiego państwa. Wierzę, że to w Gnieźnie i właśnie w tym miejscu, gdzie w praktyce narodziła się polska państwowość, jest taka specyficzna siła, z której powinniśmy wszyscy czerpać - mówił prezydent i stwierdził, że historycy co prawda spierają się o miejsce chrztu, ale nie jest wykluczonym iż - jak część z nich także dowodzi - mógł się on odbyć w jeziorze: - Jest pewne, że polska państwowość rodziła się właśnie tu  w Wielkopolsce, w tym regionie - Lednica, Gniezno, Poznań. To jest kolebka naszej państwowości i ja mówię to z trudem, jako krakowianin - dodał z żartem. W dalszej części spotkania prezydent nawiązał do działań podejmowanych przez rząd: - Przed nami i przede wszystkim przed politykami bardzo dużo pracy. To dzieło dokonania dobrej zmiany i tego wszystkiego, o czym ja mówiłem i o czym mówiła premier Beata Szydło oraz ministrowie i prezes Jarosław Kaczyński, to dzieło jest realizowane. Chcielibyśmy, żeby było realizowane jeszcze szybciej, ale nie wszystkie zmiany, które ciągną za sobą skutki finansowe, dało się tak szybko przeprowadzić - przyznał prezydent i dodał, że wiele realizacji już odnotowuje pozytywne sukcesy, m.in. Program 500+, o którym przyznał iż dzięki niemu wiele rodzin mogło sobie pozwolić na wakacje w tym roku. Wspomniał także o przygotowywanym programie Mieszkanie Plus, który ma zostać zrealizowany w niedługim czasie. 

Po przemówieniach prezydent zaczął rozmawiać z mieszkańcami przybyłymi na spotkanie, a także robić sobie z nimi zdjęcia. Od delegacji Powiatu Gnieźnieńskiego prezydent otrzymał bukiet kwiatów, a grupa wojów wręczyła Andrzejowi Dudzie książkę nt. spalenia gnieźnieńskiej katedry. Po rozmowach z mieszkańcami, które trwały około pół godziny, głowa państwa przejechała ulicami Gniezna do Starostwa Powiatowego. Tam odbyło się zamknięte spotkanie z przedstawicielami samorządu powiatowego, miejskiego i gminnego, a także parlamentarzystami. Po około dwugodzinnej wizycie w Pierwszej Stolicy Polski, prezydent opuścił Gniezno kierując się w dalszą podróż. 

39 komentarzy

 • Link do komentarza Estera niedziela, 21 sierpnia 2016 19:32 napisane przez Estera

  Marta, obłudę i dzielenie społeczeństwa wprowadziły najwięcej rządy PO, którzy przez oczernianie PiSu wprowadzili niedorozwiniętym Polakom taki zamęt w głowie, że mamy dzisiaj ludzi wychodzących na ulicę krzyczących przeciw prawu, przeciw demokracji, przeciw porządkowi publicznemu, ludzi, którym tamta władza odebrała resztki rozumu.

 • Link do komentarza Marta niedziela, 21 sierpnia 2016 14:35 napisane przez Marta

  Wstyd mi za Gniezno. Wstyd mi za władzę miasta i powiatu. Wstyd mi za obłudę. Gdyby Prezydent Duda wiedział co i za kogo przyzwoleniem się tu wyprawia nie odwiedził by tak obłudnego miasta.

 • Link do komentarza wilk niedziela, 21 sierpnia 2016 13:54 napisane przez wilk

  siwy--bo pewnie w tym czasie prezydent i jego platfusowa świta,brali udział w marszach oderwanych od koryta koderastów !!
  Oczywiste- to nie ja bredzę i powiem ci,że Kowalski jaki był,taki był,ale czasem,swoje partyjne interesy,odkładał na bok,a tu widzę,że przedstawiciele tej mściwej i oszukańczej partyjki,cały czas są w nienawiści do wszystkiego co związane z szyldem PIS i szeroko rozumiana Prawica !!!! A miał powstać niegdyś POPIS.......

 • Link do komentarza brunet niedziela, 21 sierpnia 2016 12:41 napisane przez brunet

  dp "siwego" jątrzenie jest pańską cechą, brzydzić się trzeba takimi ludźmi. pan Prezydent Duda nie zapraszał swoich tylko tych, którzy mieli w ostatnim czasie jakieś zasługi, A gnieźnieńska starosta była organizatorem jubileuszu chrztu na terenie REGIONU GNIEŹNIEŃSKIEGO, więc oczywiście, ze została zaproszona, a nie Budasz, który prawdę mówiąc oprócz tych flag, co wiszą i wiszą nic nie zrobił. Plaża na Rynku czy pijalnia piwa na placu św, Wojciecha to chyba nie jubileuszowe zasługi?

 • Link do komentarza pytajnik niedziela, 21 sierpnia 2016 11:29 napisane przez pytajnik

  Ad. Siwy - a co robił, oprócz siedzenia w katedrze na mszy?

 • Link do komentarza Oczywiste niedziela, 21 sierpnia 2016 09:33 napisane przez Oczywiste

  Wilk poniżej jeden z komentujących napisał, gdzie był Budasz i że spotkał się z prezydentem, a także wszyscy burmistrzowie i wójtowie. Tylko ty oczywiście wolisz bredzić dalej swoim językiem, szkodząc kulturalnej dyskusji swoim nabytym prostactwem. Już nie pierwszy raz zresztą.

 • Link do komentarza siwy niedziela, 21 sierpnia 2016 05:37 napisane przez siwy

  Mówiąc że nie było Budasza to trzeba pamiętać że za zasługi w przygotowaniu obchodów 1050 lecia chrzstu Polski prezydent Duda na święto 3 Maja zaprosił do Warszawy tylko Tarczyńską. Widać swoi proszą tylko swoich. Budasz według jednej słusznej opcji nic w obchodach 1050 lecia nie robił.

 • Link do komentarza Brzozowski sobota, 20 sierpnia 2016 23:05 napisane przez Brzozowski

  Nie kłóćcie się już tak! Całe szczęście że w tych tłumach nie przytrafiło się nam to co w Monachium i innych miejscach! Tyle ostatnio zamachów...

 • Link do komentarza wilk sobota, 20 sierpnia 2016 20:35 napisane przez wilk

  A dlaczego NIE przyjechał na spotkanie z mieszkańcami po sowiecki pętak zwany Bredzisławem,gdy był prezydentem,tfu rezydentem ???? Znalazł by wielu adoratorów,a wśród nich i naszego włodarza miasta Bjudasza i całą śmietankę po sowieckich potomków,jakie pozostały w Pierwszej Stolicy,na czele z tuzami pewnej partyjki zwanej z pozoru obywatelską !!!!Jak widać prezydent Pierwszej Stolicy,nie wyszedł z platfusowych walonków i nie wzniósł się na taką zwykłą ludzką przyzwoitość!! PARTIA NIE POZWOLIŁA czy tylko takie OGRANICZONE WYCHOWANIE ???????
  Założę się,że pewno wolał sobie pobiegać w koło Weneji albo Łazi.

 • Link do komentarza Zyga sobota, 20 sierpnia 2016 15:50 napisane przez Zyga

  Radny to nie święta krowa, on jest sługą swoich wyborców, a nie celebrytą. Jeżeli radny nie czuje się mieszkańcem, to go po prostu nie było, przypomnimy mu to w kampanii wyborczej. Bo na Rynek przyszli ci, którzy skorzystali z zaproszenia starościny. A ona zapraszała wyraźnie WSZYSTKICH mieszkańców!
  A bombardierowi radzę wrócić do elementarza, bo wypowiada się na temat przepisów prawa, o których nie ma pojęcia. Więc niech zacznie swoją edukacje od początku. Tylko słaba nadzieja, że coś zrozumie.

 • Link do komentarza EagleEye sobota, 20 sierpnia 2016 14:53 napisane przez EagleEye

  @Ja_jestem powiem tak jezeli dla prezydenta miasta jest wazniejszy konsul generalny czy ambasador Tajwanu czy inni wyzyskiwacze którzy nie chca w Gnieźnie inwestować dla prestiźu miasta a jedynie dla pozyskania taniej siły roboczej no to ja dzienkuję za tskiego włodarza.Przypomnę teź źe za takimi jak twierdzisz "reklamowymi" wizytami nie ma poźytku to powiem tak źe sie mylisz bo to tzw. władza centralna dzieli pieniądze na poszczegolne regiony czy powiaty i wystarczy tak przez Ciebie deprecjonowana wizyta aby byc zauwaźonym przez władze centralną a co za tym idzie coś więcej dla powiatu czy miasta ugrać ale co z tego ze powiatowi jak miasta nie za bardzo

  @bom_bardier a zapytam tak ile razy pan Rzepliński zlamał konstytucje bo na pewno nie jeden raz a tak dla przypomnienia powiem iź instytucja TK została załoźona za czaśów śp. W.Jaruzelskiego w 1987 roku i jakoś Tobie widze nie przeszkadza choc innym wypominasz PRL i PZPR oraz jednego sekretarza ☺☺☺ Ot taki chichot losu i czasów przeszlych ☺☺☺

 • Link do komentarza heheszki sobota, 20 sierpnia 2016 14:25 napisane przez heheszki

  KW - mówimy o tym samym radnym? Dzwoni do wszystkich i wylewa żale, że go nie zaproszono. A co, chciał złożyć swoje CV?

 • Link do komentarza bom_bardier sobota, 20 sierpnia 2016 13:30 napisane przez bom_bardier

  do KW
  bo są radni i ... bezradni!

 • Link do komentarza KW sobota, 20 sierpnia 2016 11:32 napisane przez KW

  A dlaczego nie szanuje się wybranego w demokratycznych wyborach m in przeze mnie radnego? Dlaczego nie został zaproszony na spotanie? Są lepsi i gorsi - tak jak obywatele gorszego sortu?

 • Link do komentarza bom_bardier sobota, 20 sierpnia 2016 10:52 napisane przez bom_bardier

  do seniora
  czuć upływ lat, zapewne żyjesz jeszcze czasami dawno przeszłymi kiedy jedno państwo (PRL), jedna partia (PZPR) i jeden (sekretarz) wódz kierowali losem narodu. Dla ciebie niestety te czasy już nie wrócą. Świadomość obywateli wzrosła i nie wszystko ciemny lud za pińćset+ to kupi. Nie trzeba być prawnikiem aby na podstawie Konstytucji RP stwierdzić, że obecna osoba piastująca funkcję ( z małej litery) prezydenta RP złamała ją kilkukrotnie. Więc jeżeli prezydent nie szanuje Konstytucji jak obywatele mają szanować prezydenta! Lepiej aby prezydent odwiedzał Gniezno nocą wtedy będzie mniejszy wstyd dla Gniezna.

 • Link do komentarza Ja_jestem sobota, 20 sierpnia 2016 06:48 napisane przez Ja_jestem

  ...........jak można przeczytać, z niżej zamieszczonych wpisów, to wielu piszących w tym wątku, jest mocno zniesmaczona, brakiem głowy naszego miasta, czyli p. Prezydenta Budasza. Natomiast ja sam, nie widzę takiej potrzeby, aby witać kogoś przyjeżdżającego do Gniezna, kogo tak po prawdzie się nie zapraszało. Skoro p. Duda postanowił zrobić sobie reklamę i odwiedzić Gniezno, to niech witają go ci, co czuli taką potrzebę spotkania się z tym panem, oczywiście nie pomijając zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia. Tak więc wszelkie uwagi kierowane pod adresem władz miasta, uważam za nieuzasadnione.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 19 sierpnia 2016 21:05 napisane przez wyborca

  ad obserwatorka) to fakt miasto brudne jest strasznie, w średniowieczu miasta były czyściejsze
  czy budasz i jego drużyna, która pomogła mu wygrać wybory i rozdaje im stołki w urzędzie nie mogą pomóc swojemu pryncypałowi i po prostu zorganizować wielkie sprzątanie miasta.
  Ostatnio byłem na koncercie we Wrześnie, po koncercie na Rynku w ciągu
  45 minut kilkanaście ekip sprzątających, polewaczki, maszyny czyszczące płyt. U nas ???? okropność.
  Żenada ten prezydent już niedługo pójdzie w niebyt, ale, ale będzie sprzątania po 4 latach.

 • Link do komentarza karolina piątek, 19 sierpnia 2016 17:45 napisane przez karolina

  Emocje jak przy zrywaniu czereśni...

 • Link do komentarza obserwatorka piątek, 19 sierpnia 2016 16:11 napisane przez obserwatorka

  całe szczęście, że pan Prezydent RP przyjechał - powyrywali zielsko na Rynku i choć na chwilę zdjęli te brudne flagi o chrzcie i festiwalu kultury co to od dwóch miesięcy wiszą.....

 • Link do komentarza ciekawostka piątek, 19 sierpnia 2016 13:05 napisane przez ciekawostka

  cytat ze strony UM z marca 2010 r - "........Krótko po godzinie 16.30 Lech Kaczyński został powitany w Pierwszej Stolicy Polski pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przez Gospodarza Miasta Jacka Kowalskiego. Delegacja mieszkańców powitała Prezydenta Państwa chlebem i kwiatami. .........Prezydent był wyraźnie wzruszony po otrzymaniu ikony św. Wojciecha patrona Gniezna i kraju z rąk Gospodarza Pierwszej Stolicy Polski."

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane