wtorek, 05 lipca 2016 10:26

Kilka osób zarażonych boreliozą

 
Kilka osób zarażonych boreliozą fot. Magdalena Wardęcka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie przestrzega przed ukąszeniem kleszczy, które przenoszą groźne choroby.

Najniebezpieczniejsze z nich to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Zagrożenie jest tym większe, iż kleszczy w tym roku zdecydowanie przybyło. Jest to wina coraz cieplejszych zim. Pajęczaki wbrew pozorom – nie bytują  tylko w lasach. Kleszcze żyją w ściółce, w trawach, a także na konarach drzew. – W Polsce żyją trzy najgorsze rodzaje kleszczy, które przenoszą choroby. Musimy bardzo uważać, bo ukąszonym możemy zostać nie tylko w lesie. Mamy taki rodzaj kleszcza jak obrzeżek gołębi, który żyje w mieście. Bardzo lubi krew gołębią, dlatego tam gdzie są te ptaki, tam także może bytować ten rodzaj kleszcza. Są także kleszcze łąkowe, czyli ukąszenia ich możemy spodziewać się w parkach, polach, skwerach, wszędzie tam gdzie jest wysoka trawa to mogą gnieździć się kleszcze – mówiła Danuta Winiarska dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie.

Wybierając się w miejsca  zielone należy pamiętać o odpowiedniej odzieży, która będzie zasłaniać ciało, a tym samym minimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Skuteczne są także środki odstraszające kleszcze.  Jednak, gdy nie uda się nam przed nim ochronić, to trzeba natychmiastowo działać. – Ważna jest szeroko pojęta profilaktyka dotycząca środków odstraszających oraz odpowiedniego ubioru. W Polsce jest także dostępna, nierefundowana szczepionka przeciw kleszczom – mówiła.

Kleszcze najlepiej usuwać przy pomocy pęsety. Pajęczaka chwytamy jak najbliżej skóry, a potem wyrywamy zdecydowanym ruchem. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, albo gdy część z wyrwanego kleszcza została jeszcze w skórze, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. – Jeśli w ciągu doby pojawi się zaczerwienienie bądź obrzęk, a także gorączka, czy dreszcze,  to wtedy należy udać się do lekarza, gdyż oznacza to, że wywiązał się stan zapalny – dodała.

Borelioza często może przebiegać bezobjawowo, dopiero odpowiednie badania mogą ją w stu procentach wykryć. W powiecie gnieźnieńskim stwierdzono w tym roku już kilka przypadków zakażeń boreliozą.  

1 komentarz

  • Link do komentarza czy to źle że wtorek, 05 lipca 2016 10:34 napisane przez czy to źle że

    na Rynku są gołębie, na Rynku jest fontanna z wodą , na Rynku jest "plaża" z piaskiem , w Gnieźnie jest sporo chwastów i wysokiej trawy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane