wtorek, 14 czerwca 2016 09:54

Poznali architekturę miasta i budynków

 
Poznali architekturę miasta i budynków fot. Rafał Jurke

W minioną niedzielę tj.12 czerwca 2016 odbyło się kolejne już spotkanie w ramach cyklu spotkań „Poznaj miasto z przewodnikiem”.

Cykl bezpłatnego oprowadzania przez przewodników od  kilku lat organizowany jest przez Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski”. Tym razem blisko 30. osobowa grupa uczestników zebrała się o godzinie 15.00 pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przy Katedrze, skąd pod przewodnictwem Michała Glejzera – miłośnika historii, Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna, wyruszyła na zwiedzanie miasta.

Tematem spotkania było: „Gniezno – tam gdzie sacrum spotyka się z profanum w architekturze, sztuce i historii”. Grupa najpierw zapoznała się z organizacją i funkcjonowaniem grodu na Wzgórzu Lecha oraz założeniami architektonicznymi Katedry. Następnie ulicą Tumską uczestnicy udali się na Rynek gdzie poznali zasady lokacji miasta w średniowieczu. Przed kościołem oo franciszkanów dowiedzieli się o cechach stylu barokowego w architekturze. Dalej w Katedrze zostali zapoznali się z najważniejszymi zabytkami ukazującymi zmianę spojrzenia ludzi na otaczający ich świat od średniowiecza przez renesans do baroku. Spacer zakończył się przed klasycystycznym pałacem prymasowskim.

Na kolejne spotkanie z cyklu „Poznaj miasto z przewodnikiem” zapraszamy w lipcu.

1 komentarz

  • Link do komentarza Boon wtorek, 14 czerwca 2016 13:12 napisane przez Boon

    oD KIEDY Michał Glejzer przewodnikiem/ ? Miasto w rękach Platformy !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane