sobota, 02 stycznia 2016 13:31

Zmiany w parkowaniu powoli i bez programu

 
Zmiany w parkowaniu powoli i bez programu fot. Rafał Wichniewicz

W sobotę 2 stycznia rozpoczęła swoją działalność nowa, poszerzona Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy jednak o zmianach w większości nie wiedzą.

Mimo iż w ten posylwestrowy czas, spora część gnieźnian postanowiła zrobić sobie wolne, zapowiadane od miesięcy zmiany weszły w życie i objęły prawie całe centrum miasta. Już 1 stycznia ze znaków drogowych, wytyczających podstrefy, zostały zdjęte naklejki zasłaniające informację o ich charakterze - czerwona strefa A, żółta strefa B i zielona strefa C. O ile ta ostatnia zacznie obowiązywać od 4 stycznia, a więc kiedy zaczną pracę urzędy przy których się ona znajduje, tak pozostałe dwie ruszyły dzisiaj - w sobotę 2 stycznia. Ruszyły, ale... nie wiadomo dla kogo.

Jeszcze przed południem skontaktowało się z nami trzech mieszkańców, zdziwionych iż w Biurze Strefy Płatnego Parkowania nie mogli zakupić abonamentu. Jak jeden z nich stwierdził: - Przekazano iż do komputerów dopiero wdrażany jest program ich wydawania. Jak mam teraz kupić abonament w tygodniu, skoro pracuję od rana, kiedy biuro jeszcze jest nieczynne? Trzeba mi będzie kupować bilety do parkowania zanim się uda wdrożyć system - mówił.

Tymczasem po krótkim rekonesansie w centrum miasta po terenie podstrefy A i B, na około 130 zaparkowanych samochodów, wykupione sobotnie bilety do parkowania miało... 7. Część ze starych parkomatów jednak nie działała - m.in. na ul. Łubieńskiego czy przy Targowisku. Na parkomacie na ul. Mieszka I i ul. Mickiewicza, wciąż widniała stara informacja o systemie opłat, wynosząca w przypadku pierwszej z ulic 50 groszy za 15 minut postoju (nowa stawka w podstrefie czerwonej wynosi 80 groszy). Mimo iż parkomat informował o opłacie 50 groszy, po ich wrzuceniu wyświetlała się informacja o zbyt małej kwocie. Spotkany po drodze jedyny kontroler SPP, zajmował się wymianą ww. plansz w starych parkomatach na nowe - kolorami dopasowane do podstref. Jak przyznał, ich zmienianie zajmuje trochę czasu, dlatego nie wszędzie jeszcze pojawiły się nowe.

Wydaje się więc, że w niektórych kwestiach niewiele się zmieniło - zapowiadane rewolucyjne zmiany następują powoli, a na pewno jeszcze wolniej nastąpią w przypadku przyzwyczajeń gnieźnian. Ci zaś muszą uzbroić się w cierpliwość i spostrzegawczość. Ta pierwsza przyda się w przypadku poszukiwania parkometru - na niektórych ulicach trzeba pokonać dystans  100 metrów zanim się do niego dojdzie, a ta druga - w zapamiętywaniu w jakiej podstrefie się parkuje, żeby przypadkiem nie kupić złego biletu. Przykładem może być ul. Sienkiewicza, gdzie parkując blisko skrzyżowania z ul. Chrobrego, najszybciej można zauważyć parkometr na ul. Mickiewicza. Różnica jednak polega na tym, że ta pierwsza znajduje się w droższej czerwonej strefie, a druga - żółtej, w której stawki godzinowe pozostały takie same jak dotychczas. Parkomaty po wymianie mają jednak odpowiednie kolory plansz, dlatego kierowcy powinni się tego pilnować.

W zapoznawaniu się ze zmianami miały pomóc mieszkańcom ulotki, umieszczane za wycieraczkami samochodów - w środku można znaleźć mapkę podzielonego centrum, opis podstref, stawki oraz godziny obowiązywania. Jak można zauważyć na zdjęciach - nie wszyscy jeszcze mieli szansę się z tymi informacjami zapoznać. Zapytanych dwóch kierujących, którzy w sobotę parkowali w centrum miasta przyznało, że o obowiązujących tego dnia opłatach nic nie wiedzieli.

Obszar strefy powiększył się o jedną trzecią, głównie o ulice w południowej i wschodniej części centrum miasta. Z tego też powodu zatrudniono w SPP nowych kontrolerów, a wspierać ich ma, zgodnie z ostatnimi informacjami, Straż Miejska. Funkcjonariusze mają bowiem pilnować przestrzegania przepisów w parkowaniu samochodów na wyznaczonych do tego miejscach. Jak szybko przyjdzie się gnieźnianom przyzwyczaić do zmian? Czas, bynajmniej nie wyznaczony na bilecie z parkometru, zapewne to pokaże.

68 komentarzy

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 08 lutego 2016 22:01 napisane przez szofer

  A ja widzę, że jest coraz łatwiej z zaparkowaniem. Np. cała ulica św. Michała jest pusta, doskonałe miejsce, w centrum i nie jest ani grosza droźsza.

 • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 08 lutego 2016 19:28 napisane przez kierowca

  Dzisiaj trochę sobie po tym Gnieźnie pojeździłem żeby znaleźć wolne miejsce do zaparkowania. Spaliłem więcej benzyny i więcej zapłaciłem za parkowanie.

 • Link do komentarza prawnik środa, 13 stycznia 2016 11:01 napisane przez prawnik

  Gnieźnianin76 - trzeba umiec czytac ustawy, a z tym u Pana jak widać kiepsko.

 • Link do komentarza olek środa, 13 stycznia 2016 10:58 napisane przez olek

  pan "x" wyraźnie jest jeszcze w czasach komuny kiedy przodownicy pracy nie mieli sobót wolnych i wyrabiali 800% normy

 • Link do komentarza Gnieźnianin76 środa, 13 stycznia 2016 10:25 napisane przez Gnieźnianin76

  dokładny przepis odnośnie czasu pracy z KP:
  Art. 129.
  § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144.

  Pozdrawiam :)

 • Link do komentarza x czwartek, 07 stycznia 2016 17:20 napisane przez x

  Panie wertyui,

  w Polsce dniem mamy 6 dni roboczych! Dniem wolnym od pracy jest tylko zgodnie z ustawą niedziela oraz takie dni jak 1 stycznia, 06 stycznia itp.

 • Link do komentarza wertyui czwartek, 07 stycznia 2016 14:49 napisane przez wertyui

  do kodeksów, Wieśków i innych domorosłych prawników : przepis mówi wyraźnie że pobiera się opłatę za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze. W tym przepisie napisano "DNI ROBOCZE”. Dzień roboczy to dzień w którym pracownik wykonuje powierzoną mu pracę w ustalonym czasie pracy. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, czas pracy w ciągu jednego dnia wynosi osiem godzin. Zatem w tygodniu mamy 5 dni roboczych! Czy pracodawca wyznaczy te dni od poniedziałku do piątku czy od wtorku do soboty , to jego sprawa. Natomiast zagadką pozostaje dlaczego w uchwale wyznaczono w tygodniu 6 dni roboczych kiedy z ważniejszych przepisów wynika że w tygodniu możemy się doliczyć 5 dni roboczych ? To w PRL-u obowiązywał 6-dniowy tydzień pracy.

 • Link do komentarza hahahahahaha czwartek, 07 stycznia 2016 12:13 napisane przez hahahahahaha

  prawnik gdyby był prawnikiem to by tutaj się nie wypowiadał o "obowiązywaniu wyroku w kraju", tu nawet nikt nigdzie nie napisał o jakimś "obowiązywaniu w kraju" wyroku z Krakowa , poza tym prawnik powinien mieć wiedzę na temat systemu źródeł prawa w Polsce

 • Link do komentarza precz z komuną czwartek, 07 stycznia 2016 11:08 napisane przez precz z komuną

  w 1981 roku wprowadzono wolne soboty na podstawie 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980

 • Link do komentarza prawnik czwartek, 07 stycznia 2016 11:01 napisane przez prawnik

  Dla "przez dal Wieska" Przeczytac radzę sto razy ten wyrok, to może Pan zrozumie różnicę między ustawą a uchwałą, a poza tym wyrok dla Krakowa nie oznacza,że obowiązuje w całym kraju nawet, gdyby miał Pan rację. Dyskusja powinna byc merytoryczna, a nie folozoficzna w dodatku prowadzona przez niedokształconych dyskutantów.

 • Link do komentarza kodeks czwartek, 07 stycznia 2016 10:56 napisane przez kodeks

  Na poziomie prawa: sobota jest takim samym dniem jak dni od pn do pt. Tylko niedziela ma dodatkowe obostrzenia. Natomiast mówi się jednocześnie o przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy - a które dni są tymi dniami roboczymi zależą od uregulowań w danym zakładzie.

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 07 stycznia 2016 10:00 napisane przez elemeledudki

  Powiem tak rozumie 4,5 stycznia ''promocja nikt nie płaci inkasenci obserwują'' ale dziś mamy 7 stycznia i idąc ulica obok starostwa strefa ''C'' jest dwoje inkasentów przy parkomacie a auta stojące w strefie bez biletów !!! No rewelacja !!! Niby od 8 rano sa pobierane opłaty i co i nic ''PROMOCJA'' i to samo w strefie ''A'' gdzie opłaty sa od 9 rano a auta stoją bez biletów ''PROMOCJA'' że o reszcie ulic nie wspomnę ''PROMOCJA'' ;-) ;-) ;-) To zapytam po ca to wprowadzano ??? Po to aby nie płacić ;-)

  Chyba nikt z kierowców parkujących w SPP nie jest ułomny umysłowo i wie że powinien wnieść opłatę ;-) No to tak dalej ;-)

 • Link do komentarza dla Wieśka czwartek, 07 stycznia 2016 09:33 napisane przez dla Wieśka

  Wieśku a wiesz dlaczego w Krakowie zastrzegają że za postój pojazdów w soboty, niedziele oraz pozostałe dni ustawowo wolne od pracy opłaty nie są pobierane ? Bo to może tak być jak z tym gorącym napojem w kubku co się ta kobieta w USA poparzyła i dostała odszkodowanie to teraz na kubkach piszą że jest gorące.

 • Link do komentarza dla Wieśka czwartek, 07 stycznia 2016 09:23 napisane przez dla Wieśka

  Wiesiek a weź ty sobie poczytaj ten wyrok : http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8C776E4B0C
  to się dowiesz co jest warta ta twoja ustawa o dniach wolnych od pracy w odniesieniu do ustawy o drogach publicznych . Tylko czytaj powoli bez emocji ze zrozumieniem, tam też jest wątek o tej twojej ustawie o dniach wolnych od pracy, i nie odpisuj przypadkiem że w Krakowie obowiązuje inne prawo. Zauważ że w końcówce uzasadnienia napisano : ...........dokonana przez organy wykładnia pojęcia " dni robocze" była nieprawidłowa , gdyż sobota nie jest dniem roboczym w rozumieniu art. art.13b ust.1 i 4 ww. ustawy o drogach publicznych ................
  Zauważ taką ciekawostkę że po tym wyroku na stronie strefy parkowania w Krakowie jest taka informacja - " Opłata za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00. Tym samym za postój pojazdów w soboty, niedziele oraz pozostałe dni ustawowo wolne od pracy opłaty nie są pobierane. " - i podobno że jakoś nie kwapią się do pobierania opłat za soboty a nawet zauważ jak ochoczo podkreślają na swojej stronie że za soboty opłat nie pobierają. http://mi.krakow.pl/strefa-platnego-parkowania/strefa-w-pytaniach-i-odpowiedziach

 • Link do komentarza Wiesiek środa, 06 stycznia 2016 20:54 napisane przez Wiesiek

  Tak dla informacji niedoinformowanego "mądralińskiego": Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy. Według tej ustawy dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele, a poza tym: 1 stycznia - Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

 • Link do komentarza Zyga środa, 06 stycznia 2016 15:24 napisane przez Zyga

  @mądraliński, dla średnio inteligentnego internauty, poszukanie odpowiedniej ustawy w necie nie trwa dlużej, niż kilka sekund!

 • Link do komentarza mądraliński środa, 06 stycznia 2016 15:07 napisane przez mądraliński

  @urzędas - u jakiego źródła , która ustawa ?

 • Link do komentarza Michu środa, 06 stycznia 2016 14:28 napisane przez Michu

  Też tak patrzę na mieście że w tej niby strefie poustawiali znaki które nie bardzo pasują do znaków strefy parkowania, to chyba tak wygląda że ta strefa co miała być od nowego roku to jej chyba jeszcze nie ma. No bo chyba nie można wymagać określonego stosowania się do znaku jak on dotyczy czegoś innego ?

 • Link do komentarza urzędas środa, 06 stycznia 2016 11:17 napisane przez urzędas

  @dżingishan i inni mądralińscy-jak zwykle filozofowanie nie jest karalne, ale o mądrości to raczej zaświadcza. Sobota w myśl USTAWY jest dniem roboczy i zanip palniecie kolejne głupstwo radzę zajrzeć do przepisów u źródła.

 • Link do komentarza mieciu wtorek, 05 stycznia 2016 22:04 napisane przez mieciu

  ta strefa jest nielegalna ponieważ posiada oznakowanie niezgodne z rozporządzeniem ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane