wtorek, 09 czerwca 2015 19:20

„Rynek w sercu wydarzeń”

 

Wielkimi krokami zbliża się IV Królewski Festiwal Artystyczny. Jego inauguracja zbiega się z obchodami Imienin Ulicy Bolesława Chrobrego.

Królewski Festiwal Artystyczny to 6 stanów skupienia kultury: film, literatura, sztuka plastyczna, muzyka, teatr, fotografia. Od kilku lat festiwal to mnogość wydarzeń i spore grono osób nimi zainteresowanych. W tym roku KFA przeprowadzone zostanie w zmienionej formie. Kalendarz imprez został rozciągnięty w czasie i potrwa od czerwca do sierpnia, czyli przez cały okres wakacyjny. Do festiwalu jak zwykle przyłącza się wiele osób i instytucji, także stowarzyszenie SOS dla Gniezna wraz z Imieninami Ulicy Bolesława Chrobrego: - Chcemy lokować wydarzenia na Rynku i ożywiać tym sposobem centrum miasta - mówił Prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

KFA wraz z Imieninami Ulicy Chrobrego rozpoczyna się w najbliższy piątek 12 czerwca. Już od godziny 10:30 na wszystkich mieszkańców czeka wiele atrakcji. - To wielkie święto. Postanowiliśmy zrobić je tradycją i po raz drugi kontynuujemy to wydarzenie. Chodzi o to, żeby ożywić centrum, ale i wyzwolić w obywatelach naszego miasta dumę z tego, że jesteśmy mieszkańcami Gniezna. W tym roku imieniny ulicy potrwają dwa dni i będą miały tak zwane poprawiny. Zaczynamy w piątek o 10:30 korowodem, który witany jest przez ulicę. Sprzedawcy swoje towary wystawią przed budynki, będą także rabaty. Ciekawostką jest, ze restauracja Pietrak wypieka ciasteczka o nazwie Bolesie, żeby Gniezno miało też coś swojego charakterystycznego, tak jak Poznań ma rogale marcińskie - mówiła przewodnicząca SOS dla Gniezna Katarzyna Grodzka.

Do organizacji włącza się wiele szkół i instytucje, między innymi Teatr Fredry, Muzeum Początków Państwa Polskiego, czy Miejski Ośrodek Kultury. Świętowanie pierwszego dnia zwieńczą dwa koncerty lokalnych grup: MISQQ i BAPU.

Drugi dzień to przede wszystkim działania Stowarzyszenia Światowid oraz Automobilklub Wielkopolski. Drugi dzień Imienin Ulicy Chrobrego rozpocznie się od godziny 9:00 od Truskawiska. - To będzie trzeci rok organizacji przez nas tej imprezy. Wcześniej była ona ulokowana w Dziekanowicach, a w tym została przeniesiona na gnieźnieński rynek, który powinien być obsypany truskawkami. Odbędzie się m.in. konkurs kulinarny dla wszystkich gnieźnian. Tematem przewodnim jest truskawka. O 12:00 pokaz kulinarny da znany z telewizji Tomek Jakubiak, który zaskoczy swoimi przepisami. Po nim nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, a następnie pokaz pojazdów zabytkowych -  mówiła Dyrektor Biura Stowarzyszenia Światowid Katarzyna Jórga.

Rajd pojazdów zabytkowych jest elementem Truskawiska. Organizowany jest w okolicach Gniezna, do którego auta dotrą o godzinie 12:00. - Będzie możliwość obejrzenia tych aut między innymi przez mieszkańców Skorzęcina, Trzemeszna, Słowikowa, Ostrowite Prymasowskie. W Gnieźnie pokaz aut będzie o 13:45, a wszyscy uczestnicy rajdu będą walczyć o puchar Prezydenta Miasta Gniezna i puchar Starosty Gnieźnieńskiego. Rajd polega na wykonaniu pewnych zadań i na uzyskaniu jak najmniejszej ilości punktów karnych. Klasyfikacja tego rajdu odbywać się będzie w czterech kategoriach. Najciekawsza to pewnie auta produkowane do 1945 roku, potem do 1965, do 1984 i czwarta klasa specjalna aut marki Volvo. Uczestnicy przyjeżdżają do nas z całej Polski - mówił Wojciech Jórga z Automobilklubu Wielkopolskiego.

Jak mówiła Katarzyna Grodzka Imieniny Ulicy Chrobrego mają być powodem do dumy, a także taką szansą, aby to inne miasta zazdrościły nam imprez, a nie na odwrót jak jest teraz.

Dokładniejszy program dostępny na plakacie:
Program Imienin Ulicy Bolesława Chrobrego


Oczywiście to dopiero początek atrakcji związanych z Królewskim Festiwalem Artystycznym. Jak zapowiada organizator i pomysłodawca festiwalu Piotr Wiśniewski, przez całe wakacje co weekend (i nie tylko) w Gnieźnie będą z tej okazji odbywać się imprezy. Najbliższe ważne wydarzenie już 18 czerwca. Wtedy to w Teatrze Fredy odbędzie się druga gala rozdania nagród kulturalnych Miasta Gniezna - Królików. Po raz pierwszy przyznana zostanie także nagroda Ambasadora Pierwszej Stolicy Polski. Po gali koncert zespołu Mikromusic Acoustic Trio. Wstęp na wydarzenie z bezpłatnymi zaproszeniami dostępnymi w MOK-u. Na temat wydarzeń organizowanych w ramach KFA będziemy Państwa informować na bieżąco na łamach portalu Gniezno24.com.

7 komentarzy

 • Link do komentarza waldi poniedziałek, 29 czerwca 2015 13:41 napisane przez waldi

  senior a kto mówi że się nic nie dzieje, ja jeszcze jestem pod ogromnym wrażeniem konkursów na stanowiska urzędnicze , ustanowienia prezesa TBS i innych takich atrakcji których przez ostatnie lata za bardzo nie mieliśmy .

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 29 czerwca 2015 11:49 napisane przez senior

  Ci, który uważają, ze w naszym miescie nic sie nie dzieje sa bardzo biednymi umysłowo ludźmi. Chcą, by władza, obojętnie jakiej prowieniencji prowadziła ich jak przysłowiowa kwoka z kurczętami. W domu mamusia wypuszczała ich na podwórze i jakoś sobie radzili, a jako dorośli ludzie nuszą byc prowadzeni za rękę i trzeba im organizować czas. Ludzie, czy naprawdę nie potraficie iść do kina, na spacer wokół Gniezna, przeczytać dobrą książkę ( nie potrzba kupować, można wypożyczyć), skorzystać z róznych form dokształcajacych, a więc bezpłatnych w róznych MOKach i EsTeDe-ach i innych organizacjach? Dla Was darmowe pierogi i tandeta objazdowych przygasłych gwiazd ekranu są szczytem intelektualnych marzeń!

 • Link do komentarza ads poniedziałek, 29 czerwca 2015 10:45 napisane przez ads

  Cieszymy się, że RMF do nas przyjechało... Września ma wałbrzyską strefę ekonomiczną, inwestującego VW i Chińczyków... Chleba i igrzysk....

 • Link do komentarza aaaa niedziela, 14 czerwca 2015 10:51 napisane przez aaaa

  a w niedzielę kiedy więcej ludzi ma wolne nic się nie dzieje i mogłoby się wybrać z dziećmi... standard...

 • Link do komentarza mieszkaniec centrum środa, 10 czerwca 2015 20:34 napisane przez mieszkaniec centrum

  do anty) .... wręcz przeciwnie dzieje się za dużo!! byle jakości i hautury. Akcje, apelacje, szum hałas..., wartość dla tego miasta. ??? Żadna. ! Wypicie 15 beczek piwa, trochę jadła i co dalej i co dalej????? Kurz opada i proza szarości brudu etc... Poznajemy was w codziennym działaniu i to przemawia za tym , że ci ze zdjęcia, pomysłu na rozwój i mądre zarządzanie nie mają. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza anty środa, 10 czerwca 2015 18:35 napisane przez anty

  I co mieszkaniec centrum wnosi swoim wpisem? Pewnie pierwszy marudzisz,że nic w Gnieźnie się nie dzieje

 • Link do komentarza mieszkaniec centrum środa, 10 czerwca 2015 15:02 napisane przez mieszkaniec centrum

  PO - czytaj Partia Obłąkanych ... SOS . czytaj Sami O Siebie. z Grodzka na czele. I proszę nie blokować tego wpisu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane