poniedziałek, 25 maja 2015 19:30

Parkowanie w innych miastach

 

W środę 27 maja władze miasta i radni będą dyskutować o Strefie Płatnego Parkowania i proponowanych w niej zmianach. Sprawdziliśmy jak wyglądają strefy w innych miastach.

Problemów z parkowaniem w centrum Gniezna doświadczył chyba każdy, kto porusza się samochodem. Dyskusja w tej sprawie toczyła się od lat jedynie w opinii publicznej, najczęściej w każdą sobotę miesiąca, kiedy w centrum nie ma żadnego miejsca wolnego do postawienia pojazdu. Teraz władze miasta przygotowały uchwałę dotyczącą zmian w strefie i od razu spotkało się to z obszerną krytyką zarówno zwykłych obywateli, jak i niektórych radnych oraz działaczy z różnych środowisk.

Przypomnijmy, że strefa ma zostać m.in. powiększona o kilkanaście ulic, wprowadzone zostaną trzy podstrefy, zmienione będą także stawki za parkowanie w określonych godzinach i ustanowione zostaną nowe identyfikatory dla mieszkańców. O wszystkim informowaliśmy jako pierwsi w ubiegłym tygodniu: Strefa parkowania będzie większa czy Nowe stawki identyfikatorów parkowania.

Teraz postanowiliśmy się przyjrzeć temu, jak wyglądają strefy w innych miastach, podobnych wielkością do Gniezna.

W Lesznie zaparkować za opłatą trzeba od 10:00 do 18:00, czyli tak jak jest do tej pory w Gnieźnie. Miasto posiada dwie podstrefy płatnego parkowania. Pozostawienie samochodu w czerwonej, a więc najdroższej, za pierwsze 30 minut kosztować nas musi 1,20 zł, a godzina 2,40 zł. Druga wynosi 2,80 zł, trzecia 3,30 zł a czwarta i każda kolejna – 2,40 zł.

Podstrefa żółta, leży na obrzeżach czerwonej, gdzie za pierwsze 30 minut liczy się 0,60 zł, pierwszą godzinę 1,20 zł, drugą 1,50 zł, trzecią 1,80 zł i każdą kolejną 1,20 zł.

Karty abonamentowe dla mieszkańca SPP wydawane są na okres nie krótszy niż 3 miesiące. Cena za 1 miesiąc wynosi… 20 zł w strefie czerwonej, a w żółtej 10 zł.

W Koninie od 2012 roku istnieje niewielka strefa płatnego parkowania, obowiązująca od 9:00 do 17:00 i to na zaledwie kilku ulicach w centrum miasta. Trudno porównywać ją z tą gnieźnieńską, jednak cenowo wychodzi to różnie. O ile abonament miesięczny kosztuje 150 zł, a więc tyle samo ile teraz proponowane jest po zmianach w Gnieźnie, o tyle za godzinę parkowania w konińskiej strefie zapłacimy 1,50 zł, za drugą 1,80 zł, trzecią 3,10 zł, a każdą kolejną 1,50 zł.

W Ostrowie Wielkopolskim działają dwie podstrefy, na obszarze niecałego centrum miasta i z różnymi godzinami obowiązywania. Obszar I strefy jest płatny od 10:00 do 18:00, a II od 8:00 do 16:00. To jednak nie zmienia faktu, że w obu podstrefach obowiązuje ten sam cennik. Za godzinę parkowania płaci się 2 zł, za drugą 2,40, trzecią 2,80, a każdą kolejną 2 zł. Co ciekawe, abonament miesięczny jest tu dość drogi i wynosi 176 zł, ale za to odpowiednik naszego identyfikatora dla mieszkańca strefy kosztuje… 12 zł.

Ostrowianie mają także abonamenty dla tych, którzy pracują na terenie strefy lub mają tu nieruchomość  i płacą oni miesięcznie 70 zł.

W Jarocinie strefa obejmuje jedynie część ulic w centrum miasta. Poza tym, wokół jej obszaru, bezpośrednio granicząc z nią, zlokalizowane są trzy parkingi buforowe. Opłata za pierwsze pół godziny postoju w jarocińskiej strefie wynosi 1 zł, godzina 2 zł, druga 2,40 zł, a trzecia 2,80. Każda kolejna już 2,00 zł. Istnieje tu też możliwość wyrobienia sobie karty do parkowania, którą można doładować za dowolną pulę pieniędzy . Za wyrobienie abonamentów, identyfikatorów i elektronicznych kart parkingowych, a także kary za postój bez biletu płaci się w… Straży Miejskiej.

W Inowrocławiu strefą objętych jest kilkanaście ulic w centrum miasta, ale również nie wszystkie. Są one podzielone na dwie podstrefy, ale podział ten dotyczy jedynie czasu objętego opłatą – jedna pracuje od 10:00 do 18:00, a druga od 8:00 do 16:00. Cennik za pierwszą rozpoczętą godzinę wynosi 2,00 zł. Druga to już 2,40, trzecia 2,80 a każda kolejna 2,00 zł. Wyróżniane są trzy rodzaje abonamentu – dla mieszkańca strefy, przedsiębiorcy z obszaru strefy oraz ogónodostępny. Pierwszy z nich kosztuje miesięcznie 10 zł, drugi 50 zł, a trzeci 100 zł.

A w Gnieźnie?

Mając teraz pewien obraz z innych miast, można go skontrastować z informacjami o zmianach w gnieźnieńskiej strefie. Proponuje się wprowadzenie trzech podstref, co jak można zauważyć, nie jest praktykowane zbyt często. Nigdzie jednak strefa nie objęła praktycznie większości centrum miasta, co zaplanowane zostało obecnie w Gnieźnie. Jeśli nowa uchwała zostanie przyjęta, zostanie zaledwie kilka ulic na obrzeżach śródmieścia, które pozostaną poza obowiązkowymi opłatami.

Cenowo też wygląda to dość różnie. Zgodnie z nowymi wytycznymi, w czerwonej podstrefie płacilibyśmy 3 złote za godzinę, a więc najwięcej ze wszystkich przytaczanych tu miast. Strefa żółta jest już bardziej pomyślna, bo w zasadzie niewiele się tu zmieni, poza cenami za identyfikatory i abonamenty. Podrożenie ich i wprowadzenie specjalnych stawek dla osób, które posiadają więcej niż jeden samochód, nie było spotykane w żadnym z analizowanych tu wcześniej miast. Niemniej, wszędzie stosowane są miesięczne stawki w wysokości podobnej, jaka będzie za jeden samochód w gnieźnieńskiej strefie. Nigdzie też nie zastosowano metody z proponowanej podstrefy C (zielonej), gdzie mieszkańcy będą musieli korzystać z parkingów w strefie B, aby zwolnić miejsca dla osób przyjeżdżających w sprawach służbowych do urzędów przy ul. Jana Pawła II i ul. Kościuszki.

Wiadomo, że każdy organizm miejski generuje własne problemy komunikacyjne, na których metody rozwiązania trzeba szukać indywidualne. Żadne miasto nie jest podobne do innego, ale można powiedzieć, że zmiany w gnieźnieńskiej Strefie Płatnego Parkowania są znamienne i w zasadzie będą wyróżniać nasze miasto na tle innych, podobnych wielkością. Czy jednak przyczynią się do poprawy sytuacji na ulicach w centrum? Zobaczymy.

19 komentarzy

 • Link do komentarza Scarlett środa, 27 maja 2015 18:53 napisane przez Scarlett

  Ad miastowy wcale tak szybko nie odjeżdżają nawet ci, co wykupują bilety. No i te niby inwalidy! Wysiada taki kark z samochodu i smieje się w kułak ze wszystkich naokoło, bo on ma plakietkę inwalidy i dziadka chorego w domu, co w zyciu pewnie nie wsiadł do samochodu. Z tymi to należy się wreszcie rozprawić!

 • Link do komentarza miastowy środa, 27 maja 2015 16:34 napisane przez miastowy

  szofer czego mieszasz Ewa napisała o kierowcach wykupujących bilety na określony czas więc nie pisz bzdur że to są ci co notorycznie blokują , naucz się czytać , chyba że jesteś tym urzędnikiem co nie potrafi sprawdzić ile i komu trzeba wydać tych identyfikatorów

 • Link do komentarza szofer środa, 27 maja 2015 14:22 napisane przez szofer

  Do "wyborca też kierowca" Budasza nie lubię, robi wiele złego, ale w sprawie strefy MUSI zrobić porzadek. I dobrze, ze zaczął, choć żle, że nie potrafi poradzić się ludzi z doświadczeniem w tej sprawie. No, ale pycha jest cechą wiodącą Platformy Obywatelskiej. I bardzo proszę pisać na temat, a nie rozmydlac sto tysiącami problemami na raz. Mówimy o strefie i komunikacji, a nie o innych podwyzkach. Strefę musza odczuwać bardziej kierowcy, czy się komu to podoba, czy nie, bo Gniezno jest niestety miastem bardzo ciasnym. Oprócz uporządkowania finansowego należy bezwzględnie wprowadzić parkowanie czasowe w ścisłym centrum i tylko to pomoże w dotarciu do celu mieszkańcom spoza środka miasta. I pani "EWA" niech nie mówi, ze kierowcy po załatwianiu sprawy zaraz odjeżdżają, bo problem tkwi w kierowcach, którzy zamieszkują centrum i notorycznie blokują miejsca nie ruszając swoich bryk nawet miesiącami, co było widoczne poprzedniej zimy, gdzie zasnieżone pojazdy stały bez przerwy.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 27 maja 2015 14:01 napisane przez EagleEye

  Uchwała ta dziś ma być rozpatrywana około godziny 15.30 a 16.00 jeżeli nic się nie przeciągnie.

  Z tego co wiem to w dniu dzisiejszym ta uchwała nie zostanie głosowana bo ma być przeniesiona na po wakacjach br. tak ażeby weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016

  Sam się wybieram na tą sesje i tez jestem ciekaw co tam się będzie w tej sprawie działo ;-)

 • Link do komentarza własnie jestem z centrum! środa, 27 maja 2015 12:12 napisane przez własnie jestem z centrum!

  A dla mnie testem odpowiedzialności radnych bedzie dzisiejsze głosowanie radnych i ich wypowiedzi. I to nie pod publiczkę, a w trosce o porządek komunikacyjny w mieście. Jeżeli ta uchwała zostanie przerżnięta przez tych domorosłych filozofów , którym niezależy ia regulacji parkowania w centrum to znaczy, ze trzeba ich po prostu zmieść i próbować odwołać.

 • Link do komentarza wyborca tez kierowca środa, 27 maja 2015 11:53 napisane przez wyborca tez kierowca

  Kierowca ty chyba masz interes w tej strefie już chyba wiem jaki???? Obrażasz ludzi a ja tu się zgadzam z panem Przemkiem.
  krzyczę o tym od dawna: budasz kombinuje z całą premedytacją i nie potrafi zarządzać, a dodatkowo marnotrawi publiczną kasę na wielotysieczna kase dla nic nie robiących, a nawet szkodzących, urzędasów, kolesi i pociotków!!!!!! kiedy była niczym nie uzasadniona podwyżka komunikacji, za chwile podwyżka wody, a jak znów wsiedliście do samochodów, ( nie wspomnę że to najczęściej narzędzie pracy, w tym samochody służbowe)to płatna strefa parkowania na całe miasto za kosmiczne stawki!!!! a potem będzie darcie, że plebs wiesza się na drzewach!!!!!!!!!!!!!!!!! ja wam tylko przypomnę: nie ma takiej kasy, której to nieudaczne, niedouczone, rządy po - sld nie zmarnowały.

 • Link do komentarza Ewa środa, 27 maja 2015 11:49 napisane przez Ewa

  Żeby uporządkować parkowanie na ulicach to nie trzeba podnosić opłat bo ci co kupują bilety zaraz po załatwieniu sprawy odjeżdżają, natomiast jak w biurze nie potrafią uporządkować sprawy z tymi identyfikatorami to niestety ale jak widać wszystko sprowadza się tak faktycznie do podniesienia opłat za bilety bo ci od identyfikatorów czy zapłacą 10 czy 20zł na miesiąc nie będzie dla nich problemem. Widać że kasa się liczy a nie umiejętne podejście i uporządkowanie . Naprawdę widać jakich mamy urzędników, tak ciężko zrobić porządek z identyfikatorami ? i dla nich wyznaczyć specjalne parkingi ?

 • Link do komentarza kierowca środa, 27 maja 2015 11:00 napisane przez kierowca

  Pan Przemysław gronek - Pan jest przepraszam za wyrażenie, ale tępy, jak zuzyta zyleta. Panie, opłaty to nie jakiś wydumany podatek czy dochód samorządu tylko porządkowanie parkowania w centrach miast. I to na całym świecie, Gniezno jest jednym z nich. Pan naprawdę mógłby się z takim zapałem zająć ważnymi sprawami, a nie pisać w kółko głupoty o parkowaniu, bo pisze pan tak naprawdę nie na temat.

 • Link do komentarza wyborca środa, 27 maja 2015 09:26 napisane przez wyborca

  A ja czekam z niecierpliwością na wystąpienie na dzisiejszej sesji rady w tej sprawie i obronę śródmieścia radnego Niemana. Będę, zobaczę, jaki jest skuteczny?? no chyba, że stołek ??????? tego wiceprzewodniczącego skutecznie zlikwidował opozycje.? I proszę nie blokować tego wpisu drogi moderatorze, jak piszemy o tym panu!!!

 • Link do komentarza Robert środa, 27 maja 2015 06:51 napisane przez Robert

  Porównując to co ma być w Gnieźnie do tych cen w Poznaniu za postój to wychodzi że mamy dorównać cenom z Poznania a za identyfikator dwa razy tyle co w Poznaniu ? To przy okazji niech PO nam załatwi żeby w Gnieźnie była praca i zarobki takie jak w Poznaniu. PO sobie kpiny z nas robi nie dość że muszę codziennie do Poznania jechać do roboty i są koszty to jeszcze za parkowanie samochodu mam więcej płacić ?

 • Link do komentarza Kamil wtorek, 26 maja 2015 10:17 napisane przez Kamil

  do Przemysław Gronek - to trzeba zapytać Budasza na co urząd wydaje kasę , dlaczego na stronie UM nie ma centralnego rejestru umów, ilu nowych zatrudnił i za jaką kasę , kto ze starych dostał podwyżkę w jakiej wysokości , jakie są koszty imprez itd

 • Link do komentarza Przemysław Gronek wtorek, 26 maja 2015 09:10 napisane przez Przemysław Gronek

  Opłata za parkowanie to tak naprawdę kolejny podatek. Dzięki temu centrum umiera bo każdy jak najszybciej odjeżdża i jedzie wydawać pieniądze do galerii. Nowe większe opłaty to zwykłe okradanie mieszkańców szczególnie centrum. Dlaczego miasto reperuje swój budżet kosztem ludzi? Całą strefę powinno się zlikwidować i płatne parkingi niech tworzą prywatni przedsiębiorcy albo takie inwestycje jak parking pod targowiskiem
  KORWiN Gniezno.

 • Link do komentarza jawiemlepiej wtorek, 26 maja 2015 09:09 napisane przez jawiemlepiej

  Ponawiam wątpliwość z równoległego wątku: "Zastanawiające jest, w jakim stopniu miasto jako właściciel publicznych dróg gminnych ma prawo wprowadzać dodatkowe wymagania (w tym przypadku utrudnienia) wobec użytkowników dróg, nieujęte w kodeksie drogowym, a szczególnie w tej jego części, która dotyczy zatrzymywania się i postoju.
  Kodeks wyraźnie precyzuje, kto i gdzie może w Polsce postawić samochód, rower, motorower czy autobus. Czy te opłaty nie ograniczają tych uprawnień, jakie wynikają z kodeksu drogowego?".

  Poza tym ponawiam swoje obserwacje "z innych miast" w Polsce, o których już w podobnych dyskusjach nt. parkowania w Gnieźnie kilkakrotnie wspominałem:
  1. na dużym osiedlu: w podziemiach budynku centrum handlowo-usługowe, nad tym 5 pięter strzeżonego parkingu; cena za 1 miesiąc za 1 samochód - 120,00 zł;
  2. centrum miasta (obok szpitala, uniwersytetu, kilku urzędów, teatru, kina, 300 m od rynku): kilkupiętrowy dom handlowy z kilkupiętrowym parkingiem - za pierwszą godzinę nie płaci się nic, za każdą następną 5,00 zł; to zapewnia rotację pojazdów, zachęca do kupowania w tym domu handlowym i zniechęca tych, którzy chcieliby tam postawić samochód na dłużej, jak na ogólnodostępnym parkingu.
  Obydwa obiekty są prywatne, komercyjne, a parkingi zostały zbudowane po to, aby na nich zarabiać.
  Miasta, o których piszę, są większe od Gniezna, to miasta wojewódzkie. Problemy z parkowaniem w Gnieźnie muszą być rozwiązywane jako problemy specyficzne dla tego miasta. Można coś podpatrzeć i powtórzyć, ale nie wszystko.
  W każdym razie bez budowania parkingów miejsc do parkowania będzie brakować. A ludzie chcą jeździć samochodami, bo tak jest im wygodniej. I to jest normalne.
  Nienormalne jest, że miasto chce zarabiać na swoich mieszkańcach, nękając ich restrykcyjnymi opłatami za parkowanie. Miasto bez tych mieszkańców nie istnieje, to jest dobro wspólne mieszkańców, miasto nie jest własnością urzędu miejskiego i rady miejskiej. Jak długo się o tym nie chce wiedzieć, tak długo będzie trwał ten konflikt interesów. Kiedy wprowadzano tę strefę 15 lat temu, pytałem, na jak długo wprowadza się dodatkową lokalną daninę w postaci opłat postojowych. Powinna być w całości przeznaczana na budowę parkingów i przestać być nakładana, gdy potrzeby w tym zakresie zostaną zaspokojone.

 • Link do komentarza szofer wtorek, 26 maja 2015 00:15 napisane przez szofer

  A ja byłem, jestem i bedę za ograniczaniem postoju w centrum i nikt i nic mnie nie przekona do tego, zeby było inaczej. A jak pozostanie po staremu, to żegnaj Gniezno, już nikt do nas nie będzie zaglądał, bo obcy, gdy będzie musiał pozostawić samochód prawie za miastem, to pojedzie po prostu dalej. Gościnnośc nakazuje pozostawić miejsce dla gościa, więc tylko zmiany w organizacji strefy, a przede wszystkim ograniczenia czasowe pomogą rozwiązać choć w pewnym stopniu ten trudny było nie było problem. No i strefa powinna być poza urzędem, nigdy jako jego jednostka!!! Ale wtedy Budasz nie miałby wpływu na sprawy kadrowe, a w Platformie przecież to jest priorytetem, dla swoich rzecz jasna!

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 25 maja 2015 21:28 napisane przez wyborca

  Rodacy, ściągnijmy sobie z Internetu całą listę nazwisk polityków PO ( zarówno z rady miasta, Rządu jak i z Sejmu Senatu). Tak na wszelki wypadek, aby już NIGDY w przyszłości na nich nie zagłosować w żadnych WYBORACH!!! Za kilka lat będą zmieniali barwy partyjne, kombinowali żeby pozostać przy korycie. Nie dajmy im takiej możliwości. Niech nazwisko każdego polityka z PO kojarzy nam się z oszukanym, upodlonym i okradzionym społeczeństwem polskim. Za te 8 lat olewania nas należy im się próg wyborczy 2 %

 • Link do komentarza zmotoryzowany poniedziałek, 25 maja 2015 21:14 napisane przez zmotoryzowany

  Sprawa jest prosta. Miejsca jak były - tak będą pozajmowane. Ludzie będą płacić więcej, bo i tak nie ma gdzie stać. I zdaje się, że tylko o to UM chodzi. Miejsc nagle się nie namnoży, aut nie zmaleje, budżet urośnie. Ciągnąć kasę na każdym kroku, tyle.

 • Link do komentarza Maria poniedziałek, 25 maja 2015 20:42 napisane przez Maria

  Nie wierzę peowcom, dla mnie to wyciąganie kasy , nie zdziwię si,ę jak jeszcze coś wymyślą z POdwyżkami bo trzeba swoich opłacić

 • Link do komentarza tym poniedziałek, 25 maja 2015 20:31 napisane przez tym

  Widocznie w tamtych miastach potrafili rozwiązać problem bez uciskania ludzi w tych trudnych czasach

 • Link do komentarza Mira poniedziałek, 25 maja 2015 20:12 napisane przez Mira

  bo to będzie taka promocja Gniezna po której każdy będzie omijał nas , tak jak te ulice oznakowane że wszędzie radary i też wypłoszą kierowców, normalnie jak policyjne miasto

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane