sobota, 23 maja 2015 11:00

Święto tych, którzy wykonują szlachetną sztukę

 

Pielęgniarki, pielęgniarze oraz położne z gnieźnieńskiego szpitala wspólnie z PWSZ, obchodzili swoje święto. Odbyła się także uroczystość „czepkowania” studentów II roku.

Wyjątkowy przebieg miały piątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej, które połączono wraz z uroczystym aktem „czepkowania” studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Do auli w gnieźnieńskim Seminarium Duchownym, gdzie odbywała się akademia z tej okazji, przybyli przedstawiciele władz powiatu, uczelni, Zakładu Opieki Zdrowotnej, a przede wszystkim pielęgniarki, pielęgniarze i położne oraz aspirujący na te funkcje – młodzi słuchacze i praktykanci PWSZ.

Uroczystość rozpoczęła się od słowa wstępnego, które wygłosił prorektor ds. studiów prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak: Każda praca zawodowa ma służyć człowiekowi. Są jednak szczególne zawody, wśród których ten kontakt z człowiekiem jest bezpośredni. Myślę, że takim zawodem jest właśnie pielęgniarstwo. Każdy zawód, można powiedzieć, należy wykonywać dobrze i mieć na uwadze drugiego człowieka, który będzie korzystać z owoców naszej pracy, ale pielęgniarstwo na tym tle zaznacza się w sposób wyjątkowy. Następnie do wszystkich zwrócił się p.o. dyrektora ZOZ Krzysztof Bestwina, który podziękował studentom za wybranie tego kierunku studiów, dzięki którym chcą być blisko drugiego człowieka i służyć mu jak najlepiej. Pracownikom ZOZ w dniu ich święta złożył najlepsze życzenia.

Po wstępie i przywitaniu gości, krótki wykład do zgromadzonych wygłosił ks. dr hab. Maciej Olczyk, wicerektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W swoim słowie na temat „Logiki daru w poszukiwaniu etyczno-duchowych motywacji opieki medycznej”, przypomniał znamienne słowa znanego lekarza, etyka i filozofa Heliodora Święcickiego, wypowiedziane w 1912 roku: Medycyna jest bez wątpienia nauką, ale spełnianie zawodu lekarskiego, opiekowanie się chorym było i jest zawsze szlachetną sztuką leczenia.

W dalszej części spotkania, nastąpił akt uroczystego nadania czepków pielęgniarskich dla 67 studentów PWSZ. W gronie tym, zwyczajowo zdominowanym przez panie, znalazło się także kilku panów. Uroczystego aktu „czepkowania” dokonał prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak wraz z prof. Grażyna Bączyk, zastępcą dyrektora Instytutu Nauki o Zdrowiu w PWSZ. Po tej uroczystości, przyszedł czas na wręczanie medali dla zasłużonych pracowników gnieźnieńskiego ZOZ-u. Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego z rąk starosty Beaty Tarczyńskiej, wręczono Małgorzacie Solarek oraz Bogdanowi Ignaszakowi. Krzysztof Bestwina przekazał Medal Koronacyjny Wiesławie Jóźwiak oraz Marioli Gadzińskiej. Podziękowania złożono także pielęgniarkom, które już odeszły na emeryturę – Ewie Chojnackiej oraz Bożenie Lisiewicz.

Pod koniec uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście, którzy dziękowali pielęgniarkom i pielęgniarzom za ich trud oraz poświęcenie w codziennej pracy. Nie zabrakło także słów uznania dla studentów PWSZ, którzy zdecydowali się na ten kierunek studiów i chcą swoją pracą i umiejętnościami służyć drugiemu człowiekowi. Na koniec przed widownią wystąpił z krótkim repertuarem zespół muzyczny, składający się w części ze studentów uczelni.

1 komentarz

  • Link do komentarza ramol70 wtorek, 26 maja 2015 08:16 napisane przez ramol70

    piękna uroczystość!! ciekawe i smutne pytanie - ilu absolwentów pozostanie w Polsce, w Gnieźnie, by tu pracować??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane