środa, 20 maja 2015 11:10

Nowe stawki identyfikatorów parkowania

 

Artykuł, w którym informujemy o proponowanych zmianach w strefie parkowania, wywołał lawinę komentarzy. Dziś prezentujemy pełną listę stawek za identyfikatory dla mieszkańców.

We wtorek 19 maja poinformowaliśmy, że planowana jest modyfikacja dotychczasowej Strefy Płatnego Parkowania, wprowadzającej nowe podstrefy, podnosząca częściowo ceny, a także wprowadzająca zmiany w zakresie stawek abonamentów i identyfikatorów (zobacz także: Strefa parkowania będzie większa).

Poza wzrostem cen parkowania na kilku ulicach w centrum miasta, dyskusję wzbudziły właśnie stawki za abonament i identyfikatory dla mieszkańców. Tak jak zawarto to w poprzednim artykule, w podstrefie A i B abonament będzie droższy i ma wynosić 150 złotych. Roczny abonament ma kosztować 1500 złotych. Dalsze specyfikacje, dotyczące identyfikatorów są bardziej skomplikowane, niż do tej pory i zależne od poszczególnych stref. Widząc, że pojawiły się problemy z rozróżnieniem abonamentu od identyfikatora dla mieszkańca strefy, przekazujemy informacje o dokładnych stawkach dla gnieźnian, którzy zamieszkują obecną i przyszłą (powiększoną) Strefę Płatnego Parkowania. Zmiany te mają zostać dopiero przegłosowane na najbliższej sesji Rady Miasta.

Mieszkańcy chcący zaparkować samochód pod domem, będą musieli dostosować się do nowego, miesięcznego cennika (a nie jak do tej pory - na pół roku). Ci, którzy posiadają więcej niż jedno auto, zapłacą jeszcze więcej. Cytując dosłownie treść projektu uchwały, stawki opłat abonamentowych i zryczałtowanych, kształtują się następująco:

W podstrefie A – czerwonej i w podstrefie B – żółtej:
1) abonament miesięczny 150,00 zł
2) abonament roczny 1.500,00 zł

W podstrefie A – czerwonej:
1) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy A obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na pierwszy pojazd 20,00 zł

Czym jest identyfikator mieszkańca SPP? Uprawnienie do jego wykupienia posiada osoba fizyczna zameldowana w lokalu mieszkalnym w obszarze SPP oraz Strefy Zamieszkania1, będąca właścicielem pojazdu lub użytkownikiem pojazdu (na podstawie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie z instytucjami kredytowymi lub leasingowymi), po przedstawieniu aktualnego potwierdzenia zameldowania wydanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie, dowodu rejestracyjnego potwierdzającego własność pojazdu lub umowy potwierdzającej użytkowanie pojazdu.

2) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy A obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na drugi pojazd 40,00 zł
3) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy A obowiązujący w podstrefie B z 50% bonifikatą dla właściciela pojazdu z aktualną kartą parkingową, kartą seniora lub kartą dużej rodziny miesięczna stawka tylko na jeden pojazd 10,00 zł
4) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy A obowiązujący w podstrefie A z 50% bonifikatą dla właściciela pojazdu z aktualną kartą parkingową miesięczna stawka tylko na jeden pojazd 10,00 zł

W podstrefie B – żółtej:
1) abonament pracowniczy z nr rejestracyjnym pojazdu, obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka 100,00 zł

Czym jest abonament pracowniczy? Obowiązuje on w podstrefie B i wydawany jest osobie fizycznej zatrudnionej na terenie SPP, będącej właścicielem pojazdu lub użytkownikiem pojazdu, po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego zatrudnienie na terenie SPP, zaświadczenia o wykonywaniu działalności gospodarczej na terenie SPP oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu na okres jednego miesiąca.

2) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy B obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na pierwszy pojazd 20,00 zł
3) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy B obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na drugi pojazd 40,00 zł
4) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy B obowiązujący w podstrefie B z 50% bonifikatą dla właściciela pojazdu z aktualną kartą parkingową, kartą seniora lub kartą dużej rodziny miesięczna stawka tylko na jeden pojazd 10,00 zł

W podstrefie C – zielonej:
1) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy C obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na pierwszy pojazd 20,00 zł
2) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy C obowiązujący w podstrefie B miesięczna stawka na drugi pojazd 40,00 zł
3) identyfikator mieszkańca SPP z podstrefy C obowiązujący w podstrefie B z 50% bonifikatą dla właściciela pojazdu z aktualną kartą parkingową, kartą seniora lub kartą dużej rodziny miesięczna stawka tylko na jeden pojazd 10,00 zł

Zgodnie z uchwałą, w podstrefie C (ul. Jana Pawła II oraz ul. Kościuszki od Urzędu Miejskiego do sklepu budowlanego) nie będzie możliwości parkowania z identyfikatorem. Mieszkańcy będą musieli zostawiać swój samochód w podstrefie B lub poza SPP.

Ponadto dla mieszkańców podstrefy A, B i C posiadających aktualną kartę parkingową, kartę seniora lub kartę dużej rodziny będzie możliwość wykupienia identyfikatora z 50% bonifikatą obowiązującego wyłącznie w podstrefie B.

Jednocześnie osoby z identyfikatorami z podstrefy A i B będą miały możliwość bezpłatnego parkowania na parkingu przy ul. Łaskiego.

Nowe stawki, zgodnie z tym co zawarliśmy w poprzednim artykule, mają zostać wprowadzone uchwałą w trakcie głosowania radnych Rady Miasta Gniezna na sesji 27 maja. Wprowadzenie zmian, łącznie z powiększeniem strefy i podziałem na podstrefy, miałoby zostać zrealizowane do końca 2015 roku.

Poniżej prezentujemy mapę podziału stref na terenie centrum miasta.

Strefa Zamieszkania: Chrobrego (od skrzyżowania z ulicą Mieszka I do Rynku), Rynek (z wyłączeniem przejazdu od ulicy Dąbrówki do ulicy Farnej), Łaskiego, Tumska (od Rynku do ul. św. Wojciecha) i Kaszarska.

31 komentarzy

 • Link do komentarza jawiemlepiej poniedziałek, 25 maja 2015 09:13 napisane przez jawiemlepiej

  Zastanawiające jest, w jakim stopniu miasto jako właściciel publicznych dróg gminnych ma prawo wprowadzać dodatkowe wymagania (w tym przypadku utrudnienia) wobec użytkowników dróg, nieujęte w kodeksie drogowym, a szczególnie w tej jego części, która dotyczy zatrzymywania się i postoju.
  Kodeks wyraźnie precyzuje, kto i gdzie może w Polsce postawić samochód, rower, motorower czy autobus.
  Czy te opłaty nie ograniczają tych uprawnień, jakie wynikają z kodeksu drogowego?

 • Link do komentarza lenin poniedziałek, 25 maja 2015 01:29 napisane przez lenin

  Zyga, przecież Anodina porównała pensję Kowalskiego do pensji wysmiewanej przez Bieńkowską, że Kowalski dostał 1000 więcej niż złodziej i idiota! A co do komentatora "kpina z ludzi" to musimy poczekać jeszcze do jesieni, jak PO zostanie wymiecione z parlamentu. Nie będą mieli przełożenia na media i może wtedy zacznie sie w kraju robić porządek. Bo teraz wszędzie tam, gdzie sa macki PO jest nierząd i tyle.

 • Link do komentarza zyga niedziela, 24 maja 2015 19:56 napisane przez zyga

  do Anodina - nie 1000 więcej tylko dał 3208 zł więcej , poprzedni prezes miał 3792zł a Kowalski dostał 7000zł za te 4 godz

 • Link do komentarza kpina z ludzi niedziela, 24 maja 2015 19:32 napisane przez kpina z ludzi

  Podobno w TBS jedyną osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę będzie prezes spółki Kowalski . Czynności w zakresie administracji budynku, nadzoru technicznego oraz utrzymania czystości mają być zlecone firmie zewnętrznej. To się nadaje żeby media krajowe poruszyły temat , szczególnie niech pytają Budasza jaki jest zakres obowiązków Kowalskiego.

 • Link do komentarza Anodina niedziela, 24 maja 2015 19:29 napisane przez Anodina

  Co do pensji Kowalskiego - wiecie dlaczego Budasz dał mu 7 tysiecy? Bo Bieńkowska czołowy przedstawiciel Platformy Obywatelskiej powiedziała, ze w Polsce za 6 tysięcy pracuje tylko złodziej albo idiota! No to Budasz dał ten tysiąc wiecej i to za co?!

 • Link do komentarza Krycha niedziela, 24 maja 2015 19:17 napisane przez Krycha

  @administrator. Ta znajoma jest znajomą Twoją. Ona nie jest kolesiem kolesia i nawet za darmo takiej administracji nie dostanie. Trzeba być kolesiem z doktoratem nadanym z kosmosu. Nie rozumiesz tego.

 • Link do komentarza administrator niedziela, 24 maja 2015 18:44 napisane przez administrator

  @ krycha - te 4 godziny dziennie to jest pic na wodę. Co może facet robić przez 4 godziny dziennie w sytuacji, gdy administracją będzie zajmowała się firma zewnętrzna? Kogo oni maja za idiotów? Moja znajoma ma kamienicę pełną lokatorów. całyc zas w dodatku robi jakieś remonty i ona całą robotę wykonuje sama przez......jeden dzień w miesiącu!!! Tyle czasu zajmuje administrowanie budynkiem kilkunastomieszkaniowym. Panie Budasz, ja Panu znajdę człowieka, który będzie sam administrował, bez pomocy Urbisu czy innej firmy, zrobi to na pewno bardzo dobrze, ma wykształcenie, i co najwazniejsze zna sie na komputerze, i chce tylko 2 tysiace. No jak? podejmuje Pan rozmowę czy nie? Dba Pan o finanse mieszkaniówki czy nie?

 • Link do komentarza Krycha niedziela, 24 maja 2015 13:14 napisane przez Krycha

  Hej! Lokatorka. Te 7000 zł za miesiąc dla Kowalskiego co nic nie będzie robił jest za 4 godz. dziennie, to wg. mnie 1/2 etatu. Kolesie mają się dobrze. A już myślałam, że Budasz myśli samodzielnie, a on słucha się kolesiów. Koleś kolesiowi krzywdy nie zrobi.

 • Link do komentarza lokatorka sobota, 23 maja 2015 21:59 napisane przez lokatorka

  Z tym TBSem i Kowalskim jako prezesem to są jaja, dostanie 7000zl i do tego firma zewnetrzna ma się zajmować tym jednym blokiem ? czyli co Kowalski tylko kasę będzie odbierał ? to jest przegięcie jakiego świat nie widział

 • Link do komentarza lokator sobota, 23 maja 2015 14:39 napisane przez lokator

  Panie gerwazy, penscja dla Kowalskiego idzie z nadwyazki czynszów TBSu, która to nadwyżka miała być przeznaczana zgodnie ze statutem na kumulacje środków na budowe kolejnego bloku. Tak realizuje Budasz polityke mieszkaniową. Najpierw wywalił Landowską i w jej miejsce postawił Krawczyka, który dokładnie robi to samo, no a teraz zamiast zająć się prawem i zgodnością TBSu ze statutem i założeniami, sypie te pieniądze Kowalskiemu do kieszeni i dodatkowo firmom zewnętrznym, bo przeciez on sam nie potrafi robic tego, co robił p. Gawrych.

 • Link do komentarza nadinspektor Gerwazy sobota, 23 maja 2015 09:00 napisane przez nadinspektor Gerwazy

  Jakoś tak dziwnie podwyższenie opłat za postój zbiegło się z podwyższeniem pensji dla Kowalskiego w porównaniu do poprzedniego prezesa TBS , czy to przypadkowy zbieg zdarzeń ?

 • Link do komentarza sekretarka piątek, 22 maja 2015 21:28 napisane przez sekretarka

  A co z buforwyymi parkingami, które proponował onegdaj Kowalski? Przeciez Budasz twierdzi, ze korzysta z jego doświadczenia, mądrości i sprawności zarządzania. No to jak, panowie rozmawiają ze sobą, czy nie???

 • Link do komentarza Właściciel środa, 20 maja 2015 17:11 napisane przez Właściciel

  Do EagleEye - nie masz racji i pioszesz od rzeczy. Ja mam prawo mieć i dziesięć mieszkań, a meldowany mogę być tylko w jednym miejscu. I tak jest ze mną. w niedziele bywa za miastem, a w poszczegolne dni tygodnia tam, gdzie mam ochotę. Meldunek wcale nie świadczy o miom centrum życiowym, i nie opowiadaj, ze jeżeli kroś nie jest meldoway, to mieszka na lewo.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 maja 2015 17:09 napisane przez EagleEye

  A gdzie będzie ten darmowy parking na il.Łaskiego bo jedyny co mi przychodzi do głowy to ten gdzie parkują autokary z wycieczkami i tam jest chyba ten parking w dzierżawie.

  Z tego wynika ze dzierżawa się skończy i przechodzi to pod miasto.No to rewelacja bo autokary z turystami jak miały gdzie parkować tak teraz nie będą miały gdzie parkować .

  Rozumie ze o ten parking przy ul.Łaskiego chodzi !!!

  Dzierżawca tego terenu pewnie pieje z zachwytu ;-)

  Mogli by ten na darmowy parking zrobić ten przy ZOZ-ie na ul. Jeziornej gdzie jest ''Promyk'' bo tam bardzo dużo aut parkuje no chyba ze ''Promyk'' pójdzie out i będzie tam pod SPP przeznaczone miejsce

 • Link do komentarza dżuma środa, 20 maja 2015 16:14 napisane przez dżuma

  abonament pracowniczy będą wykupować prezie, dyrekcja i przyboczni , czy będzie tylko przywilejem dla pracowników niżej opłacanych ?

 • Link do komentarza klientka środa, 20 maja 2015 15:17 napisane przez klientka

  i co na to SOS z p. Grodzką na czele??? jak mamy ożywiać centrum??? jak kupować w centrum??? POparliście budzika to teraz macie!! na zakupy jednak do galerii w Gnieźnie albo Poznaniu, tam nie martwię się jaka strefa, i do tego za darmo parkuję!!

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 maja 2015 15:03 napisane przez EagleEye

  @kowal to jeśli wynajmujesz mieszkanie ''legalnie na umowę najmu'' możesz a wręcz powinieneś zameldować się czasowo w wynajmowanym mieszkaniu a to jest jednoznaczne z tym ze uprawnia Cie to do przedstawienia takowego ''zaświadczenia o zameldowaniu tymczasowym'' pod adresem obowiązywania strefy A,B lub C a tym samym do wydania tobie identyfikatora dla mieszkańca SPP i wtedy nie ma problemu.

  Jak nie masz umowy najmu znaczy ze wynajmujesz mieszkanie ''na lewo'' a tym samym miej pretensje do siebie i właściciela mieszkania.Umowa najmu upoważnia Cie do ''tymczasowego zameldowania'' bez zgody właściciela mieszkania bo mając umowę najmu masz tytuł prawny do korzystania z niego na taki okres jaki obowiązuje umowa najmu

 • Link do komentarza samochodziarz środa, 20 maja 2015 14:46 napisane przez samochodziarz

  Póki sklepy wielkopowierzchniowe nie będą brały za postój to będzie spoko, ciekawe jak sobie poradzą sklepikarze w centrum

 • Link do komentarza 2bylec środa, 20 maja 2015 14:37 napisane przez 2bylec

  Wszystko sprowadza się do jednogo:aby nikt nie mieszkał i nie przyjeżdrzał do cantrum,centrum dla urzędników brawo.

 • Link do komentarza ala środa, 20 maja 2015 13:29 napisane przez ala

  Poznań - za miesiąc identyfikator dla niepełnosprawnych 5zl , dla pozostałych mieszkańców 10zl

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane