Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 maja 2015 13:15

Strefa parkowania będzie większa

 

Jeszcze w tym roku Strefa Płatnego Parkowania w centrum miasta zostanie powiększona. Dodatkowo parkowanie będzie płatne w soboty, a miejscami podrożeje.

Na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta przygotowany został dokument, na bazie którego istniejąca od kilkunastu lat strefa zostanie zmodyfikowana. Pojawią się podstrefy, a opłatą zostaną obciążone kolejne ulice w centrum miasta. Zmiany mają zostać wprowadzone do końca 2015 roku.

Uchwała jest wynikiem działań urzędników, którzy od dłuższego czasu prowadzili analizy systemu parkowania w śródmieściu. Pierwszym efektem tych prac były zmiany, jakie zaszły w parkingu podziemnym pod Targowiskiem, gdzie dokonano modyfikacji regulaminu oraz poprawiono oznakowanie. Teraz przyszedł czas na Strefę Płatnego Parkowania

Z przygotowanej uchwały wynika, że zmian jest kilka. Jedną z nich jest przede wszystkim powiększenie strefy parkowania o kilka nowych ulic. Jakich? Obecny obszar objęty opłatą za postój samochodu, zostanie rozszerzony o ulice: Rybną, Przecznicę, Grzybowo, Łącznicę, Kilińskiego, św. Jana, św. Wojciecha, całość Podgórnej, Łaskiego (od ul. Tumskiej do skrzyżowania z ul. Jeziorną), Chociszewskiego (od ul. 3 Maja do ul. św. Michała), św. Michała (od ul. Wyszyńskiego do ul. Chociszewskiego), Jana Pawła II oraz ul. Kościuszki (odcinek od Urzędu Miejskiego do sklepu budowlanego).

Strefa Płatnego Parkowania zostanie podzielona na trzy podstrefy A, B i C. W każdej z nich obowiązywać będzie inny schemat opłat.

Zmieni się czas funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Od tej pory obowiązywać ona będzie od 9:00 do 18:00 w podstrefie A i B i od 8:00 do 16:00 w podstrefie C. Ponadto, w związku z widocznym deficytem miejsc parkingowych w soboty (jak czytamy w uzasadnieniu), wprowadzona zostanie tego dnia strefa płatnego parkowania w podstrefach A i B w godzinach od 10:00 do 14:00.

Podział centrum na podstrefy Strefy Płatnego Parkowania:

W podstrefę A (czerwoną) wchodzić będą ulice: Franciszkańska, Dąbrówki, Rynek, Kaszarska, Farna, Warszawska (od ul. Farnej do ul. Moniuszki), Rzeźnicka, Moniuszki, Łubieńskiego, Mieszka I (od ul. Dąbrówki do ul. Moniuszki), Chrobrego (od Rynku do ul. Sienkiewicza) oraz ul. Sienkiewicza. Opłata w tej strefie za 15 minut postoju wynosić będzie 80 gr. Godzinny postój będzie kosztować 3 zł, druga godzina 3,60 zł, a trzecia 4,30 zł, każda kolejna 3 zł.

Podstrefa B (żółtą) obejmie zasięgiem najwięcej ulic: Rybna, Przecznica, Grzybowo, Łącznica, Kilińskiego, Chociszewskiego (od ul. 3 Maja do ul. św. Michała), św. Michała (od ul. Wyszyńskiego do ul. Chociszewskiego), Krzywe Koło, św. Jana, św. Wojciecha, Podgórna, Tumska, Łaskiego (od ul. Tumskiej do ul. Jeziornej), św. Wawrzyńca, Słomianka, Zaułek, Bednarski Rynek, Zielony Rynek, Jeziorna (zjazd od Bednarskiego Rynku do ul. Cierpięgi), Cierpięgi, Garbarska, Plac 21 Stycznia (parking podziemny z indywidualnym cennikiem), Warszawska (od ul. Moniuszki do ul. Kościuszki), Mickiewicza, Mieszka I (od ul. Moniuszki do ul. Kościuszki). Tutaj ceny będą niższe i piętnastominutowy postój kosztować będzie 50 gr. Za pierwszą godzinę postoju zapłacimy jak do tej pory - 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za każdą kolejną 2 zł.

Podstrefa C (zielona) jest najmniejszą i obejmie tylko dwie ulice – Jana Pawła II oraz Kościuszki (od Urzędu Miejskiego do sklepu budowlanego). Tutaj ceny będą wynosiły 30 gr za 15 minut postoju, a godzinne parkowanie kosztować będzie 1,20 zł. Druga godzina wynosić ma 1,40 zł.

A co z abonentami? W podstrefie A i B abonament będzie droższy i ma wynosić 150 złotych. Roczny abonament ma kosztować 1500 złotych. Dalsze specyfikacje, dotyczące identyfikatorów są bardziej skomplikowane, niż do tej pory i zależne od poszczególnych stref. Mieszkańcy chcący zaparkować samochód pod domem, będą musieli dostosować się do nowego, miesięcznego cennika (a nie jak do tej pory - na pół roku). Ci, którzy posiadają więcej niż jedno auto, zapłacą jeszcze więcej.

Nie podrożeją kary za nieuiszczenie opłaty za parkowanie samochodu i nadal wynosić one będą 50 zł, a w przypadku uiszczenia w ciągu 7 dni – 30 zł. Wzrosną jedynie stawki kar za przekroczenie czasu postoju samochodu, w zależności od podstrefy – w A będzie wynosić ona 20 zł, w B – 15 zł, a w C – 10 zł. 

Nowe zasady mają zostać uchwalone w trakcie posiedzenia Rady Miasta Gniezna 27 maja br. Zgodnie z treścią uchwały, zmiany mają zostać wprowadzone do końca 2015 roku.

58 komentarzy

startpoprz.123nast.koniec