wtorek, 19 maja 2015 13:15

Strefa parkowania będzie większa

 

Jeszcze w tym roku Strefa Płatnego Parkowania w centrum miasta zostanie powiększona. Dodatkowo parkowanie będzie płatne w soboty, a miejscami podrożeje.

Na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta przygotowany został dokument, na bazie którego istniejąca od kilkunastu lat strefa zostanie zmodyfikowana. Pojawią się podstrefy, a opłatą zostaną obciążone kolejne ulice w centrum miasta. Zmiany mają zostać wprowadzone do końca 2015 roku.

Uchwała jest wynikiem działań urzędników, którzy od dłuższego czasu prowadzili analizy systemu parkowania w śródmieściu. Pierwszym efektem tych prac były zmiany, jakie zaszły w parkingu podziemnym pod Targowiskiem, gdzie dokonano modyfikacji regulaminu oraz poprawiono oznakowanie. Teraz przyszedł czas na Strefę Płatnego Parkowania

Z przygotowanej uchwały wynika, że zmian jest kilka. Jedną z nich jest przede wszystkim powiększenie strefy parkowania o kilka nowych ulic. Jakich? Obecny obszar objęty opłatą za postój samochodu, zostanie rozszerzony o ulice: Rybną, Przecznicę, Grzybowo, Łącznicę, Kilińskiego, św. Jana, św. Wojciecha, całość Podgórnej, Łaskiego (od ul. Tumskiej do skrzyżowania z ul. Jeziorną), Chociszewskiego (od ul. 3 Maja do ul. św. Michała), św. Michała (od ul. Wyszyńskiego do ul. Chociszewskiego), Jana Pawła II oraz ul. Kościuszki (odcinek od Urzędu Miejskiego do sklepu budowlanego).

Strefa Płatnego Parkowania zostanie podzielona na trzy podstrefy A, B i C. W każdej z nich obowiązywać będzie inny schemat opłat.

Zmieni się czas funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Od tej pory obowiązywać ona będzie od 9:00 do 18:00 w podstrefie A i B i od 8:00 do 16:00 w podstrefie C. Ponadto, w związku z widocznym deficytem miejsc parkingowych w soboty (jak czytamy w uzasadnieniu), wprowadzona zostanie tego dnia strefa płatnego parkowania w podstrefach A i B w godzinach od 10:00 do 14:00.

Podział centrum na podstrefy Strefy Płatnego Parkowania:

W podstrefę A (czerwoną) wchodzić będą ulice: Franciszkańska, Dąbrówki, Rynek, Kaszarska, Farna, Warszawska (od ul. Farnej do ul. Moniuszki), Rzeźnicka, Moniuszki, Łubieńskiego, Mieszka I (od ul. Dąbrówki do ul. Moniuszki), Chrobrego (od Rynku do ul. Sienkiewicza) oraz ul. Sienkiewicza. Opłata w tej strefie za 15 minut postoju wynosić będzie 80 gr. Godzinny postój będzie kosztować 3 zł, druga godzina 3,60 zł, a trzecia 4,30 zł, każda kolejna 3 zł.

Podstrefa B (żółtą) obejmie zasięgiem najwięcej ulic: Rybna, Przecznica, Grzybowo, Łącznica, Kilińskiego, Chociszewskiego (od ul. 3 Maja do ul. św. Michała), św. Michała (od ul. Wyszyńskiego do ul. Chociszewskiego), Krzywe Koło, św. Jana, św. Wojciecha, Podgórna, Tumska, Łaskiego (od ul. Tumskiej do ul. Jeziornej), św. Wawrzyńca, Słomianka, Zaułek, Bednarski Rynek, Zielony Rynek, Jeziorna (zjazd od Bednarskiego Rynku do ul. Cierpięgi), Cierpięgi, Garbarska, Plac 21 Stycznia (parking podziemny z indywidualnym cennikiem), Warszawska (od ul. Moniuszki do ul. Kościuszki), Mickiewicza, Mieszka I (od ul. Moniuszki do ul. Kościuszki). Tutaj ceny będą niższe i piętnastominutowy postój kosztować będzie 50 gr. Za pierwszą godzinę postoju zapłacimy jak do tej pory - 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za każdą kolejną 2 zł.

Podstrefa C (zielona) jest najmniejszą i obejmie tylko dwie ulice – Jana Pawła II oraz Kościuszki (od Urzędu Miejskiego do sklepu budowlanego). Tutaj ceny będą wynosiły 30 gr za 15 minut postoju, a godzinne parkowanie kosztować będzie 1,20 zł. Druga godzina wynosić ma 1,40 zł.

A co z abonentami? W podstrefie A i B abonament będzie droższy i ma wynosić 150 złotych. Roczny abonament ma kosztować 1500 złotych. Dalsze specyfikacje, dotyczące identyfikatorów są bardziej skomplikowane, niż do tej pory i zależne od poszczególnych stref. Mieszkańcy chcący zaparkować samochód pod domem, będą musieli dostosować się do nowego, miesięcznego cennika (a nie jak do tej pory - na pół roku). Ci, którzy posiadają więcej niż jedno auto, zapłacą jeszcze więcej.

Nie podrożeją kary za nieuiszczenie opłaty za parkowanie samochodu i nadal wynosić one będą 50 zł, a w przypadku uiszczenia w ciągu 7 dni – 30 zł. Wzrosną jedynie stawki kar za przekroczenie czasu postoju samochodu, w zależności od podstrefy – w A będzie wynosić ona 20 zł, w B – 15 zł, a w C – 10 zł. 

Nowe zasady mają zostać uchwalone w trakcie posiedzenia Rady Miasta Gniezna 27 maja br. Zgodnie z treścią uchwały, zmiany mają zostać wprowadzone do końca 2015 roku.

58 komentarzy

 • Link do komentarza ub czwartek, 01 lutego 2018 21:17 napisane przez ub

  dostalem bilecik ale konto bez dwoch cyfr

 • Link do komentarza Leukocyt poniedziałek, 05 października 2015 20:26 napisane przez Leukocyt

  No pięknie pan Badacz budzi miasto, na Rybnej parkometry, ulica odstrzelona bardzo ładnie. Ale klatki schodowe to ZAGROŻENIE ŻYCIA!!!! Pod numerem 15 tyczki trzciny lub tataraku wystają z sufitu zgłaszane nie raz do administratora. Dopiero się ludzie obudzą jak im na głowę sufit spadnie KATASTROFA!!!!

 • Link do komentarza kierowca piątek, 12 czerwca 2015 10:05 napisane przez kierowca

  Na początku sobota była objęta strefa parkowania, później na wniosek kilku radnych sobota została wyłączona z tej strefy no i zaczął się horror. Żli turyści, którzy własnie z soboty odwiedzali nasze miasto - odjeżdżali z kwitkiem, ponieważ nie było kawałka wolnego miejsca, źli klienci, którzy także nie mogli zaparkować, wszystko w rozkładzie i obrońców wolnej strefy w soboty zapytuję: Czy o to Wam chodzi, by nikt nie mógła zaparkować choćby na godzinę, bo inni zostawiają swoje samochody na cały dzień skutecznie blokując mozliwość zaparkowania innym? Jeżeli tak ma wyglądać gościnność gnieźnian i uprzejmość nawet w stosunku do siebie, to ja dziękuję, ale jest gorzej z ludźmi, niż myślałem.

 • Link do komentarza ola piątek, 12 czerwca 2015 06:46 napisane przez ola

  Rozwiązanie uznające sobotę za dzień, który powinien być traktowany na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy zostało przyjęte w postępowaniu podatkowym jak i w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Ciekawe co na to radni ?

 • Link do komentarza zibi czwartek, 11 czerwca 2015 22:55 napisane przez zibi

  Ustawa o drogach - Art. 13b. 1. Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

 • Link do komentarza grzegorz czwartek, 11 czerwca 2015 19:34 napisane przez grzegorz

  Sąd zajmie się sprawą płacenia za parkowanie w soboty

  Czytaj więcej na http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/na-drogach/news-sad-zajmie-sie-sprawa-placenia-za-parkowanie-w-soboty,nId,1833711#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 • Link do komentarza załamany sobota, 30 maja 2015 16:25 napisane przez załamany

  Jak się mówiło wszystkim że Budasz to stara klika to by mi oczy wydrapali...to że ktoś wam pozwala co tydzień tańczyć na Rynku i biegać wokół Łazienek nie da wam więcej kasy w waszych portfelach...szkoda że inteligencja nie idzie w parze z mądrością bo szkoły to oni może pokończyli ale oceny to chyba za kury i kaczki dostawali....

 • Link do komentarza szklarz67 piątek, 29 maja 2015 23:08 napisane przez szklarz67

  Witam
  To, co zrobili Prezydent i Rada Miasta dobije finansowo mieszkańców oraz pobliskie sklepy będące w tych strefach.
  Wiele rodzin posiada kilka samochodów, zmusiła nas do tego sytuacja rynkowa, musimy jeździć do pracy kilka dziesiąta kilometrów poza Gniezno, zarabiamy najniższą krajową, nie będzie nas stać na wykupienie kart postojowych.
  Piękne hasło "Obudzić miasto" miało zmylić wyborców a w rzeczywistości jest inaczej, Prezydent i Rada Miasta działają przeciwko mieszkańcom, zamiast ich wspierać.
  Większość Radnych mieszka poza strefą parkowania, dlatego tak łatwo przyszło im uchwalić te zmiany.
  Chciałbym podziękować tym Radnym którzy byli przeciwko.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 maja 2015 14:59 napisane przez mieszkaniec

  Takie kretyńskie" udogodnienia" mogą się zrodzić tylko w głowach PO-wskiej, bezmyślnej władzy. I to ma być przyjazne miasto ??? Powinniśmy zlikwidować całkowicie SOP . Sklepikarze i rzemieślnicy , jeśli jeszcze jacyś szczątkowi są w tym Ciemnogrodzie będą musieli pozamykać sklepy , bo większość klientów będzie robić zakupy w marketach gdzie można swobodnie zaparkować. To kolejny cios władzy w lokalną przedsiębiorczość. Kiedyś przed pojawieniem się strefy parkowania Gniezno tętniło życiem a targowisko przyciągało mnóstwo kupców i kupujących. Mamy kolejny dowód jak władza PO nienawidzi swoich rodaków i robi wszystko by utrudniać nam życie. Jesienią spakujemy ich i wyślemy wszystkich na wyspy zulu gula. Gnieźnianie obudźcie się bo Polska już się przebudziła !!! Nie dajmy się tak traktować.

 • Link do komentarza asdfghj środa, 20 maja 2015 23:05 napisane przez asdfghj

  Panie "aaa". nie tylko, że nie mam etaciku w SOP, ale ich nie lubię i mam swoje zdanie na temat funkcjonowanie tej instytucji. Uważam także, ze jak najszybciej powinna znaleźć się poza strukturami urzędu. Dla dobra nas wszystkich! Ale co do zmian organizacji parkowania jestem za daleko idącymi zmianami i popieram wnioskodawów, choć naprawdę szkoda, ze prezydent jest wszechwiedzący i nie konsultuje tych spraw ze społeczeństwem. Odbije mu się to czkawką przy nabliższych wyborach, jak sie już odbiło jego idolowi Komorowskiemu, któremu nagle rozjaśniają się w głowie proste sprawy, ktorych dotąd nie zauważal.

 • Link do komentarza aaa środa, 20 maja 2015 19:42 napisane przez aaa

  Zdaje się, że asdfghj ma etacik w SOP.

 • Link do komentarza asdfghj środa, 20 maja 2015 18:56 napisane przez asdfghj

  Dzieci, typu "aaa" i inne - do piaskownicy, a nie do dyskusji o powaznych problemach miasta!

 • Link do komentarza aaa środa, 20 maja 2015 17:04 napisane przez aaa

  Na okreslonych ulicach wprowadziłbym zasadę darmowego parkowania przez np dwie godziny Po tym czasie należy odjechać. . Czas początku parkowania określałby kierowca zostawiając za szybą karteczkę z godziną początku parkowania. Zlikwidowałbym biuro SOP i ogłosiłbym licytację dla firm, które chciałyby wywozić samochody, które nie respektują ograniczeń czasowych Słono i dobrowolnie zapłaciliby za takie prawo. . Owszem, byliby tacy, którzy pilnie przestawialiby pojazdy, ale to margines i dość beznadziejne zajęcie.. Generalnie mamy prosty system, bez SOP, parkometrów i całkowicie problem zdjęty z głowy miasta. Kto chce niech doszlifuje szczególy i od jesieni po nowemu!

 • Link do komentarza maria środa, 20 maja 2015 11:37 napisane przez maria

  kierowca II jest chyba jednym z tych wysoko uposażonych urzędników oderwanym od realiów podobnie jak PBK , i myśli że jest taki dobrobyt bo na ulicach stoją samochody nie pojmując że teraz nowy rower jest droższy od starego samochodu

 • Link do komentarza Monia środa, 20 maja 2015 11:24 napisane przez Monia

  Do "tymi" - jak nie mam na chleb, to sprzedaę samochód i wszelkie uwagi o posiadaniu przez bezrobotnych samochodów są nie na miejscu. Samochód mozna kupić nie za 2 tysiące a nawet za 500 zlotych ale jego utrzymanie kosztuje tyle, że te pieniądze starczą na utrzymanie rodziny A kupować tylko po to, zeby stał przed domem - no cóż płacić trzeba i tyle. Podatki i ubezpieczenie zdrowotne też trzeba płacić i nikt się nie pyta, czy masz kasę czy nie.

 • Link do komentarza tymi środa, 20 maja 2015 11:15 napisane przez tymi

  kierowco II - wysokie bezrobocie świadczy że pozostali którzy mają pracę dostają niskie zarobki i żyją w ciągłym zagrożeniu czy tą pracę utrzymają , mają śmieciowe umowy itd a samo posiadanie samochodu nie jest czymś nadzwyczajnym gdy można kupić auto sprawne nawet za 2000zł

 • Link do komentarza Stefan środa, 20 maja 2015 11:06 napisane przez Stefan

  A na Bednarskim parkuje prawie za frico rodzina, którą prawie w całości utrzymuje gnieźnieński MOPS. Dlatego popieram uchwałę i jeszcze bym co nieco do niej dorzucił!

 • Link do komentarza kierowca II środa, 20 maja 2015 11:03 napisane przez kierowca II

  Komentatorze "tymi" bezrobotni nie posiadają samochodów, a przynajmniej nimi nie jeżdżą. Więc zastanów się, na drugi raz, co piszesz.

 • Link do komentarza Wiki środa, 20 maja 2015 11:01 napisane przez Wiki

  @ EagleEye Identyfikator rozni sie od abonamentu tym ze moga go wykupic jedynie mieszkancy strefy platnego parkowania, a abonament moze wykupic kazdy. Dla mnie jest jasne ze to sa dwie rozne sprawy. Wiec po co wprowadzac zamieszanie!!!

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 maja 2015 11:00 napisane przez EagleEye

  @irena

  Ja nie twierdzę ze identyfikator będzie kosztował 150 zł bo pisałem iż w rozmowach z włodarzami miasta cena za ''miesięczny identyfikator przypisany do danej strefy A,B i C'' dla mieszkańca miał wahać się w cenie 20/30zł miesięcznie bo cena 150 zł niezależnie czy ma być abo czy identyfikator jest absurdalna a do tego z tego co wiem taki abonament jest teraz tyle zenie wiem czy jest on na miesiąc czy na pół roku

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane