poniedziałek, 18 maja 2015 12:10

Kreatywność w parze z działaniem

 

W czwartek 14 maja w Zespole Szkół w Niechanowie został podsumowany Powiatowy Projekt „My Kreatywni”, realizowany we współpracy z gminnymi szkołami.

Do projektu włączyły się gminy Niechanowo, Witkowo, Trzemeszno i Czerniejewo. Już od lutego zespoły uczniowskie pracowały twórczo i kreatywnie nad zadaniami, które wybrały spośród zaproponowanych przez organizatorów  lub sami ustalili dla siebie zadanie, pozwalające rozwinąć pomysłowość i wyobraźnię.

Już po raz trzeci Grażyna Kozanecka przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska oraz dyrektor Zespół Szkół w Niechanowie Elżbieta Rzepecka – Roszak, zaprosiły do udziału w projekcie edukacyjnym zaprzyjaźnione placówki oświatowe. W tegorocznej edycji wzięły udział: Gimnazjum z Trzemeszna, Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego z Witkowa, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Mielżyna, Zespół Szkół Publicznych z Czerniejewa, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Jarząbkowa oraz Zespół Szkół- Szkoła Podstawowa im M. Kopernika i Gimnazjum im. gen. J. Wybickiego z Niechanowa.    

Pomysłowość i kreatywność naszych młodych odkrywców przeszły najśmielsze wyobrażenia zarówno jury jak i organizatorów. Wśród wykonanych prac znalazły się: pojazd mechaniczny z kartonu i metalu, poruszany siłą mięśni; trzymetrowej długości rower, maszyna do wyrobu cukierków, postać kosmiczna, wiatraki – modele  źródeł energii odnawialnej; traktor z kartonu. Widownia i zaproszeni goście mogli posłuchać niecodziennego utworu muzycznego, wykonanego przy użyciu nieszablonowych instrumentów (m.in. butelek). Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja „śmiesznej pogody”, którą zapowiedzieli… bogowie z Olimpu.

Nie lada wyzwanie mieli członkowie jury: Wójt Gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar, radny powiatu gnieźnieńskiego Marek Gotowała, dyrektor GOK w Niechanowie Teresa Jastrzębska oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Niechanowie Małgorzata Trzaskowska. Zgodnie z regulaminem oceniano oryginalność prezentacji, dobór materiałów, estetykę i sposób zaprezentowania wytworu własnej wyobraźni. Po długiej naradzie jury nagrodziło statuetką za I miejsce grupę młodzieży z Gimnazjum w Trzemesznie, którzy przedstawili krótki spektakl o „śmiesznej pogodzie”, wykorzystując samodzielnie wymyślone i wykonane przyrządy meteorologiczne.   II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niechanowie i ich niezwykły pojazd mechaniczny, na III miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły w Jarząbkowie, prezentując swój gigantyczny rower.

Zmagania konkursowe obserwowali również dyrektorzy szkół : z Czerniejewa Henryk Czarnecki, z Witkowa Bernardetta Nowak, z Jarząbkowa Magdalena Smarzyńska, z Trzemeszna Sławomir Kupś, z Niechanowa Róża Grabowska i Małgorzata Wojciechowska.

Szczególne słowa uznania należą się Grażynie Kozaneckiej, która pozyskała środki na sfinansowanie wycieczki do Wrocławia dla wszystkich uczestników projektu. Przewodnicząca Ziemi Gnieźnieńskiej zainicjowała organizację wycieczek dla tych uczniów, którzy są wyjątkowo aktywni, „chce im się chcieć”, wykonują dodatkowe prace i wykazują przy tym bardzo dużo kreatywności.

Słowa podziękowania należą się także opiekunom grup uczniowskich, pod okiem których rozwijała się twórcza inwencja młodych ludzi.   

Podsumowanie projektu i zaangażowanie młodzieży pokazało, że warto ich zachęcać do działania, rozwijać wyobraźnię i pomysłowość. Młodzi dowiedli starej prawdy: „jeśli dasz mi wędkę, ryby złowię sam”. Tak właśnie się stało! W nagrodę 22 czerwca grupy wyjadą na wycieczkę, a jednocześnie integrują się środowiska uczniowskie i nauczycielskie ze szkół powiatu gnieźnieńskiego. Już dziś zapewniono o przygotowaniach do kolejnych edycji projektów edukacyjnych. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Marzena wtorek, 19 maja 2015 11:13 napisane przez Marzena

    Brawa dla organizatorki wycieczki do Wrocławia! Ze też są ludzie, którym się chce, choć zazdrosników w naszym Niechanowie nie brakuje!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane