środa, 13 maja 2015 18:00

Króliki oprowadzą turystów po Gnieźnie

 

Już za kilka lat turyści będą mogli znaleźć w centrum miasta postacie królów. Mają do nich prowadzić… króliki.

To jeden z pomysłów, przedstawionych w trakcie środowego posiedzenia Komisji Promocji, Kultury i Turystyki. Radni spotkali się, aby omówić kilka kwestii dotyczących spraw związanych z tą ostatnią dziedziną. Zainteresowanie wzbudził jednak pomysł, przedstawiony przez urzędników.

Jednym z punktów spotkania, była strategia turystyczna, budynki zabytkowe, historyczne i możliwości ich wykorzystania jako promocji Gniezna. Wśród tych możliwości wskazano jedynie pomysł stworzenia izby pamięci dla miasta Gniezna. Koncepcję taką przedstawił radny Krzysztof Modrzejewski: - Proponuję zaadaptowanie pomieszczeń w Starym Ratuszu, w lokalu po banku na salę historii miasta Gniezna. W naszym mieście od wielu lat się mówi o powstaniu muzeum upamiętniającego jego historię. Samo muzeum jest obwarowane określonymi zasadami działania, a na początku mogłoby to być coś mniejszego. W Luboniu pod Poznaniem taka sala powstała i sprawdza się doskonale, a obiekt podlega bibliotece tej miejscowości. Zdaniem radnego, to pomoże wciągnąć turystów w głąb miasta. Zaapelował, żeby przy planowanym na 2016 rok remoncie budynku ratusza przy ul. Chrobrego, zastanowić się nad zaplanowaniem takiej instytucji w jego pomieszczeniach. Piotr Wiśniewski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gniezna ds. kultury wyjaśnił, że w projekcie gruntownej rewitalizacji obiektu, planowane jest wykonanie czegoś zbliżonego do pomysłu radnego.

W trakcie spotkania radnych padło też pytanie dotyczące pomysłu utworzenia Traktu Królewskiego na terenie miasta: Czytamy, że na jego trasie planowane są do zainstalowania rzeźby pięciu koronowanych w Gnieźnie królów oraz małych królików. W jakiej to miałoby być formie? - pytał Krzysztof Modrzejewski. Królików? - dopytywali się z niedowierzaniem inni radni. Pomysł ustawienia rzeźb królów pojawiał się już od lat i teraz myślimy o tym, aby ustawić je w formie pięciu postaci w różnych punktach miasta. Będą rozmieszczone w taki sposób, aby turystę bardziej wprowadzić w miasto w ich poszukiwaniu. Przewodnikiem ma być królik, który miałby znajdować się w różnych miejscach, prowadzących do władców - przekazał Piotr Wiśniewski. Ustawionych miałoby zostać pięć rzeźb pięciu koronowanych w Gnieźnie królów. Dlaczego królik? Nagrodą kulturalną Miasta Gniezna jest królik w koronie, który jest wyróżnieniem dla twórców i animatorów w naszym mieście. Poza tym to też gra słów. Taki królik pojawiałby się w różnych miejscach, podobnie jak bachusy w Zielonej Górze, które wystają z różnych miejsc kamienic i mogłoby to stanowić żartobliwy podejścia do tradycji miasta królów - przyznał Piotr Wiśniewski.

Pomysł realizacji postaci królów oraz prowadzących do niego królików jest dosyć kosztowny. W założeniu co roku byłaby odsłaniania każda kolejna postać króla, w skali zbliżonej do wysokości człowieka. Obecnie już zaplanowany został przebieg traktu, ale na dalsze działania trzeba w tej chwili poczekać.

W trakcie środowego spotkania poruszono także kwestie związane z wykorzystywaniem logo miasta do promocji wydarzeń i omówiono przygotowania do tegorocznej Koronacji Królewskiej, która powiększy nieco swój obszar działania (o czym szerzej napiszemy w osobnym artykule). Radny Ryszard Niemann zapytał jeszcze przewodniczącego komisji Macieja Maciejewskiego o kwestię powołania Dariusza Pilaka na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury: - Czy pan przewodniczący, jako członek komisji konkursowej, mógłby nam przedstawić tę wizję współpracy pana Dariusza Pilaka z urzędem i jakie propozycje przedstawił kandydat? Maciej Maciejewski odpowiedział: - Ja nie jestem w stanie tego przedstawić, bo nie wiem czy jestem kompetentny tego typu rzeczy przedstawiać na komisji. Poinformowano, że mimo zaproszenia, nowy dyrektor placówki nie mógł być obecny na spotkaniu komisji ze względów zdrowotnych.

Pod koniec posiedzenia przedstawiono także informacje w sprawie marcowych wniosków, dotyczących siedziby Informacji Turystycznej. Jak przekazano, sprawie wykonania podjazdu dla wózków do biura oraz zainstalowaniu mapy miasta na elewacji kamienicy, nadano dalszy bieg i obecnie trwają dalsze rozmowy.

25 komentarzy

 • Link do komentarza starababa sobota, 16 maja 2015 08:57 napisane przez starababa

  cóż, jedni widzą w stanie pomroczności "białe myszki" inni króliki... nic dodać nic ująć!! Skoro mamy być miastem Królów, to nie królików!!

 • Link do komentarza pytajnik sobota, 16 maja 2015 00:49 napisane przez pytajnik

  Czy idol Tusk przyjedzie odwiedzić gnieźnieńskie króliki ?

  Czego nie zrobiono przez lata,
  To żadna akcja na wariata,
  Nic nie pomoże cwaniakowi,
  Kiedy wymyka się korytko,
  To bajeczki, że da się wszystko,
  Kupią tylko jacyś frustraci,
  Lub ten, który rozum utracił.

 • Link do komentarza Marycha czwartek, 14 maja 2015 16:12 napisane przez Marycha

  Siedzace dwa kroliki POd orlem xD 3x2 i impreza trwa ^^

 • Link do komentarza pipi czwartek, 14 maja 2015 16:02 napisane przez pipi

  Szaleńcy : w początkowym okresie trzeźwości alkoholik przypomina małe, bezradne dziecko... czy to dążenie do zabawy w króliczki? Tak jak ktoś napisał najlepiej w różowych strojach.

 • Link do komentarza Ochotnik czwartek, 14 maja 2015 12:48 napisane przez Ochotnik

  Ja pitolę. Co wam się nie podoba w króliczkach? Te futrzane ogoneczki czy różowe inności. Mówię wam, a znawca ze mnie niezły, że jak w Gnieźnie powstanie "The Playboy Club" z króliczkami to więcej promocji dla miasta nie potrzeba, a ruch się zrobi, że hej. Z niejednego pieca chleb jadłem, znawca ze mnie doskonały.

 • Link do komentarza też Tomasz czwartek, 14 maja 2015 10:28 napisane przez też Tomasz

  A gdzie są pomysły Budasza? Gdzie on w ogóle się podział? Oprócz balonu nowo zatrudnianych, ktory niebawem pęknie, niczego nowatorskiego w tym mieście nie widać. A ile obiecywał! Widać, ze były to puste słowa takie, jak cała jego formacja!

 • Link do komentarza turysta czwartek, 14 maja 2015 09:34 napisane przez turysta

  Oprócz katedry jakie jeszcze są atrakcje turystyczne w Gnieźnie ?

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 14 maja 2015 09:01 napisane przez Koryfeusz

  Po co rzeźby królików? Ja mam inny pomysł, bardziej żywy i oryginalny. Mianowicie odpowiednio przygotowani urzędnicy przebrani za królików by oprowadzali turystów i pełnili funkcję przewodników.

 • Link do komentarza dk czwartek, 14 maja 2015 08:59 napisane przez dk

  @Oburzony wyborca
  Ma Pan rację w kwestii MOK. Arogancja władzy sięga zenitu. Niszczy się demokrację lokalną, zupełnie ignoruje fakt, że rada i radni sprawują kontrolę nad władzą wykonawczą i administracją.
  Co do sali - jest parę znaków zapytania. Po pierwsze, znając gnieźnieńskie realia, nie wiadomo czy kiedykolwiek ona powstanie. Po drugie, jeśli powstanie, to prawdopodobnie wszyscy decydenci przyzwyczają się do tego faktu na tyle, że nie będą widzieć najmniejszej potrzeby utworzenia Muzeum Historycznego m. Gniezna, o którym wspominał radny. Po trzecie, rzeczywiście może wyjśc z tego "świetlica", i to nawet taka z popiersiami gnieźnieńskich "zasłużonych"
  Moim zdaniem, jednak trzeba zaryzykować. Z przekonaniem, że sala to dopiero początek. I przypominać o sprawie jak najczęściej. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza maturzysta czwartek, 14 maja 2015 08:22 napisane przez maturzysta

  Ręce opadają na tych z PO !!! Same buuule !

 • Link do komentarza oburzony wyborca czwartek, 14 maja 2015 00:01 napisane przez oburzony wyborca

  A ja uważam, że sala z jakimś tam czymś w pierwszej stolicy Polski to obraza dla miasta i jego historii! A moze urządzić ją jeszcze w stylu świetlicy szkolnej z gazetkami ściennymi z obrazkami z dawnych lat! Ludzie, Wy się zajmijcie wizją rozwoju miasta, jego posprzątaniem, a nie zabierajcie się do rzeczy, o których nie macie bladego pojęcia. Ośmieszacie się po kolei, od urzędników począwszy na tych radnych kończywszy. Naprawdę, nie róbcie sobie z Gniezna jaj. Jakieś króliki ( z tym to idźcie do cyrku, bo tam króliki z rękawa wylatują) teraz jakieś świetlice! Czy Was wszystkich już naprawdę pogieło? Z tego wszystkiego wynika, ze nie dorośliście do pełnienia rół, które Wam to społeczeństwo przekazało. A kim sa Wasi wyborcy wystarczy posłuchac Waszych pomysłów i głupich odpowiedzi na zapytania innych radnych. Radny nie wie, czy może odpowiadać na pytanie drugiemu radnemu o sprawach, które nie są i nie mogą być zadnymi tajemnicami! Ludzie, przecież Wy pełnicie funkcje publiczne i za publiczne, czyli nasze pieniądze!

 • Link do komentarza dk środa, 13 maja 2015 21:35 napisane przez dk

  "Królik" jako nazwa nagrody za dokonania artystyczne jest w porządku. Króliki oprowadzające turystów nie są w porządku. Każda dosłowność w takich sprawach źle się kończy.
  A pomysł sali poświęconej historii naszego miasta - w Starym Ratuszu jest bardzo dobry.

 • Link do komentarza Rejtan środa, 13 maja 2015 21:31 napisane przez Rejtan

  My mieszkańcy Gniezna powinniśmy zadbać,aby na rynku na widoku ,katedry powstała wspaniała kolumna przedniego granitu przedstawiająca
  GNIAZDO z orłem.Byłby to dar mieszkańców dla pierwszej stolicy,oraz symbol miasta ,nieprzeciętna atrakcja dla turystów.Z królikami to błahy pomysł.

 • Link do komentarza historyk środa, 13 maja 2015 21:30 napisane przez historyk

  Tak egzotycznej władzy w Gnieźnie od tysiąca lat nie było!

 • Link do komentarza Gilbert środa, 13 maja 2015 20:08 napisane przez Gilbert

  Co kurra ? Króliki ? :D :D :D

 • Link do komentarza wmp środa, 13 maja 2015 20:00 napisane przez wmp

  ciekawe co oni piją/wąchają/podjadają w tej sali obrad?? oni tak na trzeźwo?? ... nie wiedziałam, ze tak można....

 • Link do komentarza dk środa, 13 maja 2015 20:00 napisane przez dk

  Alicja w krainie czarów...

 • Link do komentarza lenin środa, 13 maja 2015 19:48 napisane przez lenin

  Misiu - osłów nie potrzeba kupować. przeciez one są i to zywe!

 • Link do komentarza Miś środa, 13 maja 2015 19:37 napisane przez Miś

  Kurna, oni na tej komisji za moją kasę zajmują się pierdołami jak stare baby. O co im chodzi? Orły już są, teraz króliki. Może małpy poustawiać to przynajmniej byłyby do tych wymyślaczy podobne. Słoń też był. A osła jeszcze nie było. Osły by nam pasowały.

 • Link do komentarza turystka środa, 13 maja 2015 19:35 napisane przez turystka

  prima aprilis w tym roku już był!! więc króliki jakoś do królów nie za bardzo, myślę, że przeróżnych postaci na dworach królewskich było tyle, że dalibyście radę coś innego wymyślić!!
  inne zwierzęta, tez nie bardzo:
  parada krów - to już było,
  kolorowe misie są z Berlina
  kolorowe króliki były w starym browarze w ub.r.
  może konie, nawiązywało by to do tradycji posiadania stadniny państwowej kiedyś w Gnieźnie, poza tym dookoła Gniezna pełno prywatnych stadnin i hodowli - to może w ramach reklamy by coś ufundowali, a co więcej konie to polska tradycja nawet królowie korzystali z tego zwierzęcia. ....

  a króliki dla mnie osobiście kojarzą się z Berlinem - murem w tym mieście http://www.filmweb.pl/film/Kr%C3%B3lik+po+berli%C5%84sku-2009-508355

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane