niedziela, 10 maja 2015 13:15

W podzięce za ofiarną i odważną służbę

 

W minioną sobotę strażacy powiatu gnieźnieńskiego obchodzili swoje święto. Wręczono awanse i odznaczenia.

W tym roku uroczystości odbyły się w Niechanowie. Rozpoczęły się one przemarszem spod Zespołu Szkół do parku przed pałacem. Na czele szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska, a za nimi przedstawiciele straży pożarnej, parlamentarzyści, władze powiatowe i gminne, służby mundurowe i bohaterowie tego dnia – strażacy z jednostek państwowych i ochotniczych naszego regionu.

Po dotarciu do parku, rozpoczęła się msza święta, sprawowana przez proboszcza tutejszej parafii – ks. Andrzej Ziółkowski. W swojej homilii nawiązał do postaci św. Floriana, patrona strażaków, ale także podkreślał znaczenie ich zawodu w społeczeństwie: - Nie każdy chciałby wejść tam, gdzie wy wchodzicie. Nie każdy chciałby ratować życie innym tam, gdzie wy jesteście, gdzie macie odwagę i męstwo by wejść nawet w ogień, aby ratować mienie, dobytek a przede wszystkim drugiego człowieka. To jest zdumiewające. To jest odwaga - mówił w kazaniu proboszcz.

Po zakończeniu nabożeństwa, miała miejsce druga część oficjalnych uroczystości. Po rozpoczęciu apelu i zawieszeniu flagi państwowej na wysięgniku wozu strażackiego, przemówienie do wszystkich wygłosił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, mł. bryg. Jacek Michalak: - Z okazji Dnia Strażaka, pragnę złożyć wam funkcjonariuszom, druhom oraz pracownikom cywilnym komendy, serdeczne życzenia i podziękowania za codzienną realizację zadań, poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego oraz pomnażanie naszego dorobku pożarniczego, oraz dobry wizerunek, jaki mamy w oczach społeczeństwa. Wyrazy wdzięczności kieruję i podziękowania kieruję również do seniorów służby, którzy wnieśli wiele wkładu we współczesne oblicze ochrony przeciwpożarowej. Wymienił też aktualne zapotrzebowania, plany i założenia dalszego funkcjonowania straży pożarnej na terenie powiatu i kraju. Następnie przemówienia wygłosili Jacek Kowalski, wiceprezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Gniezno oraz Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo.

W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczanie awansów strażakom powiatu gnieźnieńskiego. Wyróżnienia wręczał mł. bryg. Jacek Michalak, a gratulacje składał również bryg. Wiesław Pokorski, przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Poznaniu. Ponadto rozdano również podziękowania za wieloletnią i ofiarną służbę, działanie na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej i kształcenia świadomości wśród lokalnych społeczności. Wyróżniono także delegację strażaków z niemieckiego Teltow-Fläming, regionu partnerskiego dla powiatu gnieźnieńskiego.

Po zakończeniu apelu i przemówieniach zaproszonych gości, odbyła się część nieoficjalna ze wspólnym posiłkiem dla wszystkich obecnych na wydarzeniu. Do końca uroczystości nie pozostała jednak spora część strażaków, która była obecna na niej, pełniąc jednocześnie czynną służbę. W trakcie apelu bowiem otrzymali oni wezwanie do dużego pożaru w Kłecku i kilka wozów obecnych na spotkaniu, wraz z obecną załogą, musiało jechać na interwencję. Taka okoliczność tylko podkreśliła czynną ofiarę strażaków w ochronie mienia i ludzi, nieustannie wyczekujących sygnału alarmu. Niech więc takie święto i społeczne uznanie, jakim się cieszą, będą dla nich najlepszą nagrodą za codziennie pełnioną służbę.

1 komentarz

  • Link do komentarza pytajnik niedziela, 10 maja 2015 20:55 napisane przez pytajnik

    A dlaczego Naczelny sikawkowy zdjał czapeczkę?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane