piątek, 08 maja 2015 13:45

Dzień Zwycięstwa w cieniu pamięci

 

Przedstawiciele władz i delegacje stowarzyszeń oraz instytucji, wspólnie uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Zwycięstwa. Z tej okazji w piątkowe południe pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w trakcie II wojny światowej pojawili się gnieźnianie, którzy zechcieli uczcić ten dzień. 

Do zgromadzonych w Parku im. Tadeusza Kościuszki przemówił wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Perspektywa 70 lat od chwili oficjalnego zakończenia działań wojennych na frontach całej Europy, nie kończy dyskusji i sporów, dotyczących tych wydarzeń. Historycy, publicyści i politycy nadal spierają się w wielu kwestiach i ocenach przyczyn i konsekwencji II wojny światowej dla Europy i świata. Wspominając dziś bohaterów, ale i ofiary tego konfliktu, wszystkim jego uczestnikom jesteśmy zobowiązani cześć i honor.

Narodowy Dzień Zwycięstwa został uchwalony ustawą z 24 kwietnia 2015 roku. Zniosła ona oficjalnie dotychczas obowiązujący dekret z 1945 roku, mówiący o obchodzeniu Dnia Zwycięstwa 9 maja. 8 maja  1945 roku, późnym wieczorem, Niemcy podpisały bezwarunkowy akt kapitulacji wobec przedstawicieli trzech państw alianckich – USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR. W związku z inną strefą czasową, w Związku Radzieckim był już 9 maja i to właśnie ten dzień został uznany w tym kraju za dzień zwycięstwa, który został potem wprowadzony we wszystkich państwach bloku wschodniego.

Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem, do zgromadzonych przemówił jeszcze przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Glejzer: - Dla nas Polaków ta data potrafi być niejednoznaczna, gdyż zaraz potem nad Europą zapadła żelazna kurtyna, co oznaczało, że na kolejne 50 lat Polska znalazła się we wschodniej strefie wpływów Związku Radzieckiego czyli jednego z państw, które przyczyniło się do rozpoczęcia II wojny światowej. Podziękował wszystkim za udział i uczczenie pamięci tych, którzy w tej wojnie ponieśli największą ofiarę. Na zakończenie tej skromnej uroczystości odśpiewano Rotę.

2 komentarzy

  • Link do komentarza podróżnik piątek, 08 maja 2015 22:44 napisane przez podróżnik

    Bingo~! Ma rację mieszkaniec Gniezna, dośc tego cyrku z kłanianiem się betonowemu obeliskowi ze składaniem kwiatów. Byłem w Wielkiej Brytanii i widziałem skromne wianeczki, może nawet były sztuczne, żeby dłużej poleżały. Ale w Polsce, im większa bieda, tym większy wypas. Te pieniądze, co wydajecie na kwiaty przeznaczcie na jakiś zbożny cel, na głodne dzieci, na trzęsienie ziemi w Nepalu itp.

  • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna piątek, 08 maja 2015 21:28 napisane przez mieszkaniec Gniezna

    Komu Wy wszyscy składacie te kwiaty? Sobie, bo pokazuje Was telewizja. Opamiętajcie sie, z roku na rok jest coraz więcej delegacji, kupa pieniędzy idzie na te kwiaty, które na drugi dzień są jednym wielkim śmietnikiem. Czy nie potraficie skladać hołdu w inny sposób?Wystarczą 3-4 znicze, to takie swiatełka pamięci, a kwiaty niech w imieniu mieszkańców będzie jedna wiązanka. Naprawdę, bogatsze kraje na zachodzie nie robią takich cyrków, jak Wy! Zmarli tego nie widzą i nie tego oczekują w dowód pamięci i wdięczności.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane