Wydrukuj tę stronę
niedziela, 03 maja 2015 18:30

„Jest to dzień upamiętniający próbę naprawy Polski”

 

Wyjątkowo uroczysty przebieg miały tegoroczne uroczystości, upamiętniające 224. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego w gnieźnieńskiej Katedrze. Każda z tych trzech społeczności, ojczyzna, naród, rodzina, posiada swoje własne dobra i swoje własne prawa, które muszą być przestrzegane, aby można było osiągnąć właściwą doskonałość. Dobro wspólne, o którym tak często słyszymy i które tak często odnosimy właśnie do tych wspólnot, nie jest pojęciem sprzecznym z dobrem jednostki - mówił w swojej homilii bp Krzysztof Wętkowski. 

W dalszej części biskup nawiązał także do historii powstania pierwszej, europejskiej konstytucji. Polska, niegdyś największe państwo w Europie, zaczyna się chylić ku upadkowi. Prywata bierze górę nad troską ojczyzny, zapomniano co znaczy słowo patriotyzm. Zdrajcy poszli na służbę Rosji carskiej, która rosła w potęgę. To wówczas grupa patriotów podejmuje się próby ratowania ojczyzny, uchwalając Konstytucję 3 Maja. Nie została ona wcielona w życie, a w czasach zaborów była ona symbolem trudnej odnowy moralnej i społecznej i takim symbolem pozostaje do dzisiaj - przekazał bp Wętkowski.

W mszy brali udział przedstawiciele władz powiatu i miasta, a także radni, działacze, licznie zgromadzone poczty sztandarowe oraz mundurowi. Po zakończeniu nabożeństwa, wszyscy udali się na plac przykatedralny, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości. Do zgromadzonych przemówiła starosta Beata Tarczyńska: - Dzień 3 maja 1791 roku był wielkim zwycięstwem tych, którzy pragnęli Polski jako zdrowego i silnego organizmu. To oni rozumieli prawdziwą ideę demokracji, oraz potrafili się wznieść ponad własne interesy i przywileje. Niestety, konstytucja była dokonaniem, które nastąpiło zbyt późno, aby uratować naszą państwowość. Nie pozwolili na to nasi sąsiedzi. Pod koniec przemówienia, starosta zwróciła się do wszystkich z apelem:: - W dniu w którym możemy słusznie nazwać dniem naprawy Polski, dniem naprawy Rzeczypospolitej, pragnę zaapelować do samorządowców, przedstawicieli organizacji samorządowych, lokalnych działaczy społecznych i mieszkańców naszego powiatu, o zaangażowanie i współpracę we wszystkich działalnościach pro publico bono. Potrzebna jest nam dzisiaj ciężka praca i podjęcie wspólnej odpowiedzialności po to, aby mogli pewnie i uczciwie patrzeć w przyszłość, bo przyszłość ma na imię Polska.

W dalszej części, mjr Grzegorz Schmidt z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, odczytał Apel Pamięci przywołujący wszystkich twórców trzeciomajowej konstytucji, posłów Sejmu Wielkiego i wojny polsko-rosyjskiej z 1792 roku. Następnie obecny na uroczystości oddział Wojska Polskiego, oddał trzykrotną salwę honorową. Po tym nastąpiło tradycyjne składanie kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przez przybyłe delegacje. Akt ten zakończył się wypuszczeniem gołębi, symboli pokoju, po którym było wspólne odśpiewanie „Roty”. Uroczystości towarzyszyła gra Powiatowej Orkiestry Dętej oraz śpiew chóru Metrum.

Ostatnią część uroczystości stanowiło widowisko historyczne w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego, pt. „Witaj Majowa Jutrzenko”. W jego trakcie, na plac zawitał swoim powozem król Stanisław August Poniatowski, a całość inscenizacji nawiązywała do wydarzeń sprzed 224 lat. Wszystkiego dopełniała obecność grupy rekonstrukcyjnej z Gdańska, która przebrana w stroje i mundury z XVIII wieku, wzbudzała zainteresowanie całej rzeszy przybyłych gnieźnian. Można powiedzieć, że tegoroczne obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja były wyjątkowe.

Galeria

2 komentarzy