piątek, 24 kwietnia 2015 17:00

Powstanie nowa książka o Gnieźnie

 

„Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski” – taki tytuł będzie nosić nowa monografia Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej, której premierę zaplanowano na 2016 rok.

W miniony czwartek, jednym z punktów uroczystości związanych z obchodami Święta Patrona Miasta Gniezna świętego Wojciecha, w Starym Ratuszu podpisano porozumienie w sprawie stworzenia nowej publikacji, dotyczącej dziejów naszego miasta. Zgodnie z założeniami, publikacja ma być dziełem stanowiącym kompendium wiedzy o Grodzie Lecha od jego prehistorycznych początków, aż po czasy nowożytne.

Pomysłodawcą powstania takiej publikacji był poseł Zbigniew Dolata: - Zastanawiałem się, w jaki sposób uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski, aby został trwały ślad po tych uroczystościach, które będą miały miejsce w 2016 roku. Nasunęło mi się, by to była monografia Gniezna, dzieje tego miasta. Te, które mamy obecnie, napisane pod redakcją prof. Topolskiego, są sprzed 50 lat i są skażone grzechem pierworodnym, taką indoktrynacją komunistyczną i szczerze mówiąc mamy wielki deficyt wiedzy o Gnieźnie, takiej której można by wykorzystać chociażby do nauki - przekazał poseł PiS.

Prace nad publikacją rozpoczną się już wkrótce, a jej opracowaniem zajmie się zespół historyków z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koordynatorem całego projektu został prof. dr hab. Józef Dobosz, dyrektor Instytutu: - Mam nadzieję, że Wydział Historyczny przyczyni się do tego, że Gniezno będzie jeszcze lepiej wypromowane w całej Polsce niż jest teraz. Ta monografia ma na celu nie tylko tę stronę naukową, ale ma również promować miasto. To jest myślę bardzo ważna rzecz i będziemy starali się dołożyć wszelkiej naszej wiedzy, żeby to dzieło wypadło jak najlepiej- mówił Józef Dobosz chwilę przed podpisaniem porozumienia.

Jest to kolejna wspólna inicjatywa miasta i powiatu, ale nie powstałaby ona gdyby nie poseł Zbigniew Dolata, który zaraził nas ideą powstania właściwiej, prawdziwej historii naszej polskości od początku. Głównie chodzi też tu o odkłamanie historii, bo ta która powstała wiele lat temu, nosiła znamiona poprzedniego systemu. Poza tym mieszkańcom też należy się, żeby po tylu latach otrzymali nową publikację, do której mogliby z chęcią sięgać - przekazał Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.  W podobnym tonie wypowiedziała się Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński: - Ostatnia taka monografia została wydana w 1965 roku, także jest to długi okres czasu dla historyków, którzy pewnie mają nowe odkrycia, nowe uwagi co do naszych dziejów. Dzisiaj to porozumienie rozpoczyna oficjalną współpracę, która zakończy się w 2016 roku, kiedy to zostanie ona wydana. To ważne wydarzenie dla Gniezna i jego mieszkańców.

Tytuł książki „Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”, ma być jednocześnie elementem promującym historyczność naszego miasta oraz jego znaczenia na mapie kraju: - To dotyczy także promocji miasta, bo trochę zdezerterowaliśmy z tego pola i zaraz znaleźli się tacy, którzy zaczęli twierdzić, że początki państwa miały miejsce gdzie indziej, jednak najczęściej pada stwierdzenie o ośrodku poznańskim, który próbuje nam to pierwszeństwo odebrać - wyjaśnił Zbigniew Dolata.

Czwartkowe porozumienie podpisane w miniony czwartek, sygnowane było przez prezydenta miasta Gniezna Tomasza Budasza, starostę Beatę Tarczyńską, prof. dr hab. Józefa Dobosza, prof. UAM dr hab. Marka Nawrockiego, prorektora ds. informatyzacji i współpracy z gospodarką oraz Roberta Gawła, etatowego członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Nowa publikacja zostanie w całości sfinansowana ze środków Miasta Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego. Jej wartość ma łącznie wynieść 200 tysięcy złotych. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza myślący sobota, 25 kwietnia 2015 16:21 napisane przez myślący

  Czy budasz jest uczciwym, mądrym ,praworządnym prezydentem ? - odpowiedź brzmi????.
  Czy Dolata wie co to są ważne sprawy dla polaków i mieszkańców tego miasta a szczególnie ludzi młodych ?- odpowiedź brzmi????
  Pani Tarczyńska będąca w większości w opozycji pytam, Pytam mądrych nie głupców NA co zasługują obecne władze w RP????
  Panie Gaweł, a kto jak nie szkolni historycy byli narzędziem i przez wiele lat w prali mózgi młodym ludziom i przekazywali zakłamaną historię, ci sami co dzisiaj chcą ją odkłamać----? - Pytam.
  Co wnosi to do rozwoju!!!!!!!!!!!! naszego upadłego, smutnego, brudnego /.... miasta?

 • Link do komentarza jajakoja sobota, 25 kwietnia 2015 14:42 napisane przez jajakoja

  Lodo: jest sporo współczesnych nam prac na temat początków Państwa Polskiego, które rewidują ustalenia z lat 60. XX w. w oparciu o nowe wyniki badań. Do najciekawszych trzeba zaliczyć "Początki Polski" prof. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej, a także koncepcje prof. Tomasza Jasińskiego (np. art. "Początki Polski w nowym świetle" z 2007 roku).
  Z jakiegoś powodu zdecydowano się na nową interpretację początków piastowskich w wykonaniu prof. dr hab. Józefa Dobosza, którego zainteresowania koncentrują się raczej wokół okresu o 100-200 lat późniejszego, szczególnie czasy Mieszka Starego (Kalisz), Kazimierza Sprawiedliwego (Kalisz-Kraków), oraz na zakonie cystersów.

 • Link do komentarza jajakoja sobota, 25 kwietnia 2015 13:41 napisane przez jajakoja

  A może przydałby się również jakiś popularno-naukowy film? Ostatnio w jakiejś telewizji pokazywali film o tzw. Karpackiej Troi w Trzcinicy (grupa pleszowska i kultura Otomani-Füzesabony) sprzed 6000 lat - http://www.karpackatroja.pl/. Bardzo interesujące i warte obejrzenia rekonstrukcje i zbiory.

 • Link do komentarza lodo sobota, 25 kwietnia 2015 13:01 napisane przez lodo

  Swego czasu słuchałem wykładu prof. Dobosza, mocno pokrętny jak teorie prof. koćki - Krentz, ale zapłać to zmienią zdanie o .180 stopni

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane