środa, 22 kwietnia 2015 10:15

Kolejne krewkarty rozdane

 

Ponad 120 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, odebrało swoje krewkarty.

Młodzi mieszkańcy naszego regionu, po raz kolejny udowodnili, że potrafią dzielić się swoim życiem z innymi. Wszystko w ramach projektu „Błękitna krew”, rozpoczętego w 2012 roku, który do dziś realizowany jest z widocznym sukcesem. W miniony wtorek, ponad 120 uczniów szkół ponadgimnazjalnych odebrało swoje „krewkarty”, czyli dokument potwierdzający posiadaną przez nich grupę krwi.

Obecna na spotkaniu Anna Zawadzka, kierownik działu marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przyznała, że zapotrzebowanie na krew w przyszłości będzie rosnąć: - Zwracam się do was z wyrazami uznania i podziękowania za to co robicie. Chcę powiedzieć, że w was, jako młodych dawcach krwi, jest ta przyszłość. Wszyscy mówią, że statystyki są nieubłagane i mamy starzejące się społeczeństwo, średnia wieku rośnie, a wraz z tym rośnie średnia wieku i możliwość zachorowania. Proszę was, abyście kontynuowali oddawanie krwi. Tak długo jak będziecie zdrowi i będziecie mieli chęci, tak długo nasze społeczeństwo będzie się czuło bezpiecznie, że tej krwi nam nie zabraknie.

Do zgromadzonych w sali sesyjnej zwrócił się także dr Włodzimierz Pilarczyk, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Gnieźnie: - Wchodzicie w tej chwili w dorosłość. Dorosłość to znaczy między innymi odpowiedzialność, którą wy bierzecie w swoje ręce. Myślę, że takie decyzje, jak oddawanie krwi, to takie świadectwo odpowiedzialności, przede wszystkim za ludzi potrzebujących i znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Słowo wygłosiła również starosta Beata Tarczyńska, która zachęciła także do rejestracji jako dawcy szpiku: - To bardzo ważna decyzja, którą musicie podejmować świadomie. Dlatego taka akcja jest bardzo ważna, bo jak widać często odbywają się poszukiwania dawców. Maria Hofman, koordynator Fundacji Anny Wierskiej Dar Szpiku z Poznania, również zachęciła wszystkich do oddawania szpiku, przypominając, że taki podpisany akt woli dawcy, ważny jest przez wiele lat i nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni „ten” telefon. Jako żywy dowód ratowania życia, zgromadzonym pokazał się Adam Kaczmarek, który dziś żyje właśnie dzięki temu, że otrzymał szpik od innej osoby.

W dalszej części spotkania, uroczystego wręczenia krewkart dokonały osoby zaangażowane w projekt. Każdemu z uczniów wręczany był certyfikat uczestnictwa, krewkarta oraz bransoleta z grupą krwi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane