środa, 22 kwietnia 2015 08:45

W poszukiwaniu pracy

 

Po raz kolejny odbyły się Gnieźnieńskie Powiatowe Targi Pracy. Aula I Liceum Ogólnokształcącego, wypełniła się mieszkańcami poszukującymi zatrudnienia.

Jak za każdym razem, także i w tym przypadku, w auli pojawiło się dziesiątki stoisk firm i instytucji, oferujących zatrudnienie lub pomoc w jego odnalezieniu w kraju, a także za granicą. Tegoroczne Targi Pracy były pod tym względem jednymi z największych od lat, ponieważ rozstawiło się w sumie 77 różnych instytucji z terenu powiatu gnieźnieńskiego i nie tylko: - Jest to okazja do bezpośredniego kontaktu i liczba pracodawców, którzy się wystawili, mówi sama za siebie. W tym roku jest ich rekordowa liczba, a są tu obecne także agencje pracy, także myślę, że każdy kto jest zainteresowany pracą, będzie mógł coś dla siebie znaleźć - mówi Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie.

Na stoiskach rozstawione były różne firmy i instytucje. Wśród tych nie brakowało przedstawicieli gnieźnieńskiej Policji, Staży Pożarnej i Zakładu Karnego, ale pojawiły się także Urząd Skarbowy i ZUS, które informowały o aktualnych obowiązkach pracodawcy względem pracownika, a także o możliwościach podjęcia działalności gospodarczej, czy sposobów pozyskania środków na jej uruchomienie. Wielu z przybyłych przynosiło ze sobą swoje życiorysy i listy motywacyjne, które zostawiali u niektórych z pracodawców: - Być może ktoś, kto bezpośrednio na targach nie znajdzie się tej określonej pracy, może liczyć na odezwanie się pracodawców, którzy zbierają aplikacje. Są tu z nami firmy, które współpracują z nami od lat i gdyby nie było efektów, to myślę że na targi by nie przychodzili - mówi Małgorzata Matczak.

Urzędy prezentowały także oferty staży czy szkoleń, jakie przechodzić można w ramach przygotowania do zdobycia stanowiska pracy. Tłumy w sali pokazały, że zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia wciąż istnieje. Liczne rozmowy pomiędzy szukającymi, a przedstawicielami stoisk upewniły, że bezpośrednia rozmowa jest jednym z najlepszych sposobów na przekonanie się o swoich możliwościach podjęcia zatrudnienia.

23 komentarzy

 • Link do komentarza KUKIZ-bus czwartek, 23 kwietnia 2015 08:29 napisane przez KUKIZ-bus

  @Mieszkaniec: http://www.gniezno24.com/component/k2/item/3735-w-poszukiwaniu-pracy#comment16949 - zgadzam się z Tobą: PUP jest tym samym, czym jest MOPS, PCPR i tym podobne. Zajmuje się socjalem, pomocą społeczną, a nie organizowaniem rynku zatrudnienia.
  To jest instytucja zbędna, niech zasiłki rozdziela gmina, a pośrednictwem pracy prywatne firmy.
  Gdyby praca była, to ta praca znalazłaby odpowiedniego człowieka bez pomocy urzędu. Są firmy HR, kontakty prywatne, gazety i portale z ogłoszeniami itp. Prof. Sedlak na HR zarabia grube miliony od 1990 roku.

  @Lori: http://www.gniezno24.com/component/k2/item/3735-w-poszukiwaniu-pracy#comment16953 - Tak, świat mógłby tak wyglądać, jak piszesz. Dlatego trzeba do rady gminy, miasta, powiatu, województwa, do parlamentu wybierać tylko takich - najlepszych spośród siebie - którzy myślą tak samo dobrze.
  Obserwacje Polo też są jednak prawdziwe: "Setki ludzi jedzie rano do pracy w Poznaniu, a do mnie przychodzi [po pracę] facet, który ma problem aby pokonać 3 km. Jakiej On pracy szuka Lori ?". Pamiętam gościa, który 25 lat temu prawie codziennie przez parę lat przyjeżdżał na rozklekotanym rowerze, z beretką na siodełku, do wypożyczalni kaset i brał ich zawsze kilka. Wideło miał, ale o lepszym rowerze lub samochodzie już nie pomyślał. Nie jest wykluczone, że był na rencie lub zasiłku.
  Alternatywa "być czy mieć" jest, niestety, fałszywa. Świat jest bardziej skomplikowany, niż ta prosta formułka.

 • Link do komentarza Templariusz środa, 22 kwietnia 2015 22:56 napisane przez Templariusz

  Z ciekawości poszedłem, bo akurat więcej czasu wolnego mam, ale pracę też mam, tylko akurat lotną. Spotkałem dwóch znajomych, dwa inne światy. Jeden z nich to wiecznie szukający pracy, drugi to znajoma, która akurat skończyła jedną i szuka innej. Temu pierwszemu wróżę wieczne wizyty w takich miejscach czy PUP, koleżance tak czy siak coś się w końcu trafi. Do czego zmierzam... widząc tych ludzi co przyszli na Targi, mam wrażenie, że to po prostu ludzie, którzy nigdzie nie potrafią zagrzać miejsca. Nie mówię, że wszyscy, ale po większości jakoś tak widać, że zmęczeni życiem są. Pozostaje więc pytanie, które tu się pojawiało - po co komu PUP. Wydaje mi się, że właśnie dla takich, których trzeba aktywizować i wiem, że to mozolna praca, w końcu się to udaje u większości, ale pozostaje pytanie ilu jeszcze ludzi w takim stanie w społeczeńtwie jest, bo może to jednak wina systemu, a nie ich samych?

 • Link do komentarza Seba środa, 22 kwietnia 2015 22:51 napisane przez Seba

  Bałagan związany z działalnościa urzedów pracy? brak ofert zatrudnienia dla Polaków w Polsce? praca tylko dla "swoich"? te i inne sprawy sa zależne nie od miasta, nie od powiatu ani województwa. Tak nieudolnie rządzi Platforma Obywatelska i jeżeli mogę dać Wam dobrą radę, to brzmi ona następująco: Wszyscy do wyborów i na miłość boska nie wybierać tych partaczy ponownie!

 • Link do komentarza Lori środa, 22 kwietnia 2015 22:18 napisane przez Lori

  Polo:
  Dlaczego uważasz, że ludzie mają się dostosować do rynku? Przecież rynek to właśnie ludzie i niech dostosują go do siebie, a nie odwrotnie. Poza tym co złego w tym, że ktoś chce pracy jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania? Przecież to normalne, że chce oszczędzać czas na dojazdy do domu, aby mieć jak najwięcej tego czasu dla rodziny czy siebie samego. Praca zarobkowa nie może być wyłącznie sensem życia i nie może być ceniona bardziej niż chociażby wartości rodzinne, indywidualizm i poczucie znaczenia własnej osoby. Najważniejsze to nie jest mieć, ale by być. Mądry człowiek zrozumie co mam na myśli, a materialista już nie, ponieważ jego mentalność jest ograniczenia do pogoni za dobrami materialnymi i do postrzegania świata przez pryzmat tego co może mieć, co może sobie gdzieś tam kupić.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 22 kwietnia 2015 21:46 napisane przez EagleEye

  @polo to powiedz mi mądralo po co jest ten urząd do który w nazwie ma URZĄD PRACY ??? Jak czytam wpisy takich ze to tak niegrzecznie powiem ''i.....li'' to słabo mi się robi.Po co jest tam ponad STU ETATOWYCH PRACOWNIKÓW (jak nie czasem około 140).
  Proponuje ich zatrudnić na umowy zlecenie bez apanaży urzędniczych z premiami za efektywność a nie jak wygląda to teraz czyli pierdzenia w stołek i wydrukowania dokumentu bezrobotnemu z terminem kolejnej wizyty nie odzywając się do bezrobotnego ani słowem.
  Brałem kiedyś skierowanie do jednej z gnieżnieńskich firm i pani zapytała się mi tak ''czy na pewno chce pracować i czy chce to skierowanie''. Jakbyś to usłyszał to gwarantuje Ci ze osłupiał byś.Po to skierowanie sam udałem się do PUP a przy jego odbieraniu powiedziałem żeby ktoś z PUP do tej firmy zadzwonił. Owszem skierowanie dostałem na moja prośbę ale z PUP z poparciem mej osoby do tej firmy nie zadzwonił i skończyło sie zwrotem skierowania z odmowa zatrudnienia. Wiec proszę Cie nie pisz mi tu ''anegdot'' bo takie wpisy to dzieci z gimbusa na ryjbuku wypisują

  @Mieszkaniec Powiedz mi do kogo Ty masz pretensje bo chyba nie do tych co aktywnie szukają pracy. Jak znam życie to te 15 osób chciałbyś na umowę cywilno-prawna zatrudnić lub pewnie aby przyszły pracownik się uczył i miał status ucznia czy studenta. Rozumie ze takie umowy lub praktyki pracodawców Twoim zdaniem nie są jak to napisałeś w swoim wpisie ''życiem na koszt innych'' bo wątpię czy te 15 osób co szukałeś chciałeś zatrudnić na umowę o pracę

 • Link do komentarza Lori środa, 22 kwietnia 2015 20:17 napisane przez Lori

  Leon:
  Ja na PO nie głosowałem nigdy. Wiedziałem, że jak dojdą do władzy to podniosą podatki, podniosą wiek emerytalny, będzie w kraju trudniej ze wszystkim. Każdy kto myślał przy urnie dobrze o tym wiedział i na nich nie głosował, ale wielu niestety nie myślało. Przecież ta platformowa ekipa już rządziła, tylko mieli inne nazwy, np: KLD czy UW. Nigdy z ich rządów nic dobrego nie wychodziło. To nurt określający siebie jako neoliberalny, a ich rządy zawsze były szkodliwe dla Polski. Jednak ciężko jest niestety przekonać ludzi, aby zaczęli myśleć.

 • Link do komentarza Polo środa, 22 kwietnia 2015 19:55 napisane przez Polo

  Lori : Rynek pracy nie jest łatwy, ale trzeba być kreatywnym tak jak to opisał kafelkarz. Ludzie bez wykształcenia chcą zarabiać 3000 zł, a jak się pytam co potrafią to już robi się problem. Narzekają, że VW powstaje we Wrześni. Dobrze że tutaj, a nie w Lublinie do Wrześni można dojechać. Może lepiej spojrzeć bardziej optymistycznie na pewne rzeczy. Setki ludzi jedzie rano do pracy w Poznaniu, a do mnie przychodzi facet, który ma problem aby pokonać 3 km. Jakiej On pracy szuka Lori ?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 22 kwietnia 2015 19:43 napisane przez Mieszkaniec

  Adam nie dziw się. W urzędzie zarejestrowani są przeważnie ludzie, którzy potrzebują zaświadczenie do mops i do dodatku mieszkaniowego. Pewnie Urząd działał by lepiej gdyby w rejestrze byli ludzie którzy szukają pracy, a takich jest mniejszość. Kiedyś złożyłem ofertę, na 15 osób tylko 2 chciały pracować. Lepiej żyć na koszt innych i ciągle narzekać zamiast zabrać się do roboty. Współczuję pracownikom PUP.

 • Link do komentarza Jacek środa, 22 kwietnia 2015 17:53 napisane przez Jacek

  Z facebooku Gruszczyńskiego:
  "Na zdjęciu Malgorzata Adamczak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy."
  I tak własnie wygląda prawda w wykonaniu Platformy Obywatelskiej. Powinien sie pan wstydzic Panie senatorze, a najlepiej, to już niech sie Pan nigdzie nie pokazuje i nie popisuje!
  Pan nawet nie wie, ze pani Adamczak jest dyrektorem MOPSu, i ma na imię Hanna, a Pan dzisiaj brylował u dyrektorki PUP czyli pani Matczak, która ma na imię Małgorzata.

 • Link do komentarza Leon środa, 22 kwietnia 2015 16:32 napisane przez Leon

  Lori i inni - Tylko narzekanie i narzekanie. A nie łaska ruszyć się z tyłkiem po krewnych, znajomych i innych różnych ludziach i spiąć się wspólnymi siłami, by obalić te cholerną Platformę, która tak wszystkim utrudnia życie? Nie ma innej metody na ten bałagan, jak tylko wybrać nowych ludzi, dać szansę partii, która od lat jest odsądzana od czci i wiary, a która ma duży potencjał ludzi naprawdę mądrych, zdolnych, pracowitych i uczciwych. Natomiast uwierzyliście tym kłamczuchom z premierką Kopaczową na czele w to, że jak PiS dojdzie do władzy, to skończy się Polska. No to, jak żeście takie lemingi, to nie narzekajcie i błagajcie na kolanach o pracę nawet na śmieciowych papierach, bo tak Was urządziła PO.

 • Link do komentarza jacob środa, 22 kwietnia 2015 16:22 napisane przez jacob

  Gruszczyński na swoim FB chwali się foto z dyrektor PUP , nie wie nawet jak się nazywa . Podpisał zdjęcie jako z Małgorzata Adamczak!

 • Link do komentarza adam środa, 22 kwietnia 2015 16:18 napisane przez adam

  Korzystałem kiedyś z ,,usług'' PUP . Rozbroiła mnie wypowiedz Pani ,,pośredniczki pracy '', że w urzędzie nie znajdę pracownika, - trzeba dać ogłoszenie w prasie. Tak też zrobiłem , wybrana osoba z ogłoszenia musiała się zarejestrować w PUP (refundacja stanowiska pracy).
  Wniosek - po co taki urząd ,skoro pracodawca na własną rękę musi szukać pracownika. Nie wiem czy coś się zmieniło , ale gdy ja poszukiwałem pracownika i trafiłem do pani pośredniczki , która miała nazwiska od A DO G to ona poszukiwała tylko w bazie swoich nazwisk.

 • Link do komentarza Lori środa, 22 kwietnia 2015 15:06 napisane przez Lori

  piąty zawód - kafelkarz :
  Napisałeś o tym, żeby ułatwiać sobie życie. Takie coś każdy potrafi napisać, ale gdybyś jeszcze napisał jak to robić?
  Ja napiszę jak. Mianowicie trzeba zmienić system i rządzące nim prawa, ale najpierw ludzie muszą zmienić sposób myślenia, aby później zmienić rzeczywistość na taką, która nie będzie wymagała walki o przetrwanie każdego dnia. Należy też zlikwidować wszelkie ograniczenia i zależności ekonomiczne, dzięki temu nie będzie chociażby braków pieniędzy na budowę szpitala czy na pomoc głodującym, bo nie będzie ograniczeń powodujących te braki.
  Co do szukania pracy to ono nie może być jakimś nadludzkim wysiłkiem. To powinna być kwestia paru godzin, a na drugi dzień już się idzie pracować, aby godnie zarabiać (mam nadzieję, że w przyszłości celem pracy nie będzie zarabianie pieniędzy, ale przyczynienie się do rozwoju społecznego, oczywiście to powinno być odpowiednio nagradzane, aby motywować).

  Polo:
  Szukanie pracy nie jest łatwe. Ludzie się starają, uderzają do pracodawców i nic, ponieważ nie ma etatów, nie ma znajomości, ponieważ pracodawca sam nie wie kogo by chciał. Rynek pracy to patologia, a powinno być łatwiej, a nie trudno.

 • Link do komentarza korda środa, 22 kwietnia 2015 15:01 napisane przez korda

  ahahahahhahaahahahahahhah zenada jakich malo! polowa wystawcow nie miala ofert pracy a oferty dla osob z wyksztalceniem wyzszym? zadnej sensownej.jedynie gnieznienscy celebryci sie tam lansowali

 • Link do komentarza zxcvbn środa, 22 kwietnia 2015 14:07 napisane przez zxcvbn

  piąty zawód - kafelkarz - zapomniałeś dodać o zachodnich pensjach, świadczeniach socjalnych, poszanowaniu pracownika i wielu innych sprawach ułatwiających tam życie.

 • Link do komentarza Polo środa, 22 kwietnia 2015 13:50 napisane przez Polo

  EagleEye jak Tobie tak źle w Urzędzie to nie ma potrzeby być tam zarejestrowanym. Ponadto obowiązkiem każdej osoby dorosłej i poszukującej pracy jest poszukiwanie pracy we własnym zakresie. Może mama Tobie poszuka jak sam nie potrafisz i liczysz tylko na innych.

 • Link do komentarza piąty zawód - kafelkarz środa, 22 kwietnia 2015 13:43 napisane przez piąty zawód - kafelkarz

  Narzekacze są przyzwyczajeni do komuny, która DAWAŁA peracę, DAWAŁA mieszkania, DAWAŁA wczasy itd. I co po tym rozdawnictwie pozostało, każdy, kto ma oczy widzi. Dzisiaj trzeba samemu piąć się do góry. Na Zachodzie ludzie zmieniają zawód nieraz po kilka razy w życiu. Potrafią się dostosowywać do potrzeb, a u nas, jak ktoś zrobił kurs np. krawiecki, to za żadne skarby na świecie nie pójdzie się uczyć na np. kursie dla spawaczy. Nie bo nie i czeka na pracę w swoim jedynym zawodzie. Naprawdę, Polacy są dziwnymi ludźmi, bo choc czasy nie są lekkie, to oni sami nie robią wiele, by sobie to życie ułatwić.

 • Link do komentarza jajco środa, 22 kwietnia 2015 12:35 napisane przez jajco

  Pokazówka urzędnicza. Dlaczego nie trwa to przez cały rok, skoro teraz jest taki sztuczny tłok? Nie byłoby takiego tłoku.
  EagleEye powinien już zostać doradcą ds. zatrudnienia.

 • Link do komentarza wymazy środa, 22 kwietnia 2015 12:00 napisane przez wymazy

  Bardzo intrygujące są wypowiedzi Pani Matczak. Czy oprócz „myślenia i być może” , PUP w Gnieźnie dysponuje danymi z których wynika ile osób w efekcie Targów Pracy 2015 otrzymało : pracę, staż, szkolenia.

 • Link do komentarza już nie bezrobotny środa, 22 kwietnia 2015 11:33 napisane przez już nie bezrobotny

  A ja wbrew niektórym maruderom korzystam z PUP w Gnieźnie i mam jak najlepsze zdanie. Po prostu wiem, do czego ten urząd służy i jakie ma kompetencje. To nie pośrednictwo pracy, jak bywało przed laty. Teraz ten urząd ma zupełnie inne zadania i ja skorzystałem z pomocy, wywiązałem się ze zobowiązań, dzis prowadzę jednoosobową firmę i da sie żyć.Polacy sa jednak leniwi, znaczna część w ogóle nie poszukuje pracy, tylko sie meldują w tym urzedzie dla okreslonych celów ( ubezpieczenie, zasiłki etc), a pracują na czarno lub za granicą. Wiem, bo znam wiele takich cwaniaków. A targi? No cóż, jeżeli ktoś sądzi, ze na targach pracy podpisze umowę o pracę za kilka tysięcy miesięcznie, to nie ten adres. Trzeba powęszyć, podpatrywać i może na podstawie istniejących firm samemu coś próbować otworzyć? Tylko taka metoda daje jakieś perspektywy rozwoju.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane