poniedziałek, 13 kwietnia 2015 20:15

Uczcili pomordowanych na Wschodzie

 

Delegacje i przedstawiciele samorządu uczestniczyli we wspólnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Trójcy, sprawowaną przez abpa Henryka Muszyńskiego, prymasa-seniora. Po jej zakończeniu, uczestnicy wzięli udział w krótkim apelu przy tablicy katyńskiej, znajdującej się na przykościelnym murze, gdzie słowo do uczestników wygłosił Janusz Sekulski, prezes gnieźnieńskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W dalszej części, wszyscy w asyście wojska i orkiestry dętej, wyruszyli w marszu ulicami Gniezna w kierunku Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa pod pomnik Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze. Po dojściu na miejsce, modlitwę za wszystkich poległych i zmarłych na nieludzkiej ziemi, odmówił ks. ppłk. Piotr Gibasiewicz. Następnie słowo do przybyłych wygłosiła starosta Beata Tarczyńska: - Katyńska pamięć potrzebna jest nam wszystkim. Dziś wolność, choć wydawałoby się, że jest głęboko zakorzeniona, a czasem wręcz nadużywana, wydaje się niezwykle tania i dana raz na zawsze… Ale pamiętajmy, że to właśnie mogiły pomordowanych na Wschodzie, przypominają o prawdziwej cenie za wolną Polskę. Wśród obecnych na uroczystości, obecni byli także przedstawiciele rodzin mundurowych, pomordowanych 75. lat wcześniej w sowieckiej niewoli.

Następnie odczytany został Apel Poległych, w trakcie którego wspominano nazwiska dziewiętnastu funkcjonariuszy z terenu powiatu gnieźnieńskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Twerze. Ich lista znajduje się na obelisku, znajdującym się w parku. Po zakończeniu, żołnierze oddali salwę honorową, po której delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane