czwartek, 09 kwietnia 2015 14:30

Zasadzili las

 

Po raz kolejny odbyła się akcja sadzenia drzewek na terenie Nadleśnictwa Gniezno. Wszyscy ochoczo chwycili za łopaty.

Z okazji Święta Lasu, na jedno z przygotowanych wcześniej wyrębisk, przyjechała w czwartek do Lasu Miejskiego grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, a także przedstawiciele Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego. Na miejscu czekała na nich grupa pracowników Lasów Państwowych z nadleśniczym Michałem Michalakiem na czele, którzy przygotowali już całe pole pod sadzonki: - Dzięki takim akcjom młodzież może poznać pracę leśników, przebywać na łonie natury i być może zachęci ją to do obserwowania w przyszłości, jak ten posadzony las będzie rósł - przekazał nadleśniczy.

Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu zaplanowanych prac wszyscy, nie wyłączając przedstawicieli władz i samych leśników, wzięli się do mozolnej pracy. Dziś będziemy sadzić sadzonki dębu, który jest drugim pod względem liczebności gatunkiem, sadzonym w naszych lasach. Właściwie to już kończymy proces sadzenia i ta dzisiejsza akcja jest jej zwieńczeniem. W tym roku mamy bardzo dobre warunki atmosferyczne, wcześnie przyszła wiosna, także myślę, że skuteczność naszych prac będzie bardzo dobra - przekazał Michał Michalak.

Czwartkowe sadzenie drzewek jest akcją dofinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznani, a odbywała się w ramach programu „Podnoszenie świadomości ekologicznej na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego poprzez konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą”. Ta dzisiejsza akcja ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród uczestniczących w dzisiejszej akcji uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dla mnie osobiście jest to przeżycie, że będę mogła zasadzić drzewa, które będę później mogła obserwować jak rosną i myślę, że dla młodzieży ta świadomość jest również ważna. To szacunek dla natury i do tego, by podnosić świadomość odpowiedniego zachowywania się w lesie. Dobrze wiemy jakim bogactwem narodowym są one dla nas - powiedziała starosta Beata Tarczyńska.

W jakim wymiarze odbywa się co roku sadzenie nowych drzewek? Co roku wycinamy ok. 90 hektarów lasu i tyle samo jest na nowo sadzonych. W bieżącym roku posadziliśmy już około 800 tysięcy sadzonek. Przy gospodarowaniu na 19 tysiącach hektarów, wycinanie 90 z nich, to jest to zrównoważone pozyskiwanie drewna, które nie zagraża stabilności drzewostanu i naszej przyrodzie - tłumaczył Michał Michalak. Ile z sadzonek dębu, posadzonych w czwartek w Lesie Miejskim, będzie miało szansę przeżycia? To zależy od wielu czynników. Średnio na hektar sadzi się od 6 tysięcy do 10 tysięcy sadzonek, a przykładowo przy dobrej pogodzie może się przyjąć nawet 95% dębów. Do wieku rębności, w przypadku dębów wynoszącej 140 lat, dożywa około 200 sztuk na hektarze - wyjaśnił Michał Michalak.

Akcji towarzyszyła wyjątkowo dobra aura i ciepła temperatura. Ostatnie deszcze spulchniły także glebę, dzięki czemu kopanie nie było wyzwaniem dla wielu, a do pracy rzucili się wszyscy uczestnicy sadzenia. Wszystko odbywało się pod bacznym okiem leśników, którzy wyjaśniali, jak odpowiednio dokonywać nasadzeń. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane