środa, 10 sierpnia 2022 14:32

Zadzwonił „pracownik banku”. 33-latka straciła 40 tys. złotych

 

W miniony wtorek policjanci otrzymali informację o oszustwie, dokonanym na jednej z mieszkanek powiatu gnieźnieńskiego. Metoda działania sprawców wciąż pozostaje taka sama.

9 sierpnia funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą z KPP Gniezno otrzymali informację od 33-letniej mieszkanki gminy Gniezno, że zadzwonił do niej oszust podający się za pracownika jednego z miejscowych banków.

- Mężczyzna poinformował pokrzywdzoną, że nieznana osoba próbowała włamać się na jej konto internetowe. Dzwoniący zaproponował pomoc w udaremnieniu kradzieży z konta. Następnie przestępcy podstępem nakłonili ją do podania loginu i hasła zabezpieczających konto bankowe 33-latki i za pomocą wygenerowanych kodów blik przelali na inne konto pieniądze w kwocie 40 000 złotych. Pokrzywdzona gdy się zorientowała, że padła ofiarą oszustów zablokowała pozostałe środki na koncie bankowym - informuje KPP Gniezno.

Policjanci przestrzegają, że "historie" sprzedawane przez oszustów są różne, ale schemat ich działania jest bardzo podobny. W tym przypadku zadzwoniła osoba podająca się za przedstawiciela banku z informacją, że właśnie ktoś usiłuje się włamać na twoje internetowe konto w banku. Aby temu zapobiec, konieczna jest instalacja aplikacji, podania loginu i hasła dzięki której bank pokieruje naszymi czynnościami i zabezpieczy Was. W rzeczywistości aplikacja ta pokazuje wszystko, co się dzieje na ekranie telefonu bądź komputera - widza to przestępcy! W celu rzekomego zapobieżenia zdarzeniu ofiara wykonuje polecenia fałszywego "pracownika banku" i pieniądze trafiają do oszustów. - Bank nie zwraca się nigdy o pomoc w zabezpieczeniu kont. Za bezpieczeństwo środków na rachunku bankowym odpowiedzialny jest bank. Zachowajcie czujność! - apelują policjanci.
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane