czwartek, 09 czerwca 2022 07:35

Rozkradali zabytkowy żuraw. Zostali obywatelsko zatrzymani

 

W środowy wieczór policja została wezwana na teren kompleksu gnieźnieńskiej parowozowni, gdzie dostrzeżono mężczyzn zrzucających różne elementy z wysokiego żurawia.

Zderzenie miało miejsce 8 czerwca przed godziną 17. Jak udało się nam ustalić, policja otrzymała informację o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, kradnących złom na terenie kolejowym. Sprawców miał zatrzymać pracownik SOK idący akurat rozpocząć służbę oraz jeden z przedstawicieli Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno.

Jak się okazało, złomiarze pół godziny wcześniej weszli na charakterystyczny żuraw węglowy, widoczny ze stacji, skąd zaczęli zrzucać na ziemię wyrwane metalowe elementy wyposażenia, a nawet części od konstrukcji obiektu - jednego z niewielu zachowanych tego typu.

Do zatrzymanych wezwano policję. Po dotarciu patrolu i stwierdzeniu zniszczenia mienia z obiektu mającego charakter zabytkowy, mężczyźni zostali przewiezieni na komendę. Dalsze czynności w tej sprawie są prowadzone. O sprawie poinformowany został także właściciel obiektu tj. PKP.

Przypomnijmy, że kilka dni temu ww. Stowarzyszenie informowało o rosnącym zjawisku dewastacji terenu parowozowni, nad którym to procederem nikt nie panuje. Jak przekazali przedstawiciele organizacji, nie są oni w stanie upilnować wszystkich obiektów i starają się zapobiec zniszczeniom w rejonie tych budynków, które są przez nich wynajmowane.

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza respekt czwartek, 09 czerwca 2022 10:14 napisane przez respekt

  Tak to jest jak o zabytki w kraju dbają tylko zwykli ludzie. Gdzie nasi parlamentarzyści ????????????????????????
  Wielkie dzięki dla policji, sok i stowarzyszenia.

 • Link do komentarza Ogrodnik czwartek, 09 czerwca 2022 09:25 napisane przez Ogrodnik

  Upadek cywilizacji, upadek perełek

 • Link do komentarza Kubiii1989 czwartek, 09 czerwca 2022 09:15 napisane przez Kubiii1989

  Widzę konkretne ma pan informacje panie dziennikarzu!!!widzę ogromny szacunek dla ludzi którzy martwią się o pamiątki i pamięć starej Polski!!!!Przechodziłem z synem koło nich idąc na dworzec i zainterweniował en!!!Poszliśmy do komendy SOK w odpowiedzi usłyszałem że jest jeden pracownik a patrol jest w Czerniejewie kazali dzwonić na Policję!!!mówiłem o tym paru osobom z obsługi i nikt się nie zainteresował to nie wiem skąd ma pan taki informacje o tej interwencji!!!Później zadzwoniłem na nr parowozowni nikt nie odebrał w końcu zadzwoniłem na policję i zainterweniowali taka jest prawda dziękuję za szacunek dla ludzi którzy się przejmują

 • Link do komentarza Zbódz się o śpiący czwartek, 09 czerwca 2022 08:39 napisane przez Zbódz się o śpiący

  Nie wiem, kto tu bardziej zawinił. Złomiarze, czy właściciele terenu... a w zasadzie odpowiedzialni pod względem prawnym za pielęgnowanie tego dziedzictwa technicznego. Przecież to oni biorą apanaże za utrzymanie tej spuścizny. Nie wystarczy fotografować się na tle wodorowych lokomotyw, ale mieć świadomość i docenienie pracy dawnych pokoleń. Nie można być głuchym i ślepym na ponadczasową wartość gnieźnieńskich zabytków kolei. To ewenement, aby ludzie z całego kraju i z zagranicy, przybywali do ruin, pustych, budynków, przeciekających dachów... a jednak. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zapraszało w 2017r na międzynarodową konferencję pt. Zabytkowa infrastruktura kolejowa Polski i Niemiec. Dialog konserwatorski Warszawa - Berlin/Die Historische Eisenbahn-Infrastruktur in Polen und Deutschland. Denkmaldialog Warszawa - Berlin, organizowaną w Centrum Bankowo-Finansowym przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie.
  I co z tego dla Gniezna zostało, pomimo poniesionych kosztów tego spotkania?
  Toż to wystarczy zadbać trochę materialnie o te obiekty by przydać świetności i zysku.
  Ten temat powinien być stale nagłaśniany w polskich mediach. Bo jeśli nie właściciel to może obcy (czytaj) ... miłośnicy z Polski zachowają historyczne artefakty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane