Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 maja 2022 15:22

Delegacja ORP Gniezno złożyła kwiaty pod pomnikiem Ludziom Morza

 

Do Gniezna z wizytą przyjechała delegacja ORP Gniezno, która weźmie udział w kilku spotkaniach w Pierwszej Stolicy Polski.

Związki Gniezna z morzem, choć wydają się dosyć iluzoryczne z uwagi na odległość chociażby do samego Bałtyku, są jak najbardziej rzeczywiste. Nie brakuje gnieźnian, którzy swoje życie związali z pracą na morzu czy Wybrzeżu lub też służyli w marynarce wojennej. Pamięci tych, którzy zginęli lub polegli, ale też oddali się ofiarnie swojej służbie, poświęcony jest pomnik stojący od lat na skraju Parku im. Tadeusza Kościuszki.

We wtorkowe popołudnie kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja ORP Gniezno. - Nie tylko w Gnieźnie, ale i w innych miastach Polski, pomimo iż jest daleko od morza to ten symbol się znajduje. Dla nas tego typu wydarzenie jest okazją do uhonorowania tych, których nie możemy odwiedzać tradycyjnie na grobach, których morze zabrało. Spotykając się przy skromnym pomniku z kotwicą możemy upamiętnić ich życie i poświęcenie dla ojczyzny, a ta kotwica jest symbolem tego, że ich życie zakotwiczyło na dnie - przekazał kmdr ppor. Przemysławem Lizik.

Delegacja ORP Gniezno spotkała się z przedstawicielami Miasta, ale także będzie to okazja do organizowanego w środę konkursu marynistycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Ponadto oficerowie spotkają się także z matką chrzestną swojego okrętu - Haliną Ostrzycką. 

Galeria