czwartek, 12 maja 2022 08:44

Linii MPK ze Skiereszewa na ul. Wrzesińską nie będzie

 

Jako "niemałe" koszty - tak oceniona została propozycja przedstawiona w petycji, przedstawionej przez mieszkańców i dotycząca połączenia linią autobusową zachodniej części miasta z rejonem ul. Wrzesińskiej.

W grudniu ub. roku informowaliśmy o petycji, związanej z utworzeniem połączenia autobusowego dla os. Skiereszewo z rejonem ul. Wrzesińskiej. Pismo w tej sprawie opublikowane zostało w formie elektronicznej i rozpoczęto zbieranie pod nim podpisu, a sam pomysł zebrał sporo zwolenników. Jako argumenty zwolennicy przedstawiali możliwość lepszego skomunikowania zachodniej części miasta z rejonem, gdzie znajduje się sporo instytucji oraz zakładów pracy - w sumie wymieniono 16 placówek, które mogłyby się stać celem podróży, w tym szkoły. Wskazywano przy tym, że chociażby w rejonie ul. Orzeszkowej powstało sporo budynków wielorodzinnych, a kolejne są w realizacji lub w planie, co oznacza wzrost potrzeb społecznych w przyszłości.

- Podkreślenia wymaga, że nowa linia autobusowa umożliwiłaby sprawne i bezpieczne docieranie do szkół dzieciom oraz młodzieży, która w najmniejszym stopniu korzysta z samochodów, a jest głównym beneficjentem transportu publicznego. Podobnie, linia taka ułatwiłaby docieranie do palcówek medycznych (zwłaszcza osobom starszym). W okolice ulicy Wrzesińskiej można dojechać z rejonu Skiereszewa w ciągu ok. 10 minut, natomiast komunikacją miejską z przesiadką na ulicy Dworcowej w ciągu ponad 40 minut. Nie jest to propozycja zachęcająca do korzystania z komunikacji zbiorowej - zawarto wówczas w petycji. W wersji internetowej podpisało się pod nią prawie 400 osób.

Pismo to trafiło do rąk radnych Rady Miasta, którzy uznali je za zasadne i skierowali do rozpatrzenia przez prezydenta, a który to poprosił o przekalkulowanie możliwości powstania takiej linii przez MPK Gniezno. W grę wchodził koszty związane z transportem, ale i infrastrukturą.

- (...) biorąc pod uwagę techniczne uwarunkowania, a także ogólne zasady organizowania przejazdów na terenie Miasta Gniezna, uruchomienie dodatkowej linii skutkowałoby szacunkowym kosztem minimum 175 000,00 zł. Należy zaznaczyć, że jest to szacunek uwzględniający kwietniowe ceny paliw i całkowitej obsługi, które z miesiąca na miesiąc wciąż rosną - przekazał w odpowiedzi prezydent Tomasz Budasz. Wskazano iż w tegorocznym budżecie nie ma zarezerwowanej kwoty na tego typu zadanie, co "czyni je niemożliwym do realizacji".

Jak dalej w piśmie, obecna siatka połączeń MPK na terenie Gniezna "jest tak pomyślana, że uwzględniając nawet kilka przesiadek daje faktyczną możliwość dotarcia do każdego punktu docelowego w mieście", zaznaczając iż może to jednak wiązać się z dłuższym czasem. Dodatkowo wskazał na wprowadzony tzw. "Bilet za zeta" dla uczniów szkół podstawowych oraz koszty, jakie ponosi się w związku z dowozami dzieci do szkół.

- Reasumując, uruchomienie jakiejkolwiek nowej linii autobusowej obsługiwanej przez MPK Sp. z o.o. w Gnieźnie pociągać będzie za sobą dodatkowe (niemałe zresztą) koszty. Poszukiwanie środków na tego rodzaju działanie jest trudne, a w obecnej sytuacji finansowej (niejasna polityka podatkowa państwa, pogłębiająca się inflacja, niepohamowany wręcz wzrost cen i kosztów) w zasadzie niemożliwe. Wobec powyższego z przykrością muszę odmówić realizacji tego postulatu, absolutnie nie zapominając jednak o zgłoszonej potrzebie, licząc na poprawę ogólnej koniunktury gospodarczej, przejrzysty mechanizm finansowania polskiego samorządu oraz ujawnienie niezbędnych w tym przypadku środków finansowych w kolejnych budżetach Miasta Gniezna - zawarto pod koniec odpowiedzi na petycję. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Zenon laskowik czwartek, 12 maja 2022 21:16 napisane przez Zenon laskowik

  Gratulacje. Dla Pana Tomka. Pustachowa linie nr 3,11, 17.Tajwan olany, a na dobry wizerunek własnej osoby wybrany towarzysz pan p. S. Biję się w pierś każdego dnia dlaczego na Pana Tomka głosowałem. Babcia mówiła... Przyjdzie Kryśka do Matyska... I Pan nie jest stworżny dla społeczeństwa....

 • Link do komentarza Janek czwartek, 12 maja 2022 18:03 napisane przez Janek

  No tak na to pieniędzy nie ma ale na dziwne marsze są brawo panie Prezydencie

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 12 maja 2022 14:48 napisane przez kierowca

  Czy w spółce MPK Gniezno zasiadają osoby które posiadają wiedzę logistyczną. Mówią o kosztach związanych z uruchomieniem nowej linii. Owszem rozumiem, a jaka jest kalkulacja w utrzymaniu linii nr 4 i 16. Są to linie szkolne które kursują w wybranych godzinach i na krótkich odcinkach ( w rejonie Skiereszewa - Pustachowa- Wrzesińska Kawiary). Z doświadczenia zawodowego wiem że sprawa jest do ogarnięcia logistycznie. To nie jest kwestia funduszy tylko braku chęci w zajęciu się tematem. Wystarczy z dwóch linii jakie są obecnie stworzyć jedną dłuższą w obu kierunkach., oczywiście dopasowując rozkład jazdy do potrzeb mieszkańców, szkól itd.

 • Link do komentarza Urszula czwartek, 12 maja 2022 11:49 napisane przez Urszula

  Widać z prośbą ludzi z rejonu Skiereszewa i Orzeszkowej prezydent się nie liczy a mieszkają tu nie tylko dzieci które dojeżdżają do szkół ale jest bardzo duża grupa emerytów którzy są zmuszeni korzystać z autobusu a przesiadki są dla nich utrudnieniem i podwójne koszty co dla emeryta o najniższej krajowej jest uszczupleniem jego budżetu ..Mamy nadzieję że prezydent przemysli jeszcze raz prośbę ludzi tego osiedla . Dlaczego z Winiar jeździ tyle autobusów do miasta i także na ul Witkowską a z naszego osiedla nie można tego zrobić.Czy tylko koszty dla miasta się liczą a nie emeryci którzy tyle lat pracowali dla miasta

 • Link do komentarza Kuksu czwartek, 12 maja 2022 10:01 napisane przez Kuksu

  7 bez żadnych dodatkowych kosztów,co którymś kursem skręca z Dalkowskiej w kierunku Wrzesińskiej do Pustachowskiej

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane