wtorek, 05 kwietnia 2022 15:40

Spór zbiorowy w kolejnym zakładzie na terenie Gniezna

 

W kolejnym zakładzie pracy na terenie Gniezna wystąpił spór zbiorowy pracowników ze swoim pracodawcą. Tym razem jest to fabryka przy ul. Słonecznej.

Kilka miesięcy po zakończeniu sporu zbiorowego w fabryce Jeremias, którego efektem było osiągnięcie porozumienia z zarządem firmy, kolejna taka sytuacja wystąpiła w innym zakładzie. Tym razem jest to Advanced Power Solutions Poland S.A. (wcześniej Panasonic Energy Poland S.A.), działająca przy ul. Słonecznej.

Związkowcy z Organizacji Międzyzakładowej OPZZ Konfederacja Pracy wysunęli żądania podwyżek dla każdego pracownika o 600 zł brutto miesięcznie oraz corocznej waloryzacji wynagrodzenia zasadniczego pracowników, uwzględniającej inflację (lub wzrost wynagrodzenia minimalnego z zastosowaniem korzystniejszej w danym roku metody waloryzacji). Roszczenia te obejmują spłatę od 1 stycznia 2022 roku.

- Powyższe oczekiwania wynikają z faktu, iż płace pracowników firmy Advanced Power Solution Poland pozostają na nieakceptowanym społecznie poziomie względem ciężaru i nakładu pracy, który jest oczekiwany przez pracodawcę. Ponadto dystans wynagrodzeń pracowników w relacji do najniższej płacy krajowej jest coraz mniejszy. Kolejną kwestia, którą należy poruszyć to inflacja, która zmniejsza siłę nabywczą pensji pracowników w sposób drastyczny, szczególnie w ostatnich miesiącach - zawarto w uzasadnieniu do żądań. 

Jak wynika z informacji przedstawicieli związkowców, żądania te do wskazanego terminu 15 marca br. nie zostały uwzględnione. Podczas pierwszego spotkania obu stron, firma tłumaczyła swoje stanowisko niełatwą sytuacją rynkową oraz wzrostem cen surowców. 

Pod koniec marca odbyło się kolejne, które również nie przyniosło rezultatu. Grażyna Bagrowska, reprezentująca związek zawodowy Konfederacji Pracy w zakładzie, przekazała nam iż propozycje przedstawione przez firmę były nie do zaakceptowania i odbiegały od założeń, jakie zawarte zostały w postulatach. W drugim spotkaniu wziął udział poseł Adrian Zandberg, a obecnie także związkowcy rozmawiali o swojej sprawie z senatorem Pawłem Arndtem, który obiecał ich wesprzeć. Tymczasem kolejne spotkanie z zarządem firmy ma się odbyć za kilka dni, ale na tę chwilę niewiele wskazuje, by mogło ono przynieść pozytywny rezultat. 

Fabryka produkuje od 1995 roku (w 1993 roku założenie przedsiębiorstwa) i zajmuje się wykonywaniem baterii oraz akumulatorów. Był to pierwszy, zagraniczny, tak duży zakład pracy, powstały od podstaw na terenie Gniezna po przemianach gospodarczych. Była to też największa w Europie fabryka baterii cynkowo-węglowych, zatrudniająca nawet 700 osób. Obecnie, jako Advanced Power Solutions Poland S.A., zakład zatrudnia około 390 osób, z czego 300 przy samej produkcji. Sam związek zawodowy Konfederacji Pracy, który został niedawno założony, jak nam przekazano, liczy obecnie około 150 osób. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza Pracownik Baterii piątek, 15 kwietnia 2022 10:10 napisane przez Pracownik Baterii

  Do Alicji, a może tak do odmiany troszkę prawdy podać np że pracodawca proponuję min. 6% a nie jak w mediach poddajecie 3,5%, że premia jest wpisana w zasady wynagradzania i są to dwie premie w wysokości miesięcznej pensji, że to Wy jako związek zablokowaliście na tą chwil,ę rozbicie jednej premi na 12 po 8% .....taka prawda

 • Link do komentarza AS wtorek, 12 kwietnia 2022 08:39 napisane przez AS

  Pozdrawiam ludzi z którymi przepracowałem tam kiedyś 11 lat : Golasa, Olka, Żabę,Górnika i innych z tamtego okresu . Walczcie twardo o swoje a pracodawcą na pewno się ugnie.

 • Link do komentarza Salowa czwartek, 07 kwietnia 2022 19:30 napisane przez Salowa

  Związki zawodowe w obecnych czasach to złodzieje i nieroby. Intryganci i wichrzyciele.

 • Link do komentarza Alicja czwartek, 07 kwietnia 2022 09:20 napisane przez Alicja

  do Pracownika Baterii. Jeżeli zwiazek jak piszesz dba tylko o swoich, to dobrze . To zapisz się i ty do takiego zwiazku to i o CIEBIE też wtedy bedzie ktos dbał !! Szkoda Ci pieniedzy na składkę do zwiazków ????

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 07 kwietnia 2022 05:58 napisane przez Obserwator

  Winę za tą sytuacje ponoszą metalowcy i ich układ z zarządem , sprzedali się nie dbając o innych

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 06 kwietnia 2022 22:38 napisane przez Koryfeusz

  Widocznie liberałowie rządzą w tym zakładzie pracy. Według nich pracownika trzeba maksymalnie wyeksploatować za jak najmniejszą pensję, a potem się pozbyć. Dla nich pracownik to przedmiot i gdyby mogli to ci liberałowie wprowadziliby chętnie niewolnictwo. Zresztą bogatym elitom to się marzy. Trzeba więc zawalczyć o swoje. Prezesi nie muszą jeździć drogimi samochodami. Jeśli będą mieszkać jak reszta ludzi i jeździć samochodami średniej klasy to ich godność przecież nie ucierpi.

 • Link do komentarza liniowiec środa, 06 kwietnia 2022 18:40 napisane przez liniowiec

  ??tyle od pracownika

  związek jedynie co wywalczy to obniżkę

 • Link do komentarza mieszkaniecw środa, 06 kwietnia 2022 12:13 napisane przez mieszkaniecw

  Skoro tak słabo tam płacą i praca jest taka ciężka to może czas na zmianę pracy ?

 • Link do komentarza Angelo środa, 06 kwietnia 2022 06:26 napisane przez Angelo

  Gniezno, sieć powiązań z po. Pieniędzy nie ma i nie będzie.

 • Link do komentarza KAUFMAN 73 środa, 06 kwietnia 2022 05:25 napisane przez KAUFMAN 73

  Ile razy zakład ten zmieniał nazwę już nie pamiętam , ale pamiętam cwaniaka z działu personalnego który prezesowi w tyłek by wlazł bez względu na dobro pracownika. Nazwisko chyba na N...? Mam nadzieję że już wylany.

 • Link do komentarza Pracownik Baterii wtorek, 05 kwietnia 2022 21:12 napisane przez Pracownik Baterii

  Polecam sprawdzić dokładnie informacje, nim coś się napisze ten ,, super związek,, dba tylko o swoich a nie o wszystkich pracowników, zwłaszcza starszych stażem.

 • Link do komentarza Artur wtorek, 05 kwietnia 2022 21:00 napisane przez Artur

  Adrian Z...... Masakra

 • Link do komentarza kościan wtorek, 05 kwietnia 2022 19:26 napisane przez kościan

  walczcie !!! w Jeremiasie wszystko się rozmyło ... . a założyciela związku -byłego kierownika produkcji już nie ma w firmie ... .

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 05 kwietnia 2022 18:22 napisane przez Gosia

  Nie bez powodu ogrodzone to jest drutem kolczastym

 • Link do komentarza juras wtorek, 05 kwietnia 2022 16:41 napisane przez juras

  Takich zakładów pracy w Gnieźnie jest oczywiście dużo więcej. Właściciele cwaniacy pracownikom tylko najniższe wynagrodzenia, umowy zlecenia a jak umowa o pracę to tylko okres próbny na 3 miesiące potem brak przedłużenia. Po jakimś czasie ponowne zatrudnienie ale też na okres próbny i tak dalej. Podłość ludzka nie zna granic. Gdzie są inspekcje pracy-po co oni biorą pieniądze skoro i tak niczego nie zmienią.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane