Wydrukuj tę stronę
środa, 09 marca 2022 13:00

Darmowa komunikacja miejska dla uchodźców

 

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski po 24 lutego br., mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

W miniony poniedziałek Rada Miasta podjęła uchwałę, na mocy której uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przybyli do Gniezna, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami MPK. 

Zgodnie z zapisem uchwały, opłaty nie muszą uiszczać obywatele Ukrainy - na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz wjazd na terytorium Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub późniejszym.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, jej podjęcie podyktowane było "chęcią okazania możliwe szerokiego wsparcia obywatelom Ukrainy, będącym ofiarą niczym nieuzasadnionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Ulga będzie obowiązywała czasowo w zależności od rozwoju nadzwyczajnej sytuacji w Ukrainie spowodowanej działaniami wojennymi". Wielu z nich przybyło do naszego kraju, nierzadko nie zabierając zbyt wielu rzeczy lub pozostawiając cały swój dobytek. 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.