Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 28 lutego 2022 12:33

Sytuacja na terenie powiatu związana z przyjmowaniem uchodźców

 

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego poinformowali o aktualnych ustaleniach związanych z przyjmowaniem uchodźców oraz kwestią legalizacji ich pobytu, co umożliwia uzyskanie dodatkowego wsparcia.

Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy już w miniony weekend, na terenie naszego powiatu będzie możliwe przyjęcie około 300-400 osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie. Według danych na niedzielny wieczór 27 lutego, granicę z Polską przekroczyło ponad 200 tysięcy osób, które są albo odbierane przez ich rodziny mieszkające w naszym kraju, albo przez wolontariuszy przyjmujących ich do swoich domów. Część trafia także do różnych ośrodków - na terenie Gniezna jest to Hotel "Lech". Do Grodu Lecha przybyło już przynajmniej kilkadziesiąt osób z Ukrainy.

- Wszystko jest tak dynamiczne, że w zasadzie codziennie podejmujemy nowe decyzje w związku z okolicznościami, które dla nas są dla nas wszystkich całkowicie nowe - przyznał starosta Piotr Gruszczyński. Odnosząc się do kwestii przyjęcia uchodźców, wicestarosta Anna Jung przekazała: - Zgodnie z wytycznymi, które przekazał nam wojewoda, wygląda to w następujący sposób. Osoby, które kierują się do województwa wielkopolskiego, powinny trafić do punktu informacyjnego, a następnie do punktu recepcyjnego. Punkt taki znajduje się na dworcu PKP w Poznaniu, gdzie obywatele Ukrainy są informowani o sposobie legalizacji pobytu oraz otrzymują wszystkie niezbędne dane.

Przekraczanie granicy

Każdy obywatel Ukrainy może przekroczyć granicę bez względu czy posiada ważny czy nieważny dokument. W nadchodzącym tygodniu będzie procedowana ustawa, która usprawni i przyspieszy procedowanie statusu uchodźców z Ukrainy w kontekście ich pobytu w naszym kraju. RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) sms-ami informuje uchodźców z Ukrainy, że mogą schronić się w Polsce. Granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Dla uchodźców służby graniczne uruchomiły tak zwane punkty recepcyjne przy przejściach granicznych i punkty informacyjne na dworcach, a PKP darmowe przejazdy.

Opieka medyczna

Ważne! W zakresie pomocy medycznej, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski, w związku  z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma  pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.

Dodatkowe informacje

Na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie znajdą oni informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce oraz wszystkie pozostałe niezbędne dane. Punkt będzie czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach od 8.00 do 20.00.

Uwaga! Obywatele Ukrainy, którzy ok. 24 lutego przekroczyli granicę mogą również zgłaszać się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, nr tel.: 61 854 99 00 w sprawie legalizacji pobytu i zapewnienia zakwaterowania.

Obecnie Wielkopolski Urząd Wojewódzki przygotowuje punkt recepcyjny dla uchodźców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania).  Osoby, które nie będą miały zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu. Należy podkreślić, że wg informacji podanej na stronie internetowej WUW w Poznaniu nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.

Ważne numery telefonów

- 61 854 99 00 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - tu należy dzwonić z wszelkimi pytaniami dotyczącymi uchodźców.

- 61 426 05 10 lub 604-512-000 Straż Miejska, koordynuje pomoc w Gnieźnie (przede wszystkim zakwaterowanie uchodźców).

1 komentarz